تناقض استدلال در دو اتفاق مشابه

وکیل ملت: به جز هدف قرار گرفتن پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر توسط ناو آمریکایی وینسنس، تاریخ مورد مشابهی هم داره. هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ پرواز شماره ۰۰۷ کره جنوبی که در 1 سپتامبر1983 از فرودگاه جان، اف کندی بلند شد و توسط نیروی هوایی شوروی سرنگون شد

تاریخ انتشار: 12تير1395|18:12

تناقض استدلال در دو اتفاق مشابه
| کد خبر: 177089

 269 سرنشین و خدمه این هواپیما کشته شدن. مقایسه بین این دو حادثه حاوی نکات جالبیه. اول اینکه استدلال آمریکایی ها در هدف قرار دادن هواپیمای ایرانی این بوده که فرودگاه بندرعباس همزمان مورد استفاده اف 14 هم بوده و هر هواپیمایی که از اونجا بلند می شده از نظر آمریکایی ها جنگنده بوده مگه خلافش ثابت شه (اطلاعات ویکی پدیا)

بنابراین بعد دادن 11 اخطار(که عمده این اخطارها بخاطر فرکانس مخصوص با هواپیمای مسافربری قابل شنود نیست) هواپیما هدف قرار میگیره و در نهایت عدم تشخیص در وضعیت بحرانی و جنگی توجیه این اقدام میشه(سناتور جن مک کین جزو منتقدان این استدلال بوده ضمن اینکه به گفته  کاپیتان دیوید کارلسون، فرماندهٔ ناو سایدز که در نزدیکی ناو وینسس قرار داشته: اف 14 فاقد موشک هوا به زمین بوده و حتا اگر هواپیما اف 14 بود بازهم خطری برای ناو آمریکا ی نداشته).

تناقض این استدلال وقتی آشکار میشه که با رجوع به پرونده ساقط کردن هواپیمای مسافربری کره ای، می بینیم که وقتی روس ها استدلال میکنن که به دلیل تاریکی شب هواپیمای کره ای قابل تشخیص نبوده و به هشدار با شلیک مسلسل هم توجه نکرده ، آمریکایی ها درهمون زمان این استدلال رو مسخره و غیرقابل اقناع می دونن از این جالب تر اینکه هواپیمای کره ای به اشتباه وارد حریم هوایی روسیه شده بوده و در نتیجه افزایش ارتفاعش به مثابه اعلان جنگی تلقی میشه در حالیکه ایرباس ایرانی وارد حریم هوایی هیچ کشوری نشده بوده.


نکته دوم در مقایسه بین این دو ماجرا اینکه ماجرای ساقط شدن هواپیمای ایرانی در مطبوعات آمریکا در حد وقوع یه اشتباه فنی انعکاس پیدا میکنه در حالیکه ماجرای هواپیمای کره ای جزو تیتر صفحه اول بیشتر نشریات آمریکایی میشه و حتا عکس هواپیمای کره ای رو جلد مجله تایم هم منتشر میشه  و به عنوان جنایت جنگی انعکاس گسترده ای پیدا میکنه.

موضوع قابل توجه دیگه اینکه رابرت متیو انتمن Robert Mathew Entman رئیس موسسه دیپلماسی همگانی و ارتباطات جهانی برای اولین بار به طور جدی  اصطلاح:"چارچوب بندی خبری" را با مقایسه مستقیم این دو رویداد(هواپیمای مسافربری ایرانی و کره ای)وارد حوزه رسانه کرده. چارچوب بندی خبر اشاره به اولویت بندی و رفتار دوگانه در قبال اخباری داره که از نظر محتوا همسانند اما ملاحظات سیاسی یا اقتصادی باعث به حاشیه روندن یا در صدر قرار رگفتن اونا میشه

سهند ایرانمهر

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top