تاریخ انتشار: 5تير1395|01:40

| کد خبر: 172946

علیفر: سه پیشنهاد لیگ برتری داشتم اما همه را رد کردم؛ کیـروش را به عنوان سرمربی قبول ندارم

وکیل ملت: این بار مستقیما به سراغ علیرضا علیفر گزارشگر معروف تلویزیونی رفتیم تا حرف هایش را بشنویم و یک قول بگیریم.

به فریاد های بلند در زمان به ثمر رسیدن گل ها و البته دفاع خطی می شناسیمش. در سابقه اش روزنامه نگار، بازیکن، مربی و پلیس راهنمایی رانندگی وجود دارد. به جز دانشکده افسری، سابقه بازی برای جوانان تاج و برق را دارد. مدتی هم در دارایی مربیگری کرد. سال ها از آن زمان می گذرد و او را نسل جدید به گزارش های متفاوتش می شناسند. 62 سال دارد و وقتی از او درخواست مصاحبه شد، پذیرفت و مفصل صحبت کرد.

در مورد یورو  صحبت کنید. سطح مسابقات یورو 2016  و چطور میبینید؟

آخرین گزارش من بازی ایتالیا و ایرلند بود. سطح مسابقات جام ملت های اروپا در سطح جام جهانی است. از نظر من شاید سطح این مسابقات از جام جهانی هم بالاتر است. در جام ملت های اروپا تیم های درجه دو و درجه سه دنیا حضور ندارند ولی در جام جهانی به عنوان مثال از آفریقا، آسیا، آمریکای مرکزی هم تیم حضور دارد. کیفیت بازی ها از جام جهانی هم بالاتر است و از دیدن این بازی ها لذت می بریم.

 بهترین تیم جام تا این لحظه کدام تیم بوده است؟ بهترین تیم از نظر کار دفاعی و این که چه تیمی احتمالا قهرمان می شود؟

در تمام دنیا نظرها روی پنج کشور است که بهترین کیفیت فوتبال را دارند. 4 کشور، از کشورهایی که در طول سال مسابقات باشگاهیشان در ایران پخش می شود. کشور های انگلستان، اسپانیا، ایتالیا و آلمان و یک کشور دیگر هم فرانسه است. البته هلند هم تیم خوبی می باشد ولی چون حضور ندارد، کرواسی را انتخاب می کنم. از این سمت به نظرم کرواسی شانس بیشتری برای رسیدن به فینال دارد. سمت قدرتمند ها واقعا پیش بینی سخت است، ایتالیا باید با اسپانیا بازی کند و برنده این دیدار باید با آلمان بازی کند. با توجه به فوتبال خوب آلمان که لقب ماشینی هم دارد، یعنی بدون احساس و منطقی بازی می کنند و تصور من این است که از این سمت هم آلمان به فینال می رسد.

نظرتان در مورد دروازه بان آلمان؟ در این مسابقات خوب ظاهر شده است. 

نویر یکی از بهترین دروازه بان های دنیاست و تا اینجای مسابقات هم عملکرد بسیار خوبی داشته است. مایکل مک گوورن دروازه بان ایرلند شمالی در دور اول در تیم منتخب قرار گرفت ولی به نظر من نویر بهترین دروزاه بان دور اول مسابقات بود.

شما قبلا گواردیولا را قبول نداشتید و معتقد بودید که هر سرمربی می تواند با بایرن نتیجه بگیرد؟

آقای گواردیولا در بایرن موفق نبود. ایشان را از بارسلونا به بایرن آوردند چون در بارسلونا موفق بود و با مبلغ بسیار بالا با پپ قرارداد سه ساله بستند که در لیگ قهرمانان اروپا بایرن اول شود و گرنه قهرمانی بایرن در بوندسلیگا کار مشکلی نیست. بایرن بدون مربی هم می تواند اول شود. بایرن در برخی پست ها بیش از یک بازیکن در سطح اول اروپا دارد. گواردیولا تنها در بارسلونا موفق بود، در بایرن مونیخ نشان داد که مربی موفقی نیست. او در تیمی ثروتمند با بازیکنان بزرگ بود، حتی بازیکنان مدنظرش را هم جذب کردند، ولی در سه سال هیچ موفقیتی کسب نکرد. من ایشان را شخصا به عنوان مربی تراز اول دنیا قبول ندارم.

