"پوتین"، برنده نزاع سیاسی با اردوغان

وکیل ملت: اردوغان با عذرخواهی رسمی بابت ساقط کردن یک جنگنده روسی همان کاری را کرد که پوتین انتظار آن را داشت: عقب نشینی و اعلام رسمی پشیمانی و عذرخواهی.

تاریخ انتشار: 8تير1395|10:24

"پوتین"، برنده نزاع سیاسی با اردوغان
| کد خبر: 174452

kusura bakmasınlar diyoru  این سه کلمه همه آن چیزی بود که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه انتظار داشت از رجب طیب اردوغان همتای ترک خود به صورت ثبت شده و رسمی بشنود و حالا این خواسته محقق شده است.

با وجودی که رییس جمهور ترکیه عبارت " کوسورا باکماسینلار دیوروم " ( متاسفم یا همان معذرت می خواهم) را در نامه خود به پوتین، عطف به خانواده خلبان کشته شده روسی کرده  و در واقع از خانواده این نظامی روس عذرخواهی کرده است، اما شاید رییس جمهور روسیه خود بر این نکته واقف باشد که تا همین جای کار هم او برنده این نزاع دیپلماتیک و تنش سیاسی با مرد مغرور و ماجراجوی ساکن "کاخ سفید آنکارا " بوده است.

عذرخواهی رییس جمهور ترکیه از پوتین و تایید و اعلام جزییات و محتویات این نامه رسمی عذرخواهی از سوی "ابراهیم کالین " سخنگوی رییس جمهور ترکیه، دیگر جای هیچ شک و شبهه ای باقی نگذاشت که رییس جمهور ترکیه از ماجراجویی نوامبر سال گذشته در ساقط کردن یک فروند جنگنده روسی در مرز سوریه به شدت پشیمان شده است.

بدون تردید این شکستی جدی برای دولت ترکیه، دستگاه سیاست خارجی این کشور و به ویژه شخص اردوغان است، شکستی که به نظر می رسد چاره ای جز پذیرش آن برای دولت ترکیه باقی نمانده بود، چون این کشور در ماه های گذشته خود را در محاصره اتفاقات ناگوار و اوضاع و احوال امنیتی خطر ناک داخلی و پیرامونی می بیند.

از سوی دیگر رابطه با روسیه از منظر اقتصادی برای ترکیه بسیار مهم است. ورود سالانه میلیون ها گردشگر روسی به ترکیه صدها میلیون دلار برای اقتصاد ترکیه درآمدزایی دارد. در آمدی که در ماه های گذشته و به دلیل سیاست تنبیه ترکیه از سوی روسیه از سرچشمه خشک شده بود.

 روس ها از نوامبر سال گذشته و از زمان سقوط جنگنده شان به دست ترکیه،سیاست تنبیه نکارا را در پیش گرفتند و اعلام کردند مادامی که رییس جمهور ترکیه رسما عذرخواهی نکند و دولت ترکیه بابت این حادثه به روسیه غرامت نپردازد، مسکو همچنان به این سیاست  ادامه خواهد داد.

در ماه های گذشته بیش از 90 درصد از تورهای گردشگری روسیه به ترکیه بر اساس این سیاست مسکو لغو شد . سالانه بین 4 تا 5 میلیون توریست روس به ترکیه سفر می کنند. این سفرها در ماه های تابستانی و به شهرهایی چون آنتالیا به اوج خود می رسد.

رییس جمهور ترکیه اما تابستان 2016 را از دست نداد و زودتر از آن چیزی که انتظار می رفت به داد هتل های خالی از گردشگر روسی در آنتالیا و بدروم رسید.

صنعت گردشگری ترکیه روزهای بسیار سختی را می گذراند و بر اساس  تخمین های مختلف، ترکیه با سیاست تنبیه روسیه میلیارد ها دلار از درآمدهای گردشگری خود را در معرض خطر می دید.

در ماه های گذشته و به واسطه افزایش حملات تروریستی به شهرهای توریست پذیر ترکیه، ورود توریست های خارجی به این کشور به نحو قابل ملاحظه ای کاهش یافته است و در کنار سیاست تنبیه مسکو که از نوامبر سال گذشته به مورد اجرا در آمد، وضعیت داخلی ترکیه نیز به سمتی رفت که وضعیت را برای صنعت توریسم ترکیه به " قوز بالای قوز" تبدیل کرد.

