نگاهی به بانوان قاضی در ایران و افغانستان

وکیل امیر سالار داودی

وکیل ملت: نفر قاضی زن در دستگاه قضایی افغانستان حضور دارند و البته این تعداد یک چهارم (حدوداً) در مقایسه با ۸۰۰ قاضی زن در ایران است.

تاریخ انتشار: 4تير1395|00:07

نگاهی به بانوان قاضی در ایران و افغانستان
| کد خبر: 172752

با این حال قضات زن در افغانستان امکان تصمیم گیری مستقل و صدور رای را دارا هستند و اما در ایران زنان قاضی یا در مقام اجرای احکام حاضرند و زیر نظر قاضی شعب محاکم انجام وظیفه می کنند و یا به عنوان مستشار در بر قضات مرد تنها شان مستشاری دارند و یا در دادسراها با عنوان دادیار زیر نظر دادستان فعالند و تصمیماتشان از سوی مقامات عالی مرد ممیزی می گردد.

شعب حقوقی و یا کیفری اعم از یک و دو  و یا شعب دیوان عالی کشور و تجدید نظر استان و پیش از تغیرات آیین دادرسی کیفری  شعب کیفری استان شاهد تصدی گری قضات زن نیستند.
با این حال قضات زن در افغانستان امکان صدور آرای مستقل را در جایگه محاکم بدوی و تجدیدنظر و عالی دارا هستند.


زنان در ایران اگرچه در سال های اخیر حق انشای رای را هم یافته اند لیکن صدور آرا به معنای امضای نهایی آنچه انشا شده است همچنان از سوی آنها ممنوع است.
در هر حال در چند سال اخیر نقش زنان در قوه قضاییه به صورت چشم گیری رشد داشته است و زنان از تصدی مقامهای اداری به مقام های قضایی دست یازیده اند و با این حال تا جایی که زنان بتوانند در مقام قاضی محاکم بدوی و تجدیدنظر و دیوان عالی به قضاوت مستقل (بدون اینکه نقش مستشاری داشته باشند و یا زیر نظر مردان) بپردازند ، راه همچنان باقی است و البته موانع شرعی نیز در دست یابی به این جایگاه قابل توجه هستند.


در شریعت اسلام و مذهب جعفری و قانون و ماده واحده شرایط قضات دادگستری مصوب ۱۳۶۱ به صراحت شرط مرد بودن برای تصدی قضاوت ذکر شده است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top