تاریخ انتشار: 3تير1395|23:19

| کد خبر: 172731

سپرده گزاران ثامن الحجج:نا امیدیم و عصبانی

وکیل ملت: مالباختگان موسسه ثامن الحجج مقابل ساختمان مجلس گرد هم آمدند و خواستار تعیین تکلیف سهام خود شدند و از مسئولان بانک مرکزی و نمایندگان مجلس خواستند تا هر چه سریع‌تر آنها را از سرگردانی نجات دهند، اما از قرار معلوم هیچ نماینده ای حاضر به شنیدن خواسته های مالباختگان نشده است.

،موسسه ثامن الحجج در یک سال اخیر به دلیل ناتوانی در پرداخت سپرده مشتریان خود به شدت خبرساز شده و از سوی دیگر سپرده‌گذاران این موسسه هر از چندگاهی مقابل نهادهای مختلف جمع می شوند.
مالباختگان موسسه ثامن الحجج برای چندمین بار در اعتراض به ادامه بلاتکلیفی و عدم بازپرداخت وجوهشان در بهارستان تجمع کردند. به گزارش آفتاب یزد، جمعی از مالباختگان موسسه ثامن الحجج روزگذشته مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی گردهم آمدند و خواستار تعیین تکلیف سهام خود شدند و از مسئولان بانک مرکزی و نمایندگان مجلس خواستند تا هر چه سریع‌تر آنها را از سرگردانی نجات دهند.
مالباختگان اینبار عصبانی تر
موسسه اعتباری ثامن الحجج در یک سال اخیر به دلیل ناتوانی در پرداخت سپرده مشتریان خود به شدت خبرساز شده و از سوی دیگر سپرده گذاران این موسسه ورشکسته هر از چندگاهی مقابل نهادهای مختلف جمع می شوند. آنها تاکنون تجمعات زیادی را مقابل مجلس، بانک مرکزی، شعبات موسسه و حتی میدان پاستور داشته اند و نسبت به عدم پرداخت سپرده هایشان اعتراض کرده اند. اما ظاهرا آنها در گردهمایی اعتراضی اخیر خود مقابل مجلس بسیار عصبانی‌تر بوده‌اند، چرا که با سر دادن شعارهایی تند علیه مسئولان بانک مرکزی خواستار برکناری ولی الله سیف شده اند. از قرار معلوم کش دار شدن ماجرای بازپرداخت سپرده ها ، مالباختگان را به ستوه آورده است.
قهرمان بازی نماینده ارومیه!
در شرایطی که طلبکاران موسسه ثامن الحجج مقابل مجلس با وجود گرمی هوای تابستان و نیز ماه رمضان انتظار توجه نمایندگان و وعده آنها برای رسیدگی به مشکلاتشان را داشتند، اما در کمال تعجب نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه زمانی که قصد داشت با خودرو خود از ساختمان مجلس خارج شود، ترجیح داد فقط برای چندثانیه خودی نشان دهد و میان معترضان ظاهر شود. مشاهدات خبرنگار آفتاب یزد حاکی از آن است این نماینده بدون هیچ گونه صحبت خاصی و در حالی که چند نفر شعار درود بر قاضی پور سر می دادند او را به سمت خودرو هدایت کردند و نماینده ارومیه بدون آنکه حتی لحظه ای به حرف و خواسته های تجمع کنندگان توجه کند، از محل دور شد.
برباد رفتن سرمایه یک زندگی
در همین حال، یکی از طلبکاران موسسه ثامن الحجج با ابراز نگرانی از بلاتکلیفی به وجودآمده و احتمال به خطر افتادن سپرده اش، به آفتاب‌یزد، گفت: سال گذشته به دلیل مشکلاتی مجبور شدم ملک شخصی خود را به ارزش 300 میلیون تومان بفروشم و آن را در موسسه ثامن الحجج سپرده‌گذاری کنم. وی ادامه داد: با گذشت چندماه، اما زمانی که به موسسه برای دریافت سپرده‌ام مراجعه کردم، مسئولان مربوطه گفتند که حساب ها مسدود شده و عملا امکان بازپرداخت وجود ندارد.
این مالباخته با تاکید بر اینکه 9 ماه از زمان سپرده‌گذاری‌اش می‌گذرد، توضیح داد: در این مدت حتی یک ریال به عنوان سود دریافت نکرده ام.
وی با انتقاد از اینکه چگونه می شود یک موسسه غیرمجاز بیش از 500 شعبه بزرگ و کوچک در سراسر کشور داشته باشد، گفت: اگر این موسسه یک موسسه زیر پله ای و کوچک بود قطعا کسی به آن اعتماد نمی کرد تا تمام سرمایه زندگی خود را به آن بسپارد، اما وقتی مردم می بینند که یک موسسه بیش از 500 شعبه در سراسر کشور دارد و هر لحظه نیز در تبلیغات رسانه ملی خود را به عنوان موسسه ای معتبر می شناساند، قطعا موجب جلب اعتماد مردم می شود.
این سپرده گذار با بیان اینکه درخواست داریم تا هر چه سریع‌تر مشکل عدم بازپرداخت سپرده‌های مردم حل شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بخش قابل توجهی از طلبکاران ثامن الحجج گرفتار شده اند ازمسئولان انتظار داریم تدابیر و راهکارهای لازم را برای برون رفت از این بحران اتخاذ کنند تا تکلیف مردم مشخص شود.
ناامیدیم
یک سپرده‌گذار دیگر ثامن الحجج نیز با اعتراض شدید نسبت به بی اعتنایی به مشکلات طلبکاران به "آفتاب یزد"، گفت: اینکه گفته می شود این موسسه تعطیل شده صحت ندارد، چرا که بر اساس شواهد بسیاری از شعب‌ آن برقرار است و پرسنل مانند گذشته در محل کار خود حاضر می شوند و حقوق خود را می گیرند.
وی ادامه داد: متاسفانه آنها از داخل شعب فقط نظاره گر خشم و ناراحتی مردم هستند و گاهی اوقات لبخندی را هم به مالباختگان تحویل
می دهند.
