تحلیل‌گران، دوره بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را دوره ناامنی اقتصادی عنوان کرده و از تزلزل بازارهای اقتصاد جهانی صحبت می‌کنند.

ضرر 8.9 میلیارد دلاری خودروسازان در 3 سال آینده

 به عنوان مثال فیات-کرایسلر که مقرر اصلی بخش اروپایی آن در لندن قرار دارد می‌تواند در این دوره اروپا آسیب‌پذیرتر نشان دهد. گروه خودروسازی پژو-سیتروئن نیز در واکنش به افت ناگهانی ارزش پوند قیمت‌هایش را افزایش می‌دهد.

مدیر اجرایی شرکت دایلمر در این خصوص گفت: انتظار روزهای خوب برای بریتانیا را نیز نداریم. 

بریتانیا که دومین بازار بزرگ خودرو در اروپا و محسوب می‌شود، در سال 2015، حدود 20 درصد از بازار محصولات مرسدس بنز دایلمر در قبضه خود گرفته است.

براساس پیش‌بینی‌های موسسه "LMC اتوماتیو"، رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند باعث کاهش فروش 120 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال جاری شود. 

موسسه تحلیل‌گر "اورکور ISI"( Evercore ISI's ) نیز در این خصوص نظرات مشابهی دارد. فروش خودرو در بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا تا سال 2017 حدود 14 درصد کاهش می‌یابد. براساس این پیش‌بینی این کاهش 14 درصدی معادل 8 میلیارد یورو (8.9 میلیارد دلار) در 2 سال آینده است.

کارمندان و مقامات داخلی شرکت جگوار- لندروور که در غرب میدلندز در انگلستان واقع شده ،اعلام کردند که رای به خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند به تضعیف تدریجی یا ناگهانی این شرکت منجر شود و این روند می‌تواند تا پایان دهه جاری ادامه یابد. سهام بسیاری از شرکت‌های خودروسازی و شرکت‌های تابعه آنها نیز پس از این همه پرسی تاریخی به شدت افت کرده است.

 

ضرر 9 میلیارد دلاری خودروسازان در 3 سال آینده

بازار خودرو در بریتانیا پیشتر توانسته رکورد جذب 2.6 میلیون خودرو را در سال 2015 از آن خود کند. 90 درصد این خودروها از دیگر کشورهای اروپایی وارد شده‌اند. بریتانیا 1.6 میلیون دستگاه از این خودروها را در سال گذشته تولید و 80 درصد این میزان را صادر کرده است.

این کشور سومین بازار بزرگ جهان برای کمپانی "فورد" و چهارمین بازار بزرگ جهان برای "جنرال موتورز" محسوب می‌شود. فورد از سال 2012 هیچ خودرو یا کامیونی را در بریتانیا تولید نکرده، اما این خودروساز با احداث دو کارخانه تولید موتور، یک بخش سرمایه‌گذاری انتقالی مشترک، مرکز پژوهشی و اداره فروش 14 هزار کارمند در بریتانیا دارد.

براساس آمار منتشر شده از موسسه "LMC اتوماتیو" کارخانه موتورسازی فورد در بریتانیا ، موتورِ 59 درصد خودروهای سبک اروپایی شرکتش را تامین می‌کند.

جنرال موتورز نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده که سرنوشت 5 هزار کارمند فعال این شرکت در بریتانیا به آینده روابط لندن با اتحادیه اروپا گره خورده است که باید شفافیت آن مشخص شود.

ضرر 8.9 میلیارد دلاری خودروسازان در 3 سال آینده

تحلیل‌گران اقتصادی کاهش فروش به ویژه در حوزه خودرو، تضعیف بیش از اندازه ارزش پوند، کند شدن آهنگ رشد اقتصادی و کاهش اعتماد مشتریان را به خروج بریتانیا از اروپا نسبت می‌دهند. در واکنش به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پوند به پایین‌ترین ارزش خود از سال 1985 در برابر دلار رسیده است.

همچنین  بلومبرگ، نیز در گزارشی نوشت که  بخش اروپایی گروه خودروسازی تویوتا به بریتانیا هشدار داده بود که در صورت خروج از اتحادیه حاضر به سرمایه‌گذاری بیشتر در این کشور نخواهد بود.

 

منبع خبر روز نو
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top