روزنامه امریکایی "نیویورک تایمز" با انتشار گزارشی اشاره کرده است که به دلیل افزایش مصرف ماده مخدر "ماری جویانا" در ایران تعداد کسانی که به کمپ های ترک اعتیاد از این ماده مراجعه می کنند در حال افزایش است.

این روزنامه اشاره می کند که واقعیت تلخ آن است که گویا جلوگیری چندانی نیز از این موضوع بعمل نمی آید و می افزاید:"آمد و کیف خود را باز کرد تا محصولاتش را نشان دهد تنوع چشمگیری از برندهای ماری جوانا بود که به طور محلی تولید شده و درجه قدرت های متفاوتی هستند با نام های رویال ملکه، دی ان ای و نیروانا. تلفن او به طور مداوم زنگ می زند. او با احتیاط ساعت خود را چک می کند. او مشتریان زیاد دیگری دارد. این در حالیست که ایران قوانین سخت گیرانه ای در حوزه اعتیاد دارد و جنگ خونینی با قاچاقچیان مواد مخدر به خصوص هروئین و تریاک داشته است و نیروهای امنیتی زیادی در ایران در مبارزه با کارتل های قاچاق مواد در نزدیکی مرز افغانستان شهید شده اند". 

 نیویورک تایمز اشاره می کند که به نظر می رسد غیر قانونی بودن مصرف مشروبات الکلی خود مزید بر علت شده و به افزایش رشد مصرف ماری جوانا انجامیده است با این حال، این روزنامه اشاره می کند که مصرف الکل هم به نسبت بالاست و در این باره می نویسد:"دولت 150 مرکز درمان ترک اعتیاد به الکل را در سال 2015 میلادی افتتاح کرده است اما گویا در قبال ماری جوانا کمی ابهام در قانون مجازت وجود دارد و پلیس توجه زیادی به آن ندارد. در حالی که مجازات برای مصرف الکل 99 ضربه شلاق است هیچ حکم زندان یا شلاقی برای افراد که مقدار کمی از گیاه تولید شده در گلدان را حخمل می کنند وجود ندارد". 

نیویورک تایمز اشاره می کند که به خوبی می توان دید که ماری جوانا در رستوران ها در اسکی های دیزین و شمشک مصرف می شود. حتی در فضاهای عمومی و پارک ها. یک شهروند 27 ساله می گوید از کافی شاپ ها و پارک ها می توان بوی آن را احساس کرد. 

این روزنامه در ادامه اشاره می کند که در خوابگاه های ایران نیز می توان این موضوع را مشاهده کرد و در این باره می نویسد:"وضعیت به گونه است که شرایط مشابه را شاید تنها بتوانید در بارهای آمستردام هلند ببینید که در آنجا مکان هایی برای مصرف قانونی ماری جوانا وجود دارد"! 

 این روزنامه اشاره می کند که بخش مهمی از علت مصرف بالا نیز بیکاری گسترده و قیمت بالای مسکن و مشکلات معیشتی است که جوانان را به انزوا و افسردگی و مصرف ماری جوانا کشانده است. 

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top