اگه پپ در  سیتی هم موفق باشد، نظرتان در موردش عوض خواهد شد؟

شاید مخالفان من بگویند که گواردیولا در بایرن هم موفق بود و قهرمانی بوندسلیگا و جام حذفی را آورد. بایرن مونیخ این همه پول داده که در بوندسلیگا اول شود؟ پپ هیچ زمان نمی تواند موفقیت در بارسا را تکرار کند. او اگر بتواند در منچستر 6 جام را کسب کند، من حرفم را پس میگیرم و با عذرخواهی از او می گویم که اشتباه کردم.

کدام سرمربی را شما قبول دارید؟

تنها مربی خارجی که قبول دارم آقای فرگوسن است که ایشان هم متاسفانه به جهت سن بالا دیگر فعالیت نمی کنند. ولی من 3-5-2 رو بیشتر دوست دارم و ایشان از دفاع خطی استفاده می کرد.

اما باز هم روی دفاع خطی تاکید دارید؟

بله سرهنگ و با دفاع خطیش میشناسن! 

فصل نقل و انتقالات لیگ ایران است، آیا نقل و انتقالات ایران حرفه ای است؟ در این مورد صحبت کنید.

نقل و انتقالات فوتبال ایران هر سال در 20 بازیکن خلاصه می شود. بازیکنانی که در تیم ملی بازی می کنند پیشنهاد های فراوانی دارند و بین تیم های پولدر کشور مانند پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و ... رقابتی ایجاد می شود که بازیکنان سر شناس را جذب کنند. نقل و انتقالات ما برعکس کشور های دیگر است. شما فکر کنید تیم ملی 20 بازیکن سرشناس دارد و لیگ ما دور این بازیکنان می چرخد. از جنجال و بازارگرمی گرفته تا سوژه های رسانه ای که فلان بازیکن سرشناس پرسپولیس را دور زد و رفت استقلال و ... این مسائل از نظر من بچگانه است. به جز بازیکنان سرشناس، بازیکنان جوان خوبی داریم ولی متاسفانه انتقال این ها بی سرو صدا انجام می شود و تنها بعد از عقد قرارداد اعلام می شود که فلانی به فلان تیم پیوست.

نظرتان در مورد بازیکنان خارجی که در فصل نقل و انتقالات جذب می شود، چیست؟

نظر من و آدم های صاحب نظر در فوتبال مانند همان دفاع خطی متفاوت است. سال هاست که در فوتبال گفته شده این کار صحیح نیست که بازیکن از خارج بیاوریم ولی زمانی که ممنوعیتی نباشد، نباید انتظار داشته باشیم این کار انجام نشود. از  نظر من باید فدارسیون فوتبال یا این کار را ممنوع و یا محدود بکند. با این عنوان که بازیکن خارجی تنها در صورتی می تواند به ایران بیایید که حداقل سه بازی در تیم ملی کشورشان انجام داده باشد. دیگر بازیکنان دسته سه لیگ های خارجی به ایران نمی آیند و بازیکن خوب به ایران می آید و با استقبال مردم هم روبه رو می شود. دیگر بازیکنان بی کار و کسانی که مشتری ندارند را به لیگ کشورمان نمی آوریم. باید فدراسیون کشورمان محدودیت ایجاد کند که دیگر آخر سال با 20 شکایت در فیفا مواجه نشویم که به دلیل پرداخت نشدن مطالبات تیم ها تهدید به کسر امتیاز می شوند.  ولی متاسفانه هیچ کدام از این ها رعایت نمی شود.

گفته می شد که استقلال به شما پیشنهاد سرمربیگری داده، حقیقت دارد؟

من امسال  8 پیشنهاد سرمربیگری داشتم که هر 8 پیشنهاد از شهرستان بود. سه تا از لیگ برتر بود، 5 تا هم تیم لیگ یکی بود. اول اینکه من در صدا و سیما هستم و نمی توانم کارم را رها کنم. دوم اینکه خانواده من در تهران شاغل هستند و انتقال خانه و خانواده به شهرستان برای من بسیار سخت و خرج زیادی داشت. برای همین با تیم ها به توافق نرسیدم چون مبلغی که پیشنهاد می دادند را باید خرج یک سال زندگی در شهرستان می کردم. شغل خانواده و خودم از بین می رفت و سرمربیگری در شهرستان ثمری برایم نداشت. حتی مبلغ مورد نظر من هم مورد پذیرش تیم قرار نگرفت. منتظر تیم های تهرانی بودم که گفتند از استقلال پیشنهاد دارم که رسما پیشنهادی به دستم نرسید ولی صحبت هایی از اطراف تیم به گوشم می رسید. حتی زمانی که آقای منصوریان سرمربی استقلال شد، صحبت هایی بود که نفت تهران به دنبال من است ولی وضعیتی برای نفت ایجاد شد که فعلا در شرایط نامعلوم قرار دارد. برای همین چون تمام پیشنهاد هایم از شهرستان بود، مورد قبولم قرار نگرفت ولی اگر در ادامه نقل و انتقالات پیشنهاداتی به من ازل تهران بشود، قطعا قبول خواهم کرد.

