تاریخ انتشار: 1تير1395|01:53

| کد خبر: 172163

ستاره جوان استقلال/باید قبل از 20 سالگی در استقلال فیکس شوم/می‌خواستیم نیمه دوم کار پرسپولیس را تمام کنیم که غافلگیر شدیم

وکیل ملت: تنها 17سال داشت که در لیست هجده نفره استقلال قرار گرفت. شاید اگر شرایط اجازه می‌داد و بازی‌های پایانی فصل به آن درجه از حساسیت و اهمیت نمی‌رسید امیر قلعه‌نویی او را به بازی فرامی‌خواند اما وضعیت مبهم استقلال فصل چهاردهم باعث شد امید نورافکن نتواند در ترکیب تیمش قرار بگیرد.

بعد از گذشت چند ماه از لیگ چهاردهم و آغاز لیگ پانزدهم اما وقتی فضا برای ورود بازیکنانی همچون او به ترکیب استقلال فراهم شد توانست در زمان مربیگری پرویز مظلومی بازهای زیادی را برای استقلال انجام دهد. حالا امید نورافکن در 19 سالگی چنان رشد کرده که علی منصور می‌تواند با خیال آسوده‌تری او را در ترکیب استقلال بازی دهد. شاید فصل شانزدهم، فصل شکوفایی بازیکنی باشد که باشگاه استقلال زحمات بسیاری برایش کشیده است. نام امید نورافکن را در ذهن به خاطر بسپارید...
 
