می گویند جهان هم به بدبین ها نیازمند است و هم خوشبین ها. خوشبین ها هواپیما می سازند و بدبین ها چتر نجات. در مورد وجه ناگوار این حوادث نیز زیاد صحبت شده است اما بگذارید وجه مثبت آن را هم ببینیم.
 موضوع ریزگردها و شهادت محیطبانان خطر بی توجهی به محیط زیست را برای ما ملموس تر از گذشته و ما را به این مقوله حساس کرده است. امروز دیگر مساله محیط زیست برای ما مفهومی انتزاعی نیست، فضای مجازی به شدت به این مساله حساسیت دارد و موضوعات مرتبط با آن در صدر خبرها قرار می گیرد.


 چنین وضعیتی تضمین بهبود بحران زیست محیطی بوجود آمده نیست اما زمینه را برای اقدامات جدی تر تسهیل می کند.
موضوع سانحه نی ریز هم با وجود تلخی و دردناکی اش، تبعات مثبتی هم داشت. نخست آنکه موضوع خدمت سربازی و معایب شیوه فعلی آن دوباره مورد توجه قرار گرفت و جامعه و حکومت تلنگری دوباره برای بازاندیشی به کاستی ها خورد، وجه دیگر این مساله آن بود که عواطف انسانی هموطنانمان در سرتا سر ایران فارغ از قومیت و مسایل صنفی به هم گره خورد و مردم با روشن کردن شمع در اقصی نقاط کشور یاد سربازان مظلوم میهن را زنده نگه داشتند. چنین رویدادی علاوه بر وجه انسانی و ملی اش، به تصحیح نگاه نادرست جامعه به سرباز نیز کمک خواهد کرد.


موضوع فیش های حقوقی نجومی هم البته پیامدهای مثبتی نیز داشت. اهمیت یافتن این موضوع و بحث و بررسی در مورد آن نشان داد که زمانه، زمانه لاپوشانی و پنهانکاری نیست و توجیهات ارزشی و جناحی (از سوی هر دسته و جناح که باشد) جبران کننده فضاحت ها و بی عدالتی ها نیست.

در جریان مساله فیش های حقوقی پرسش های کلیدی هم مطرح شد تا ذهن ها درگیر پاسخ به این سوال شوند که چرا در کشوری با وجود ادعای حاکمیت ارزشها و وجود ده ها دستگاه ارزیابی و نظارت و حراست و گزینش و... آمار اختلاس و زیاده خواهی و بی عدالتی در مقایسه با کشورهایی که چنین داعیه ای ندارند، انقدر بالاست؟ چنین پرسش هایی ذهن جامعه و  برخی مسئولان را به چالش خواهد گرفت و بتدریج تاثیر خود را بر شعارزدگی و بی عملی خواهد گذاشت

. در جریان مساله فیش های حقوقی، برای اولین بار در تاریخ این کشور، دولت عذر خواهی کرد و وزیر اطلاعات هم از کسانیکه این مساله را با مردم در میان گذاشتند تشکر کرد حال آنکه می دانیم دولت قبلی با وجود آمار نجومی اختلاس، دستگیری منتسبین حلقه اول به اتهام فساد مالی و صدها مورد مشابه این نه تنها هیچگاه عذرخواهی نکرد که در موارد متعددی متوسل به دروغ شد.


در مساله فیش های حقوقی، دو جناح خودآگاه با ناخودآگاه یکدیگر را افشا کردند و گزاره های متعددی را برای قضاوت در اختیار مردم گذاشتند و جالب آنکه این همه در فضای غیرحکومتی و غیررسمی فضای مجازی اتفاق افتاد، به عبارت دیگر اکنون فضای مجازی- که در آن برخلاف صدا و سیما یا رسانه های رسمی،؛رابطه ای چند سویه حاکم است- سکاندار جریان خبر و اطلاع رسانی است و این امر راه را برای شفافیت  به عنوان مهم ترین عنصر در مقابله با فساد و انحصار هموار می کند.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top