تاریخ انتشار: 12تير1395|18:45

| کد خبر: 177093

همه قربانیان فیش‌های حقوقی+جدول افراد و فیش های حقوقی

وکیل ملت: رسوایی فیش های حقوقی تاکنون ۴ قربانی از مدیران ارشد دولت یازدهم گرفته است و باید منتظر ماند و دید رسوایی فیش های حقوقی تا کجا و مبارزه دولت با خود تا کجا پیش می رود.

 بعد از انتشار فیش های حقوقی مدیران بیمه مرکزی، بحث فیش های نجومی مدیران دستگاههای مختلف یکی پس از دیگری در صدر خروجی رسانه ها قرار گرفت و به تدریج برخورد با این موضوع به یک مطالبه عمومی برای مردم تبدیل شد.

همانطور که اشاره شد اولین مورد از انتشار فیش های نجومی به مدیران بیمه مرکزی ایران تعلق داشت. درنیمه دوم اردیبهشت ماه انتشار فیش حقوقی بیش از50 میلیونی حداقل 5 تن از مدیران بیمه مرکزی در فضای مجازی و پیگیری آن در رسانه ها باعث شد در نهایت محمد ابراهیم امین که از شهریور ماه سال 92 ریاست بیمه مرکزی را برعهده داشت اولین قربانی این افشا گری ها لقب بگیرد و از سمتش استعفا کند.

مدتی بعد انتشار فیش حقوقی علی صدقی مدیر عامل بانک رفاه کارگران با دریافتی بیش از 200میلیون تومان باعث شد موضوع فیش های حقوقی که با استعفای مدیر کل بیمه مرکزی ایران در مسیر فراموشی قرار گرفته بود جانی تازه بگیرد. بعد از جنجال های فروان و اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور  در مورد صدقی و ارتباطش با برادر رییس جمهور این موضوع به شدت از سوی رسانه ها دنبال شد.

سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه همایش سراسری هفته قوه قضاییه در رابطه با موضوع فیش های حقوقی گفته بود، اولین بار موضوع در رابطه با بانک رفاه کارگران مطرح شد. زمانی که مدیر عامل این بانک رئیس بانک ملی بود، پرونده سنگینی داشت که پرونده وی هنوز هم در دادسرا مطرح است. همان زمان آقای حسین فریدون اصرار کرد که ایشان بیاید و رئیس بانک رفاه شود حتی بنده مخالفت کردم و گفتم که وی پرونده سنگینی دارد، ولی متاسفانه با اصرار و لابی  ایشان، وی رئیس بانک رفاه شد.

پس از کش و وقوس های فراوان، علی صدقی مدیر عامل بانک رفاه کارگران با دستور طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی برکنار شد تا دومین قربانی رسوایی بزرگ فیش های حقوقی رقم بخورد.

همزمان با پی گیری فیش حقوقی علی صدقی، فیش های حقوقی مدیران عامل بانک های ملت،صادرات و قرض الحسنه ایران هم منتشر شد که همه برکنار شدند. در این بین اسماعیل لله گانی مدیر عامل بانک صادرات با دریافت حقوق 65 میلیونی در مصاحبه ای اعلام کرده بود، در صورت دچار شدن به سرنوشت مدیر عامل بانک رفاه به بانک جهانی شکایت می کند.

همچنین نکته ی جالبی که در مورد مدیر عامل بانک ملت وجود داشت، این بود که علی رستگار سرخه از محل دو شرکت در خارج از کشور طی 11 ماه در سال 94 حداقل مبلغ 125 هزار دلار و 200 هزار پوند دریافت کرده که بالغ بر 1 میلیارد و 400 میلیون تومان می شود. این در حالی است که ماهانه 37 میلیون تومان هم حقوق از بانک ملت می گرفته است. مبلغ 125 هزار دلاری که رستگار تنها از یک شرکت دریافت کرده، بابت حضور در 16 جلسه بوده است که جزئیات آن در ادامه می آید.

اما شاید جنجالی ترین مورد فیش های نجومی که در هفته های اخیر منتشر شد مربوط به اسناد دریافتی صفدر حسینی رییس صندوق توسعه ملی کشور بود. چرا که این اسناد نشان می‌داد که رئیس این صندوق حدود 57 میلیون حقوق دریافت کرده و 300 میلیون وام قرض‌الحسنه گرفته است.

