پس از او الیاس حضرتی، نماینده تهران در مجلس اطلاعات جدیدتری از این اتاق فکر داد. «یکی از وزرای دولت پیشین اتاق فکر علیه دولت را مدیریت می‌کند» تمام جزئیاتی بود که این نماینده اصلاح‌طلب مجلس افشا کرد. اما صادق زیبا‌کلام، تحلیلگر سیاسی اتاق فکر علیه دولت حسن روحانی را شامل طیف وسیعی از اصولگرایان می‌داند که بخشی از آنان، آن را مدیریت و سوژه‌یابی می‌کنند و سایرین به همراهی می‌پردازند. به گفته او هدفشان هم بازگشت به قدرت است و نگرانند برای بار دوم پاستور را از دست بدهند و این نهاد در اختیار اصلاح‌طلبان باقی بماند.

‌دولت معتقد است اتاق فکری توسط مخالفان تشکیل شده که هر هفته علیه دولت بحران به وجود می‌آورد؛ الیاس حضرتی، نماینده تهران هفته گذشته اطلاعاتی درباره این اتاق فکر داد و گفت یکی از وزرای دولت سابق گرداننده این اتاق است. به نظر شما چه کسانی اتاق فکر علیه دولت را هدایت می‌کنند؟


آنچه مسلم است این است که طیف وسیعی از اصولگرایان علیه آقای روحانی هستند که این طیف شامل اصولگرایان تندرو، طرفداران احمدی‌نژاد، خود احمدی‌نژاد، وزرای ایشان و همچنین شامل کسانی می‌شود که مخالف برجام و تنش‌زدایی دولت در سیاست خارجی هستند. این طیف ابزار نیرومند تبلیغاتی نیز در اختیار دارد؛ صداوسیما، شماری از سایت‌ها، رسانه‌های کشور و تریبون‌های رسمی به اینها تعلق دارد. برخی از افراد جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با این افراد در تماس هستند و هم فکر و منتقد دولت هستند. بنابراین وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که اینها طیف گسترده‌ای هستند. اگر دولت روحانی را با چهار سال اول دولت احمدی‌نژاد مقایسه کنید متوجه می‌شوید بین موضع‌گیری ارکان مختلف درباره دولت احمدی‌نژاد و دولت روحانی چقدر تفاوتی وجود دارد. یعنی در آن دوران تمام نهادهایی که نام بردم با تمام وجود از دولت احمدی‌نژاد حمایت می‌کردند و حتی زمانی که انتقادی صورت می‌گرفت به‌شدت اعترض می‌کردند که چرا سیاه‌نمایی می‌کنید، این دولت خدوم، زحمتکش وانقلابی است. مردم آن رفتارها را فراموش نکرده‌اند که چگونه این‌ها در اختیار دولت احمدی‌نژاد بودند. اما اکنون کاملا برعکس است و با تمام وجود به مخالفت با دولت یازدهم می‌پردازند.

‌شما گفتید که این اتاق فکر شامل طیف گسترده‌ای است؛ یعنی معتقدید که این اتاق فکر به صورت رسمی و تشکیلاتی وجود ندارد؟
من فقط خواستم ابعاد مخالفت با دولت را بگویم. اما به هر حال در این طیف عده‌ای فراغ بال بیشتر و مسوولیت کمتری دارند. امکاناتی رسانه‌ای و مالی هم در اختیار دارند. بنابراین هرازگاهی دور هم جمع می‌شوند و برای چگونگی حمله به دولت سوژه تعیین می‌کنند.

‌یعنی سوژه رسانه‌ای را این افراد تهیه می‌کنند و در مرحله بعد طیف گسترده‌ای از اصولگرایان که شما از آنان نام بردید با آنها همراه می‌‌شوند؟‌
بله، این‌طور است. من درباره فیش‌های حقوقی یک سوال مطرح کردم که پرداخت‌های نجومی از کی شروع شده است. فکر نمی‌کنم پاسخ دادن به این سوال خیلی پیچیده باشد. یعنی اینکه بررسی شود این پرداخت‌ها از چه زمانی آغاز شد. این اصلا کار پیچیده‌ای نیست اما می‌بنیم که اصولگرایان به هیچ وجه حاضر نیستند به این موضوع ورود کنند و به آن پاسخ دهند. اما به‌گونه‌ای وانمود می‌کنند که این پرداخت‌ها در دو، سه سال گذشته شروع شده است.

‌به نظر می‌رسد از وقتی این پرسش‌ها مطرح شده، مانور اصوگرایان روی این موضوع کمتر شده است؟
بله، با مطرح شدن این سوال‌ها مقداری آتش توپخانه اصولگرایان سبک‌تر شده است.

‌این طیف چه هدفی را در پشت پرده بحران‌آفرینی برای دولت دنبال می‌کنند؟
تنها دلیل آنان بازگشت به قدرت و نگرانی از عدم حضور مجدد در پاستور است. آنها نگرانند در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده روحانی بار دیگر 19، 20 میلیون رای بیاورد و قدرت مجددا در دست آقای روحانی، طیف اصلاح‌‌طلب و میانه‌رو باقی بماند.

‌همان‌طور که شما هم گفتید اگر این اقدامات در دولت احمدی‌نژاد صورت می‌گرفت منتقدان به اقدام علیه امنیت ملی متهم می‌‌شدند و با آنان به‌شدت برخورد می‌‌شد. آیا این بحران‌آفرینی علیه دولت اقدام علیه امنیت ملی محسوب نمی‌‌شود و چرا برخوردی صورت نمی‌گیرد؟
من به‌شدت با هر برخوردی چه با منتقدان احمدی‌نژاد و چه با منتقدان روحانی مخالفم. قبول دارم که در دوران احمدی‌نژاد کوچک‌ترین انتقادی اقدام علیه امنیت ملی نام می‌گرفت. در موردی بنده انتقادی کرده بودم که یکی از روزنامه‌های اصولگرا گفت زیباکلام به خارجی‌ها و دشمنان گرا داده است اما همین افراد امروزعلیه دولت روحانی هرچه می‌خواهند می‌گویند. با این حال به عقیده من بدترین کاری که می‌توان کرد این است که جلوی منتقد را بگیریم. منتقد باید حرف خودش را بزند و دولت اگر فکر می‌کند فکر غلط است باید پاسخگو باشد. اینکه بگوییم توطئه است و این افراد نفوذی‌اند و امثالهم نشان می‌دهد که شما نمی‌توانید جواب قانع‌کننده دهید چون اگر می‌توانستید جواب دهید نیاز نبود مخالفان خود را به آمریکا بچسبانید.

‌در این میان حامیان دولت به کم‌کاری و انفعال تیم رسانه‌ای روحانی مقابل تندروها اعتراض دارند؛ به نظر شما عملکرد تیم رسانه‌ای در برابر کسانی که هر روز برای دولت یک بحران ایجاد می‌کند چگونه بوده است؟
بله این انتقاد وجود دارد. از همان ابتدای دوران انتخابات این ضعف در دولت روحانی وجود داشت و همچنان هم برطرف نشده است. برخلاف احمدی‌نژاد که افرادی را در رادیو و تلویزیون داشت اما در مورد روحانی کسانی که اطراف ایشان و نزدیک به ایشان هستند از نظر فن بیان و نگارش و صحبت کردن قوی نیستند، نه نوبخت، نه ترکان، نه صادق و آشنا عملکرد قوی نداشتند. اگر هم تا الان گل‌هایی زده شده از طرف خود روحانی بوده است و اطرافیان ایشان تنها توپ‌ جمع‌کن بودند.

 

 «فرهیختگان»

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top