وی با بیان اینکه هیچ کس پاسخگوی مشکل به وجود آمده برای مشتریان نیست، افزود: مالباختگان واقعا مستاصل شده اند و دیگر نمی دانند باید برای پیگیری حقوق از دست رفته خود چه کار کنند، چرا که تقریبا هر هفته مقابل نهادهای مختلف از جمله بانک مرکزی، دادسرا و... تجمع دارند.
شرایط بغرنج یک سپرده گذار در همین حال، یک مالباخته دیگر ثامن الحجج که از قضا مردی مسن هم است از رهگذر مسدود شدن حسابش شرایط بسیار سختی دارد. او که به شدت از نامشخص بودن وضعیت سپرده اش عصبانی و آشفته است، به آفتاب یزد گفت: بنده یک ملک 33 متری واقع در طرح اتوبان امام علی(ع) داشتم که با مشقت فراوان توانستم پول آن را دریافت کنم.
وی اضافه کرد: با دریافت پول قصد خرید خانه ای داشتم که با گران شدن ملک نتوانستم اقدام به خرید کنم و ناچار شدم با سپرده گذاری در ثامن‌الحجج و با کسب سود روز شمار بتوانم این کمبود را جبران کنم.
این مالباخته گفت: این رفتار و عدم بازپرداخت اصل پول و سود آن مصداق فریب کاری است و حالا به دلیل این مسئله با مشکلات بزرگی مواجه شده ام و خانواده ام فروپاشیده شده است.
وی با تاکید بر اینکه از عهده تامین مخارج زندگی و اجاره خانه عاجز شده ام، افزود: 9 ماه است که به دنبال پول خود هستم و در این مدت هیچ کسی حاضر به پاسخگویی نیست.
وی با انتقاد از رفتار نمایندگان مجلس و عدم توجه به خواسته های تجمع کنندگان از سوی آنها توضیح داد: متاسفانه با وجود مشکلات شدید مالباختگان و تجمع‌آنها در ماه مبارک رمضان جلو مجلس، نمایندگان ملت حتی حاضر نیستند دقایقی به میان مردم بیایند و شنونده خواسته‌های آنها باشند. این مالباخته گفت: این رفتار موجب ناراحتی و خشم بیشتر معترضان می شود و از سوی دیگر این همه ظلم درحق کسانی که سرمایه و زندگی خود را باخته اند روا نیست.
تمام دردسرهای یک غیرمجاز
موسسه مالی ثامن الحجج در زمره غیرمجازها قرار دارد و چند سال پیش بدون کسب مجوز رسمی برای فعالیت از سوی بانک مرکزی، آغاز به کار کرد، اما از چند سال پیش به مشکلاتی برخورد کرد که در دو سال اخیر شدت هم گرفت و در نهایت باعث شد تا در میان موج تبلیغات گسترده و پر طمطراق این موسسه برای پرداخت سودهای نامتعارف ناگهان از پرداخت اصل وجوه مشتریان خود نیز عاجز بماند. این مشکل باعث شده تا مشتریان مالباخته آواره شوند و به امید دستیابی به پول خود هر روز مقابل یک نهاد تجمع کنند.
هشدارهایی که نادیده گرفته شد
در حالی که هم اکنون مالباختگان موسسه غیرمجاز ثامن الحجج نگران تضییع حقوق خود و بر باد رفتن سرمایه هایشان هستند، اما همواره از سوی مسئولان بانک مرکزی هشدارهایی مبنی بر عدم سپرده گذاری درموسسات غیر مجاز صورت گرفته است. بانک مرکزی در اطلاعیه‌های گوناگون به سپرده‌گذاران هشدار می‌دهد که پول خود را فقط در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری‌ای که مجوز دارند سرمایه‌گذاری کنند و گول تبلیغات بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری فاقد مجوز را نخورند. با تمام اخطارها و هشدارهای بانک مرکزی باز هم دیده می شود که شعبات غیرمجازها باز هم شلوغ است و سپرده‌گذاران پول های خود را نزد این موسسات به امانت می گذارند. در توضیح این بی توجهی سپرده گذاران به هشدارها گفته می شود، تبلیغات غیرمجازها آنقدر تاثیرگذار و گسترده است و البته درصد سودهای هیجان انگیز از سوی دیگر در کنار فعالیت شعبات بزرگ و لوکس باعث شده تا بسیاری تحت تاثیر این ظواهر قرار بگیرند و اعتماد آنها جلب شود. در همین حال، نسبت به این موضوع نیز بسیار انتقاد می شود که غیرمجازها اکثرا از اسامی مذهبی برای نام موسسه استفاده می کنند. در واقع علت اصلی این امر آن است که آنها از این طریق می خواهند نزد مشتریان قابل اعتماد جلوه کنند و اعتماد آنها را به دست بیاورند.
به سخره گرفتن اعتماد به نظام بانکداری
حال که با وجود همه خطرات سپرده گذاری در موسسات فاقد مجوز باز هم حجم عظیمی از سپرده های مردم در اینگونه موسسات خوابیده، هر زمان که خبری از بروز مشکل در آن ها مخابره می شود و موسسه ای از عهده پرداخت وجوه مشتریان عاجز می شود،‌ انگشت اتهام به سوی بانک مرکزی دراز و انتظارها برای حل معجزه آسای ورشکستگی و بازپرداخت وجوه طلبکاران اوج می گیرد. در این میان ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز بارها به موسسات غیر مجاز هشدار داده که سریعا به دنبال اخذ مجوز از بانک مرکزی باشند. وی با اذعان به اینکه اینگونه موسسات باید منحل شوند معتقد است منابع دولت برای تامین کسری غیرمجازها کافی نیست و از سوی دیگر تخلفات این موسسات ممکن است زیان‌هایی به مطالبات مردم و سپرده‌های آنها وارد کند که در نهایت اعتماد مردم به مجموعه نظام بانکداری کشور از بین می رود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

