بررسی علل ناکارآمدی برنامه‌های فراکسیون امید در انتخابات روسای کمیسیون‌های مجلس

کمیسیون‌های مجلس زیر پرچم اصولگرایان

وکیل ملت: بعد از 22 روز از آغاز به کار مجلس بالاخره تکلیف کمیسیون‌ها مشخص شد. ریاست هشت کمیسیون به اصولگرایان رسید و چهار کمیسیون را هم اصلاح‌طلبان تصاحب کردند. بی‌برنامگی اصلاح‌طلبان در مجلس و عدم انسجام تشکیلاتی و رهاکردن فراکسیون امید اولین چشمه خود را نشان داد. اصلاح‌طلبان و حامیان دولت ریاست اغلب کمیسیون‌ها را از دست دادند.

تاریخ انتشار: 31خرداد1395|17:59

کمیسیون‌های مجلس زیر پرچم اصولگرایان
| کد خبر: 172077

ریاست کمیسیون فرهنگی و کمیسیون آموزش که می‌توانستند عصای دست دولت باشند به اعضای جبهه پایداری رسید، دیگر کمیسیون‌ها نیز به همین نسبت. حتی محمدرضا عارف راضی نشد که برای ریاست کمیسیون آموزش کاندیدا شود و به این ترتیب اولین قدم و مهم‌ترین اتفاق در مجلس به سود اصولگرایان و نیروهای احمدی‌نژاد رقم خورد.


اکنون باید منتظر ماند و دید تکلیف ریاست و هیات‌رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی و کمیسیون اصل 90 که روز سه‌شنبه مشخص خواهد شد، چه می‌شود، اما در انتخابات هیات‌رئیسه کمیسیون‌ها، اوضاع آن‌گونه که فراکسیون امیدی‌ها فکر می‌کردند، پیش نرفت. پیش از این زمانی که از نمایندگان فراکسیون امید پرسیده می‌شد، معتقد بودند اگر خوب عمل کنیم تا هشت کمیسیون را هم تصاحب خواهیم کرد.

ولی به نظر می‌آید حساب و کتاب‌ها اشتباه از آب درآمده است. البته این اشتباهات برخی استراتژیک و برخی به خاطر تغییر شرایط رخ داده است. اشتباهاتی که اساسی‌ترین آن از کار تشکیلاتی نکردن نشأت می‌گیرد. انتخابات هیات‌رئیسه کمیسیون‌ها بعد از ریاست مجلس، دومین اشتباه تشکیلاتی فراکسیون امید است.

اشتباهی که ضعف انسجام بین نیروهای فراکسیون را هر روز بیشتر از گذشته به نمایش می‌گذارد. موضوعی که محمود صادقی، نماینده تهران هم قبل از برگزاری این انتخابات در گفت‌وگو با «فرهیختگان» آن را تایید کرده و یک نقطه‌ضعف می‌داند و می‌گوید: «قبول دارم که کار تشکیلاتی ما ضعیف است و باید یکپارچه‌تر عمل کنیم.» اما باید دید چه می‌شود که با وجود آشنایی با این ضعف، اعضای فراکسیون امید با همین رویه پیش می‌روند و در باتلاق آن هم گرفتار می‌شوند. مشکل دوم اما شاید از تغییر شرایط نشأت می‌گیرد؛ تغییر شرایطی که برخی مطرح می‌کنند که علی لاریجانی، رئیس مجلس زمینه‌های بروز آن را مهیا کرده است.

آنجا که در چند روز گذشته با نمایندگان در ارتباط مستقیم قرار گرفته و برخی از آنها را با قول عمل به شرایط پیشنهادی این نمایندگان به کمیسیون‌های دیگر فرستاده است. نمونه این اتفاق دقیقا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیش آمده است.


لاریجانی شخصا با محمدجواد فتحی، نماینده تهران صحبت کرده و با قبول شرایط او از فتحی خواسته تا به کمیسیون قضایی و حقوقی برود. فتحی با صحبت در جمع خبرنگاران با تاکید بر این خبر، درباره کوچ‌اش به کمیسیون قضایی توضیح داد: «با وجود اینکه من در زمان تعیین اولویت‌ها براساس زمان مشخص‌شده اولویت خود را به کمیسیون آموزش و تحقیقات تغییر داده بودم اما آقای لاریجانی از من خواستند و من هم قبول کردم.»

اما درباره ناگفته‌ای که فتحی به پاسخ لاریجانی موکول کرد آنچه که شنیده می‌شود این است که رئیس مجلس قول داده بود که یک نفر از اعضای لیست امید را به جای فتحی در کمیسیون قرار دهد تا تعداد کمیسیون به نفع طرف مقابل نشود. به هر روی با جایگزین‌شدن یک اصولگرای دیگر در کمیسیون آموزش ریاست آن، بار دیگر به زاهدی، اصولگرای مخالف دولت رسید. علاوه‌بر اینکه محمدرضا عارف که پیش از این گفته می‌شد برای ریاست این کمیسیون کاندیدا می‌شود، کاندیدا نشده و محمد قمی جایگزین او شده است که البته این هم از ناهماهنگی‌ها خبر می‌دهد.
باید یادآور شد که اهمیت کمیسیون آموزش هم به خاطر پرونده‌هایی که در این کمیسیون مطرح می‌شود و هم عضویت رئیس آن در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بود. رئیس کمیسیون آموزش، فرهنگی و بهداشت و درمان از اعضای مجلس در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند که حالا دوتای آن به تندروترین‌های مجلس سپرده شده است.
 تلفیق اشتباهات استراتژیک و محیطی به‌ویژه درباره کمیسیون آموزش شکست دوباره فراکسیون امید را رقم زد. هرچند که بسیاری از روسا از افراد نزدیک به لاریجانی و معتدل هستند اما این پاسخگوی اهدافی که فراکسیون امیدی‌ها به خاطرش به مجلس راه یافتند، نیست.

 روسای کمیسیون‌ها
به گزارش «ایلنا»، ریاست کمیسیون‌های تخصصی در کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی به محمدعلی شاعری (اصلاح‌طلب) با ۱۰ رای، کمیسیون بهداشت و درمان با ۱۳ رای به علی نوبخت‌حقیقی(اصلاح‌طلب)، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با کسب ۱۵ رای به علاءالدین بروجردی(اصولگرا)، کمیسیون اجتماعی به سلمان خدادادی (اصلاح‌طلب)، کمیسیون شورا‌ها و امورداخلی به محمدجواد کولیوند(اصولگرا)، کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عزیز اکبریان (اصولگرا)، کمیسیون فرهنگی به نصرالله پژمان‌فر(جبهه پایداری)، کمیسیون اقتصادی به محمدرضا پورابراهیمی(اصولگرا)، کمیسیون انرژی به فریدون حسنوند(اصولگرا نزدیک به احمدی‌نژاد)، کمیسیون آموزش‌وتحقیقات به محمدمهدی زاهدی(اصولگرای تندرو)، کمیسیون برنامه و بودجه به غلامرضا تاجگردون(اصلاح‌طلب) و کمیسیون عمران به محمدرضا رضایی‌کوچی(اصولگرا) رسید.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top