برای دختر مظلوم شهرم

شهيندخت مولاوردي

وکیل ملت: چند روزی از قتل دختر جوان به دست پدرش در شهر خوی می گذرد.فرماندار خوی در تشریح جزئیات این جنایت به اعتراف متهم اشاره کرده که به استناد شایعاتی که از مسایل اخلاقی دخترش به گوشش رسیده به خودش اجازه داده با محاکمه، صدور حکم و اجرای آن در ملاعام با شلیک دو گلوله آبروداری کند و به دلیل ممانعت از رسیدن نیروهای امدادی به محل حادثه دختر جوانش در دم جان می سپارد.

تاریخ انتشار: 3تير1395|19:31

برای دختر مظلوم شهرم
| کد خبر: 172691

اگرچه آمار دقیق و مستندی در مورد چنین قتل هایی که با نام دفاع از ناموس انجام می شود و به قتل های ناموسی موسوم است در دسترس نیست، اما براساس گزارش سازمان ملل هر ساله بیش از 5000 زن در اقصی نقاط جهان به دلایل ناموسی به دست پدر، شوهر، برادر یا فامیل های ذکور خود به قتل می رسند. پاکستان، افغانستان، ایران، ترکیه، بنگلادش، عراق، یمن، اردن و لبنان از جمله کشورهایی هستند که بیشترین آمار قتل های ناموسی در جهان به نام آنها ثبت شده است.


ریشه این جنایات که بدترین و افراطی ترین شکل خشونت علیه زنان در خانواده است و در دفاع از شرف و ناموس مردان خانواده به وقوع می پیوندد به فرهنگ، مناسبات و قوانین مردسالارانه و قبیله ای جوامع بر می گردد.
کاستلز پدرسالاری را کنترل بی قید و شرط مردان بر زنان و فرزندان تعریف می کند.بر این اساس طیفی از دلایل از جمله از زیر بار ازدواج ناخواسته نرفتن تا رابطه جنسی خارج از ازدواج را می توان برای توجیه این قتل ها و طبیعی جلوه دادن و رسمیت بخشیدن به آن ردیف کرد که عمدتا هم با بردن انگشت اتهام به سمت زنان و دختران،  (و امروز به سمت شبکه های اجتماعی) مورد تایید و تشویق جامعه  قرار می گیرد و معمولا ماموریت مردان و پسران خانواده  در کنترل و محدود کردن زنان و دختران فامیل محسوب شده و قانون هم مجوزهای لازم را برای ارتکاب آن در اختیار قرار می دهد.
 به رغم روند تضعیف ساختارهای پدرسالارانه در نیم قرن اخیر به نظر می رسد هنوز در سطوح مختلف به موازات هم تلاش می شود تا قدرت این ساختارها حفظ شود.


صرف نظر از تاثیر خلاها و تجویزهای قانونی و عدم بازدارندگی آن در ارتکاب اینگونه اعمال، سوالی که این روزها می تواند ذهنها را به خود مشغول کند آن است امروزه والدین تا چه اندازه از مهارت برقراری ارتباط سازنده و مؤثر با فرزندان خود برخوردار هستند؟هرچند این سوال به طور جدی در مورد مهارتهای ارتباطی پدران و مادران و مناسبات فیمابین آنها هم مطرح است و نیز بین سایر افراد جامعه در رفتار و تعامل صحیح و اصولی و میزان تاب آوری و ...

.بویژه در خانواده های دو فضایی کنونی (فضای واقعی و مجازی) که مدت مکالمات و ارتباطات کلامی اعضای خانواده از متوسط دو ساعت به ۱۷دقیقه در روز رسیده است تا چه اندازه توانسته ایم از این ظرفیت برای ارتقای این مهارتها بهره برده و تهدیدات آن را به فرصت تبدیل کرده و گسست نسلی را به حداقل برسانیم ؟

در یادداشت قبلی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شعار امسال سازمان ملل در گوش سپردن به کودکان و جوانان به عنوان گام نخست در رشد ایمن و سالم آنان منتشر شد، بر اهمیت هنر خوب گوش کردن و مهارت گفتگو و تاثیر آن بر پیشگیری و بازدارندگی از بسیاری از آسیبها تاکید شد.این حوادث جانخراش که گاه گداری در گوشه و کنار مملکت اتفاق می افتد تلنگری است بر وجدان خفته همه کسانی که مسئولیت خود را  در این باب به باد فراموشی سپرده اند.
اینک که دختر جوان شهرمان به خون خفته است ماییم و یک ابراز تاسف برای پدری جنایتکار و تسلیت به مادری  که به یکباره تمام هستی خود را از دست داده است و سر تکان دادن برای دختری
که....
ای کاش این بار تمام واکنشها به این خلاصه نشود.

 

معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 7

من
|
5تير ماه 1395
4
3
اولا دختر نبود و شوهر داشت.
دوما شایعه نبوده و شوهرش گفته و پدرش در زمان قتل وی را با دو جوان دیده بود.
سوما به جای این حرفهای عوام پسند به ریشه اصلی که فضای مجازی و جنگ نرم دشمن است بپردازید.
محسن
|
5تير ماه 1395
3
2
ازکی یه زن متاهل شوهردار که بیاد با مردای غریبه رابطه داشته باشه شده مظلوم.چرا شما از قصد از اینجور زنهای فاسد حمایت میکنید و اشکارا از زنهای فاسد حمایت میکنیو و فسق فجور و فحشا رو تبلیغ میکنید. شما معنی مظلوم نمیفهمید یا خودتون مثل اون زن متاهل هستید
هدی
|
6تير ماه 1395
0
0
خداوند به شما شفای عاجل عطا بفرماید .خانم معاون
رضا
|
7تير ماه 1395
1
0
اين چنین رنانی روباید.زرج کش کن.
زن
|
7تير ماه 1395
0
2
ممنون از شما خانم ملاوردی.
حرفی برای گفتن نمونده.
اینکه یکنفر به خودش اجازه میده یک نفس را بکشد جای تامل دارد.
خداوندا تو را به عظمتت شکر.
تو به بزرگیت نفسی را نمیکشی به خاطر گناهش .
انوقت این مردان خود را بر حق میدانند که آبروداری کنند.
امیدوارم عذاب وجدان هرگز رهایشان نکند
فریبا
|
8تير ماه 1395
0
1
ضمن ابراز همدردی با پدران عزیز غیرتی،
متاسفیم بخاطر رواج فرهنگ 100% غلط غرب در بین جوانان و نوجوانان مظلوم که از عواقب جبران ناپذیر این روابط بخصوص در مورد دختران ، آگاه نیستند!
فریبا
|
8تير ماه 1395
0
1
ضمن ابراز همدردی با پدران پاکدامن سرزمین ام، متاسفیم بخاطر رواج فرهنگ 100% غلط غرب بین جوانان مظلوم که از عواقب جبران ناپذیر این روابط بخصوص بر روی دختران آگاه نیستند!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top