از فصل قبل شروع کنیم. روزی که برای نخستین بار در ترکیب استقلال قرار گرفتی. اشتباه نکنم بازی با صبای قم بود. چه حسی داشتی امید؟
‌ می‌دانستم که دیر یا زود بالاخره به من بازی می‌رسد. حس خیلی خوبی بود.  15هزار تماشاگر به ورزشگاه آمده بود و حقیقتا برای من سخت بود که جلوی این تعداد تماشاگر بازی کنم اما 75 دقیقه برای استقلال بازی کردم. یادم هست که آن بازی 10 نفره شدیم اما در نهایت با یک گل صبا را بردیم. آن روز من فقط می‌خواستم به تیم کمک کنم و فکر دیگری در ذهنم نبود.
همان روز اسمت سر زبان‌ها افتاد. بعد بازی‌های بیشتر و فرصت‌های بیشتر. مجموعا 10 بازی برای تیمت در لیگ برتر انجام دادی. 638 دقیقه طبق آمار در ترکیب استقلال بودی. 5 بارش هم فیکس وارد زمین شدی.
‌ ‌فصل خوبی بود اما باید خیلی بهتر از اینها بشود. من بزرگ فکر می‌کنم و دوست دارم روزی برسد که یک فصل کامل در ترکیب استقلال بازی کرده باشم. هر بازیکنی دوست دارد کلیدی باشد اما من می‌خواهم پیش از20 سالگی به این مهم برسم و بازیکن مهمی برای استقلال باشم. خدا را شکر می‌کنم که نظر کادر فنی را جلب کردم اما واقعیت این است که وقتی توی چشم‌ها قرار می‌گیری کار خیلی سخت می‌شود. یعنی هم کار داخل زمین و هم بیرون زمین.
حواست به خودت و زندگی ات هست؟
‌ ‌ خیلی زیاد. برای همین سعی کردم از حاشیه‌ها فاصله بگیرم. یکی از راه‌هایی که من را از حاشیه‌ها دور می‌کند کم کردن ارتباطات است. دوست دارم ارتباطم تعریف شده و محدود باشد.
برای همین مدت‌ها تلفن دست نمی‌گرفتی؟
‌ ‌ یکی از دلایلش همین بود. تمرکزم را بیشتر از تلفن دوست دارم. یک فوتبالیست باید بداند چه کار می‌کند. واقعیت این است که من اصلا دوست ندارم به دلایل واهی تمرکزم را از دست بدهم چون تاثیرش مستقیم در بازی‌ام دیده می‌شود. سال قبل کلا 3 بار مصاحبه کردم که همان تعداد هم به نظر خودم و حتی مربیان استقلال زیاد بود. اصولا دوست ندارم کاری کنم که تمرکزم به هم بخورد. برای همین سعی می‌کنم از خیلی مسائل دوری کنم.
میان بازیکنان استقلال با کدام‌شان بیشتر ارتباط داری؟
‌ ‌من با همه یک جور هستم. با کسی ارتباط خاصی ندارم. به همه احترام می‌گذارم و توقع دارم به من احترام گذاشته شود. شخصا اعتقاد دارم که بازیکنان باید همه با هم یکرنگ باشند. نباید ارتباط خاصی بین بازیکنان باشد. اگر هم باشد باید در راستای کمک به تیم باشد. به نظر من رفاقت با همه خوب است نه اینکه یکی دو نفر را انتخاب کنم. من با کل استقلال رفیقم.
خودت را در استقلال بیشتر مدیون کدام مربی می‌دانی؟
‌ ‌ بنویس امیر قلعه‌نویی و پرویز مظلومی، هر دو با هم حق پدری گردن من دارند.
اما قلعه‌نویی به تو بازی نداد.
‌ ‌ درست است که بازی نکردم اما همین که من را در لیست هجده نفره قرار می‌داد تجربه گرانقیمتی بود. فکر می‌کنم هر مربی دل و جرات نمی‌کند که بازیکن 17 ساله را به لیست استقلال بفرستد اما آقای قلعه‌نویی این کار را کرد و حتی می‌خواست به من بازی هم بدهد که فرصت نشد.
قلعه‌نویی به تو گفت که دفاع چپ بازی کنی؟
‌ ‌ بله، امیرخان به من گفت دفاع چپ بازی کن. در حالی که من برای تیم نوجوانان ایران در پست هافبک دفاعی، هافبک پشت مهاجم، هافبک چپ و چند پست دیگر هم بازی کرده بودم. حتی می‌توانم هافبک راست هم بازی کنم.
این فصل چی، دوست داری همان دفاع چپ باشی یا پست‌های دیگر؟
‌ ‌هر جا بگذارند بازی می‌کنم. تا الان که با علی آقا صحبتی نکردم اما هر تصمیمی بگیرند من می‌پذیرم.
 این جا‌به‌جایی احیانا تو را با مشکل مواجه نمی‌کند؟ در فوتبال ایران بازیکنانی بوده‌اند که به دلیل تغییرات مداوم در پست بازی‌شان خیلی زود از سطح اول فوتبال فاصله گرفته‌اند. نمونه‌اش ستار همدانی که در پست‌های مختلف بازی می‌کرد.
‌ ‌ نه، اینطور نیست. لطمه نمی‌خورم. به نظر خودم این یک حسن بزرگ است که من می‌توانم در چند پست بازی کنم. این را بعد‌ها خواهید دید.
فکر می‌کنی چه سرنوشتی در استقلال فصل شانزدهم داشته باشی؟
‌ ‌ همانطور که گفتم با علی آقا درباره پست بازی‌ام حرف نزدم اما مطمئن باشید از سال قبل خیلی بهتر خواهد شد. مطمئن باشید بازی‌های زیادی از امید نورافکن می‌بینید. من سخت تمرین می‌کنم. سخت کار می‌کنم تا به آرزو‌های بزرگترم برسم.
باشگاه استقلال مطلبی را از قول منصوریان در سایت خود منتشر کرد که جالب بود. آنها اعلام کرده‌اندکه بازیکنان جوان از فصل قبل بیشتر دستمزد می‌گیرند. این یعنی به شما اهمیت داده می‌شود.
‌ ‌ فقط می‌توانم بگویم دست‌شان درد نکند که ما را می‌بینند. وقتی این چیزها را می‌شنوم دوست دارم بیشتر خودم را فدای استقلال کنم. خیلی از آنها ممنونم.
جوانگرایی فصل پانزدهم به طور کلی خیلی چشمگیر بود و در پرسپولیس هم بازیکنان جوانی به کار گرفته شدند که می‌توانند آینده فوتبال ایران را بسازند. امید نورافکن چه نقشی در این احتمالات و معادلات دارد؟
‌ ‌ آقای کی‌روش به جوان‌ها بها ‌می‌دهد و این را می‌شود از دعوت‌هایش به تیم ملی فهمید. من هم نیم نگاهی به تیم ملی دارم اما اولویتم فیکس شدن در استقلال است. باید ابتدا اینجا جایگاهم را تثبیت کنم بعد مطمئنا به تیم ملی هم می‌روم. شاید 3، 4 سال زمان ببرد. از طرفی هم باید ببینیم که این جوانگرایی‌هایی که در تیم ملی شده آیا جواب می‌دهد یا خیر.
الگوی بازی‌ات در ایران و خارج چه کسانی هستند؟
‌ ‌ الگوی ایرانی ندارم اما الگوی خارجی‌ام فیلیپ لام است.
چرا لام؟
‌ ‌ لام یک بازیکن فوق‌العاده است که هم در دفاع خوب ظاهر می‌شود و هم در خط حمله. دوست دارم مثل او باهوش بازی کنم.
فصل پانزدهم تمام شد اما هنوز سوال‌های زیادی درباره آن باقی مانده است. می‌دانم که دوست نداری به عقب برگردی، خیلی مختصر برای‌مان بگو که چه شد آن تیم به رغم تمام شایستگی‌هایش قهرمان لیگ نشد؟
‌ ‌ فکر می‌کنم همان سرنوشتی رقم خورد که فصول قبل هم شاهد بودیم. ما تا هفته‌های پایانی خوب جلو آمدیم اما سرانجام داستان جور دیگری رقم خورد. این فصل هم از 3 بازی آخر یک امتیاز گرفتیم که خیلی ما را عقب انداخت. نمی‌دانم چرا در فصول اخیر مدام این اتفاق تکرار می‌شود. شاید بزرگان تیم بهتر از من بتوانند به این سوال پاسخ بدهند.
شکست در دربی هم که تو یکی از بازیکنان استقلال بودی خیلی غم انگیر شد. هرچند که نباید فراموش کنید این باخت‌ها درس‌های بزرگی است که می‌شود در آینده از آن بهره کافی برد.
‌ ‌ بله، همه‌اش درس است. آن دربی یکی از تلخ‌ترین روزهای زندگی‌ام بود اما باور کنید که اگر داور وقتی پیراهن آرش را داخل هجده قدم کشیدند پنالتی اعلام می‌کرد الان ما داشتیم درباره برد دربی حرف می‌زدیم. آن تصمیم و بازی غافلگیرکننده پرسپولیس در نیمه اول باعث شد استقلال دربی را با نتیجه بدی ببازد. از طرفی تمام برنامه‌های تاکتیکی ما برای نیمه دوم بود. می‌خواستیم نیمه اول پرسپولیس را کنترل کنیم و نیمه دوم کارهای هجومی را انجام دهیم اما برنامه‌های ما به هم خورد. فوتبال است اما من فقط برای آن هوادارانی که آمده بودند و می‌خواستند با برد تیم شان برای حریف کری بخوانند ناراحت شدم. استقلالی‌هایی که همیشه به من و بازیکنان لطف داشته‌اند. به آنها خیلی مدیونیم. به هواداران قول می‌دهیمکه این فصل شکست در دربی‌ها را جبران کنیم.

دسته بندی داغ ورزشی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top