در پی تصویب لایحه‌ای در کنگره و برای دستیابی به اطلاعات مجرمانه

برزیل بر فعالیت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی شهروندانش نظارت می‌کند

وکیل ملت: پایگاه خبری «اسپوتنیک» روسیه گزارش داد که مقامات برزیلی پس از تسلیم لایحه‌ای مبنی بر کنترل اینترنت شهروندان این کشور به کنگره خواستار تصویب این لایحه و صدور مجوز از سوی دولت برای دسترسی مقامات دولتی به اطلاعات خصوصی مردم شدند.

تاریخ انتشار: 1مهر1394|14:30

برزیل بر فعالیت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی شهروندانش نظارت می‌کند
| کد خبر: 17259

«هیلدو د روچا» معاون جنبش دموکراتیک برزیل و «جوسلینو فیلهو» نماینده حزب جمهوری‌خواه مترقی برزیل روز گذشته پیش‌نویس لایحه‌ای مبنی بر کنترل اینترنت شهروندان این کشور را تسلیم کنگره این کشور کردند که تصویب آن اجازه دسترسی مقامات برزیلی به اطلاعات شخصی، ایمیل و صفحه شخصی مردم در شبکه‌های اجتماعی را صادر می‌کند.

کمیسیون قانون اساسی و عدالت شهروندی وابسته به کنگره ملی برزیل با تصویب این لایحه به وزرای عمومی دولت اجازه می‌دهد تا از پست الکترونیکی مردم و تمام مکالمات خصوصی مردم بدون اجازه رسمی از دولت این کشور جاسوسی کنند.

با تصویب این لایحه مقامات کشور بدن اجازه رسمی از دولت می‌تواند آزادانه و بدون اطلاع قبلی به اطلاعات ایمیل و صفحات شخصی مردم در شبکه های اجتماعی دسترسی پیدا کنند؛ بدین وسیله امکان دارد که هر کدام از شهروندان برزیلی به وسیله اطلاعات موجود در ایمیل شخصی و یا صفحات شخصی در شبکه‌های اجتماعی همچون «توئیتر» تحت پیگرد و بررسی مقامات قرار بگیرند و تمام مکالمات اینترنتی و تلفنی مردم بدون اجازه آن‌ها تحت نظر مقامات قرار خواهد گرفت.

مدافعین این طرح ضمن اشاره به آمار بالای جرائم رایانه‌ای در برزیل اعلام کرده‌اند که در صورت تصویب این لایحه به راحتی می‌توانیم به اطلاعات قاچاقچیان و مجرمین کشور که از طریق اینترنت و صفحات اجتماعی و ایمیل خود به فرآیند ارتکاب جرم سرعت می‌بخشند، دسترسی پیدا کنیم و از این پس مطمئنا جرم آن‌ها چند برابر خواهد شد.

کنگره برزیل با تصویب این لایحه در واقع اجازه دسترسی بی‌چون و چرای مقامات برزیلی به اطلاعات خصوصی و مکالمات تلفنی مردم این کشور را صادر می‌کند.

از ژوئن سال جاری چارچوب حقوق مدنی برای اینترنت با اهتمام دولت «دیلما روسف» رئیس جمهور برزیل وارد عمل شد این چارچوب همچون سدی قانونی عمل می‌کند و مانع هرگونه جاسوسی و دسترسی بدون اجازه به اطلاعات شخصی شهروندان برزیلی می‌شود.؛ «روسف» بارها اعلام کرده بود آژانس امنیت ملی آمریکا از طریق جاسوسی سایبرنیکی به اطلاعات شخصی و خصوصی مردم برزیل دسترسی پیدا می‌کند و من نمی‌توانم در جاسوسی آن‌ها سکوت کنم.

دولت برزیل همچنین در این رابطه اعلام کرد که در راستای کاهش آسیب پذیری شبکه اینترنتی برزیل در برابر جاسوسی‌های آمریکا از زندگی خصوصی شهروندان برزیلی و کشورهای جهان سومی، تا اواخر سال 2016 ماهواره‌ای با قابلیت دفاع از ارتباطات استراتژیکی به فضا خواهد فرستاد.

با تمام این تفاسیر تصویب لایحه بررسی مکالمات شخصی برزیلی‌ها توسط دولت این کشور نه تنها تهدیدی برای حقوق مردم محسوب نمی‌شود بلکه میزان کار دولت برزیل را برای تضمین امنیت تمام رسانه‌های برزیلی افزایش می‌دهد.

روابط برزیل و آمریکا از سال 2013 تاکنون درست از زمانی که «گلن گرین والد» روزنامه نگار آمریکایی اعلام کرد که جاسوسی از برزیل یکی از مهمترین اهداف آژانس امنیت ملی آمریکاست، به تیرگی گرایید.

چندی پیش نیز سایت «ویکی لیکس» در تازه ترین افشاگری‌های خود علیه آمریکا اعلام کرده بود آژانس امنیت ملی آمریکا از 29 مقام ارشد دولتی و اقتصادی برزیل جاسوسی می‌کند.

در اسناد منتشر شده در سایت «ویکی لیکس» فهرستی شامل 29 شماره تلفن وجود دارد که نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا به‌ ویژه در زمینه‌های اقتصادی، بانکداری و بازرگانی از برزیل جاسوسی کرده است.

«روسف»، «نلسون باربوسا» و «آنتونیو پالوچی» وزیران دارایی سابق و «لوئیس آلبرتو فیگیردو» وزیر امور خارجه سابق این کشور از جمله افرادی هستند که تحت شنود آمریکا قرار داشته‌اند.

«روسف» دوسال پیش در پی انتشار این گزارش‌ها سفر خود به واشنگتن را لغو کرد اما در ماه ژوئن وی در آخرین سفر خود به واشنگتن اعلام کرده مسئله جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از برزیل موضوعی است که به گذشته مربوط می‌شود.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top