سپرده گذار
|
4تير ماه 1395
0
1
نمایندگان مجلس عمراً برا ماها کار انجام بدن اونا کافی بود رأی بیارند برن پشت سرشون هم نگاه نمی کنند
سپرده گذار
|
4تير ماه 1395
0
1
بانک مرکزی به جای اینکه به مردم بگه در موسسات غیر مجاز سپرده نذارین که تا حالا نشنیدیم الان داره میگه خب چرا قبل اینکه موسسه غیر مجاز میخاد دایر بشه جلوشو نمیگیره مگه کشکیه هرکی بخواد موسسه بزنه اگه این جوریه کسی کاری نداره جلوشو نمیگیره فردا من هم یه موسسه بزنم
مریم
|
4تير ماه 1395
0
1
با تشکر از بانک مرکزی یک تذکر ?اگر نمیتوانید سپرده اخرین نفر را پرداخت نمایید نبایدیهچ مبلغی پرداخت نکنید زیرا .هرسپرده گذار خرده نیازمند هرسپردهگذارکلان ثروتمند نیست حق ونا حق نکنید مانند میزان به هرنفر یک مبلغی بدهید تا کارشون راه بیفته خدا بزرگه
مصطفی
|
6تير ماه 1395
0
0
واقعاً جای خجالت برای این نظام است. چراکه از یک سو اختلاس های نجومی و همینطور حقوق های نجومی دانه درشت های این نظام را مشاهده میکنیم، و از سوی دیگر ناکارآمدی آنها باعث بدبختی و بیچارگی ملت مظلوم میشود.
چرا بانک مرکزی نباید اولین شعبه یک موسسه غیر مجاز را پلمب کرده و به هیچ عنوان اجازه کار به آنرا ندهد، تا ملت گرفتار چنین مشکلات بزرگی نشوند؟
اگر یک بقالی مجوز نداشته باشد، حتی یک روز هم نمیتواند باز نماند، چطور میشود که این موسسات که مدیر عامل و هئت مدیره آنها همگی از بزرگان نظام هستند، میتوانند به راحتی 550 شعبه باز کرده و صدها هزار نفر را دها هزار میلیارد تومان سرکیسه کنند؟
بعد میگویند چرا در ایران سرمایه گذاری نمیشود؟
جواب: نظام باید در آینه بنگرد.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top