تاریخ انتشار: 4تير1395|00:55

| کد خبر: 172756

توهم من می توانم

مهدی جباری

وکیل ملت: روزی که به پاکسازی دارابگرد شده بودیم به چشم دل دیدیم که هرکسی به کاری مشغول وجایگاه اجتماعی مشخصی دارد*.من فکر می کنم اگر ملتی بخواهد پیشرفت کند باید اول "من نمی توانم" را یاد بگیرد تا "ما می توانیم" را بیاموزد.

درکشور ما همه یاد گرفته اند"من می توانم"وهمین باعث شده که "مانتوانیم".مصیبتی که دامن گیر ماشده توهم قدرتی است که با چهارتا موشک- که به شدت به فناوری ماهواره ای روسیه وابسته است- ادعای ابرقدرتی می کنیم درحالیکه اگر نفت وگاز نفروشیم کلاهمان پس معرکه است.برای ویرانی خیالی دبی،قطر و...موشک کنارمی گذاریم تا عدم پیشرفت اقتصادی وچون آنها نشدن را بفراموشی بسپاریم.


باید بپذیریم که ما از عهده مدیریت خیلی از کارها برنمی آییم.باید بپذیریم که نمی توانیم خیلی از چیزها را داشته باشیم،باخیلی از افراد وصلت کنیم و...علت این مساله این است که ماگرفتار تعمیم نابجاهستیم. می گوییم من فلان مدرک دارم فلان مدیر هم همین مدرک.پس من هم می توانم مدیر باشم بدون آنکه واقعا توان مدیریت داشته باشم و...


مفهومی درایران باستان داشتیم بنام "فره ایزدی"،می توان با اندکی تسامح آن را استعداد تفسیر کرد.این" فره"بین مردم به صورت نامساوی ومتکثر توزیع شده است ومتناسب با هراستعدادی برای فرد جایگاهی درنظرمی گرفتند.پرواضح است هرکس در زمینه استعدادش باید از"من میتوانم"بهره ببرد تا جمع استعدادهای مکمل یکدیگر بشود "ما می توانیم".اماامروزه همه چشم به جایگاههایی دارند که قدرت بیشتر وثروت بیشتر را نصیب فرد می کند بدون اینکه مهارت های آن را آموخته باشند ویا توانایی آن را داشته باشند.نتیجه آن می شود انبود دکترها،مهندس ها،مدیران و..که واقعا دکتر،مهندس،مدیر و...نیستند وفقط مدرک آن را دارند.


 نکته ای که نباید از نظر دور داشت اینکه، استعدادها لزوما ارثی نیستند وممکن است فرزندان ماچون مانباشند.اعتقاد به موروثی بودن جایگاه اجتماعی وسیاسی ناقض اصل برابری انسانی است ومهمتراینکه ارزش وحقوق انسانی انسانها مرتبط باجایگاه اجتماعی وسیاسی آنها نیست.
خودشناسی مقدمه خوشبختی است.


*یکی از دروغ های بزرگ، ادعای انحصار علم آموزی درطبقات برگزیده- درایران باستان -است.آخر کدام عقل سلیم می پذیردشکل گیری ودوام امپراطوری بزرگ ساسانیان بدون گسترش علم ودانش درهمه اقشار جامعه امکانپذیر باشد آن هم برای 500سال.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top