در کنار اینها ترکیه در ماه های گذشته و در قبال تحولات روی داده و در دست جریان سوریه، احساس خطر بیشتری می کند.

ماه گذشته دولتمردان آنکارا بر سر آرم روی لباس نیروهای ویژه آمریکایی حاضر در سوریه به شدت با واشنگتن سرشاخ شدند.

ماجرا از این قرار بود که در تصویری که از نیروهای ویژه آمریکایی سوار بر یک خودروی زرهی منتشر شده بود آنها یونیفرمی بر تن داشتند که بر روی آن آرم مخصوص حزب موسوم به " اتحاد دموکراتیک کرد های سوریه " – که در ترکیه نام مستعار این گروه را " YPG " می گویند - دیده شد.

ترکیه این گروه کردی سوریه را تروریستی می داند و مقامات آنکارا تفاوتی این گروه با گروه پ.ک.ک نمی گذارند.

وزیر امور خارجه ترکیه به شدت به این تصویر اعتراض کرد و این اقدام نظامیان آمریکایی را نشانه ای از سیاست "یک بام و دو هوای آمریکا " دانست.

در مقام دفاع مقامات آمریکا گفتند این اقدام نظامیان آمریکایی امر تازه ای نیست و نظامیان آمریکایی به منظور تطابق با محیطی که در آن عمل می کنند، گاه از لباس ها و یونیفرمهای نیروهای محلی استفاده می کنند.

اما این حرف ها به گوش مقامات ترکیه نمی رود و آنها این سخنان را توجیه می دانند. از نظر ترکیه سیاست آمریکا در قبال کرد ها نه تنها مفید و درست نیست، بلکه شاید حتی مشکوک هم باشد.

دو هفته پیش پارلمان آلمان "کشتار ارامنه " در جریان جنگ اول جهانی از سوی امپراتوری عثمانی را  " نسل کشی" دانست و ترکیه و آلمان بر سر این موضوع وارد یک تنش دیپلماتیک جدی شدند.

هفته گذشته نیز پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به ارمنستان سفر کرد و در جریان بازدید از موزه یادبود کشتار ارامنه این عمل را یک نسل کشی دانست و آن را تقبیح کرد؛ اظهاراتی که پاسخ مقامات آنکارا را در پی داشت.

هفته ها و ماه های گذشته برای دستگاه سیاست خارجی و نیروهای امنیتی ترکیه ماه های سختی بوده است و در کنار همه این تحولاتی که به خلاصه ای از آنها اشاره شد، تنبیه اقتصادی ترکیه از سوی روسیه نیز اثرات ملموس  و سریع خود را در صنعت گردشگری این کشور نمایان کرد و بسیاری از هتل های شهرهای توریست پذیر ترکیه با یک سوم یا یک چهارم ظرفیت خود ، تقریبا خالی از مسافر و گردشگر خارجی بودند.

به نظر می رسد همه این تحولات در کنار هم  باعث شد "کاخ سفید آنکارا " سریع تر دست بجنباند و اقدام به ترمیم رابطه با روسیه و اسراییل را در گرمای تابستان 2016 به عنوان راه چاره ای سریع برای خروج هتل ها از رکود مسافر و نیز برگرداندن ورق در عرصه سیاست خارجی به کار گیرد.

مقامات آنکارا به خوبی به اهمیت ورود سالانه بیش از 40 میلیون گردشگر خارجی به کشورشان آگاه اند و بسیار بعید و سخت می نماید که آنکارا به راحتی قید چند میلیون گردشگر خارجی را بزند.

نکته مهم دیگری که از ماجرای عذرخواهی ترکیه از روسیه مستفاد می شود این است که این اتفاق یکی از نادرترین موارد در تاریخ روابط خارجی دولت مسکو است که روسیه با استفاده از ابزارهای غیر نظامی و نرم ، یک دولت خارجی را به کرنش و تسلیم واداشته است.

 روس ها در طول تاریخ خود به داشتن قدرت سخت و بی توجهی به مولفه های قدرت نرم معروف اند، اما در فقره اخیر با نتیجه دادن سیاست تنبیه ترکیه در طی حدود 7 ماه نشان داد که روس ها نیز در مواردی می توانند به جنبه هایی از قدرت نرم خود تکیه کنند.

منبع خبر انتخاب
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

هادی
|
8تير ماه 1395
0
0
عذر نخواسته بود،نامه رو به صورت کامل منتشر کنین،فقط به خانواده قربانیان تسلیت و نهایت تاسف گفته بود

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top