نظرتان در مورد ماجرای کی روش و برانکو؟

به هیچ وجه این درگیری ها درست نیست. انتقاد اشتباه نیست ولی باید همراه با احترام باشد. انتقادی که با تنش همراه باشد، انتقاد نیست، تنش و جنگ است. همه باید از سرمربی تیم ملی حمایت کنند. من از همان روز اول که به ایران آمدند، ایشان را به عنوان سرمربی قبول نداشتم چون نقشی که در منچستر یونایتد داشت را  قبول دارم. کی روش بهترین برنامه ریز در فوتبال دنیا است ولی به عناون سرمربی تیم ملی قبول ندارم، ولی همیشه انتقاد هایم را با احترام و ادب مطرح کرده ام. کی روش مرد باشخصیتی است حتی گفتم که او خوشتیپ است. برانکو حق انتقاد دارد ولی با توجه به اینکه پرسپولیس تیم محبوبی است و دوستداران این تیم از برانکو حمایت می کنند، باید جوری این انتقاد را مطرح می کرد که این تنش و جنگ ایجاد نمی شد. من آرزوی موفقیت دارم برای کی روش و تیم ملی و امیدوارم هر چه زودتر این موضوع حل شد چون شان تیم ملی را پایین می آورند.

شما با حکمی که از طرف کی روش صادر شده موافقید؟ اینکه بازیکنان نباید دو هفته به تمرینات باشگاهی می رفتند.

فوتبال ورزش اول تمام دنیا است. آقای کی روش نمی تواند در فوتبال قانون جدید ایجاد کند. همه چیز بین المللی است و نباید آقای کی روش این مسئله را عنوان می کرد، وقتی بازیکن در اختیار تیم ملی است،  کارلوس حق دارد تصمیم گیری کند ولی زمانی که در اختیار باشگاه و خودش است، سرمربی تیم ملی نباید دخالت می کرد و قانون ایجاد می کرد.

 از نظر سایت طرفداری، دومین گزارشگر برتر مسابقات یورو تا این لحظه انتخاب شده اید.

از مسئولین سایت بسیار ممنونم. از تک تک کاربران ممنونم که به من محبت کردند. در دو سه سال اخیر مردم بسیار به من لطف داشتند و من را گزارشگر محبوب خود می دانند. دلیلش صداق و راستگویی است که با مردم دارم و من هم از طبقه همین کاربران هستم. یک بار دیگر از هوادارانم در سایت طرفداری تشکر می کنم وبابت سایت خوب شما هم ممنونم.

صحبت پایانی؟

تشکر می کنم از شما. یک نکته را می خواهم بگویم. آرزو دارم  انتشار اخبار در فضای مجازی کمی حرفه ای تر باشد و از حاشیه دور باشند. فضای مجازی الان مورد توجه مردم ایران است و سرگرمی اول مردم فضای مجازی و اینترنت است. از همه خواهش می کنم که در فضای مجازی درست عمل کنند و این فضا درست هدایت شود و کمی روی رسالت خودشان دقت بیشتری داشته باشند.

 

در پایان از ایشان قول گرفتیم که پس از یورو، نوشته های خود را برای ما ارسال کنند و ستون اختصاصی داشته باشند.

دسته بندی خبرخوان , ورزش + , داغ ورزشی ,
منبع خبر طرفداری
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

sarهzadeh
|
5تير ماه 1395
0
0
واقعا این اای سرهنگ عزیز با گزارشهای معمولی خود چطور توهم گزارشگر محبوب رو دارند؟ غرور تا چه حد؟ ایشون چون بلافاصله بازیکن رو تشخیص نمی دن هیچ وقت در لحطه صحبت نمی کنند و همش کلی گویی میپردازند مثلا بیش از هزار بار میشنوین که حالا توپ در میانه میدان هست یا توپ در خط دفاعی هست و .... ایشون با تمام احترام باید بگویم همان شغل شریف سرهنگی منابتر هستند .
رضا
|
5تير ماه 1395
0
0
بايد بري كره ماه فوتبال كزارش كني اينجا كه كسي رو قبول نداري؟ ضمنا اون تماسها واسه مربي كري مثل اميردولاب بود نفهميدي با هوش!
محمد
|
5تير ماه 1395
0
0
منم 10 تا پیشنهاد داشتم همه رو رد کردم!!! پیداکن پرتقال فروش را!!! :-))))

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top