بلکه یکی از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب مدعی شد که صفدر حسینی رئیس صندوق توسعه ملی قصد داشته به برخی خبرنگاران هدیه دهد تا رسوایی فیش نجومی او را ماستمالی کنند.
در مورد صفدر حسینی موضوع صرفا به فیش های حقوقی محدود نماند، چراکه  رسانه ها اسنادی را منتشر کردند که نشان میداد که فاطمه حسینی دختر صفدر حسینی در زمان تلاطم نرخ ارز اقدام به تاسیس صرافی کردند تا شاید از سود سرشار رشد 3 برابری دلار بی نصیب نباشند.

اما موضوع فیش های حقوقی نجومی به شرکتهای بانکی و بیمه ای محدود نماند بلکه رسانه ها اسنادی را منتشر کردند که نشان میداد 50نفر از مدیران نفتی حقوق بیش از 50میلیون تومان در یافت کرده اند. همچنین غلامرضا جوکار مدیر عامل پتروشیمی مروارید، حقوق یک میلیارد تومانی در بازه یک ساله دریافت کرده است.

جدول زیر به صورت خلاصه آنچه را در ماههای اخیر در مورد فیش های حقوقی رخ داده نشان می دهد.

مسئول تخلف برخورد نهاد های قانونی
5نفر از مدیران بیمه مرکزی دریافت حقوق بیش از 50میلیونی استعفای مدیر بیمه
صدقی مدیر عامل بانک رفاه حقوق بیش از 200میلونی برکناری توسط وزیر اقتصاد
رستگار مدیر عامل بانک ملت حقوق 57 میلیونی در داخل و همچنین دریافتی بیش از یک میلیاردی از خارج استعفا در آستانه برکناری
سیامک دولتی مدیر عامل بانک مهر ایران نا معلوم برکناری توسط وزیر اقتصاد
اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک صادرات دریافت حقوق بیش از 65 میلیون تومان استعفا در آستانه بر کناری
صفدر حسینی مدیر عامل صندوق توسعه ملی ایران حقوق 57 میلیونی و وام 300میلیونی در دست اقدام
50نفر از مدیران نفتی بر اساس فرم خود اظهار دریافت بیش از 50میلیون در یک ماه فعلا برخوردی انجام نشده
مدیر عامل پتروشیمی مروارید حقوق یک میلیاردی در یک سال فعلا برخوردی انجام نشده

به نظر می آید پدیده فیش‌های حقوقی نجومی که مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته است، ریشه در اشتباهات دولت‌ها در خصوصی‌سازی کشور دارد؛ وقتی به جای خصوصی‌سازی، اختصاصی‌سازی انجام شود چنین اتفاقاتی طبیعی است.

حمید رضا ترقی نماینده مجلس پنجم  شورای اسلامی در این باره می گوید، از 2000 شرکت پدیدآمده توسط دولت، فقط 50 شرکت به دولت حساب و کتاب پس می‌دهند و بقیه از زیر نظارت دیوان محاسبات خود را خارج کرده‌اند. وقتی دولت بر اساس قانون تجارت حاکم بر این کشورها عمل می‌کنند و وقتی که زمینه رانت‌خواری در این کشورها به مقدار قابل توجهی فراهم است، عده‌ای از کارگزاران اقتصادی را به استفاده از این ظرفیت‌ها عادت داده‌اند، طبیعتاً مقابله با آن کار دشوار و پیچیده‌ای است.

دولت برای مقابله با حقوق‌های نجومی با چند چالش مهم روبه‌ رو است؛ یکی اینکه چون هنوز بیش از 75 درصد از اقتصاد دست دولت است، مشکل دولت این است که باید با خودش مبارزه کند و این مبارزه با خود کار دشواری است. نکته دوم این است که قوانین حاکم به این پرداخت‌ها تا اصلاح نشوند، نمی‌توان به صورت ریشه ای با این موضوع برخورد کرد و نکته سوم این است که مدیرانی که به این میزان پرداخت‌ها عادت کرده‌اند، حاضر نیستند به کم‌تر از این حقوق تن دهند، از این رو مقابله با این چالش کار بسیار دشواری برای دولت است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

اکبر
|
12تير ماه 1395
0
5
حتما یارانه هم می گیرند
ف ر
|
12تير ماه 1395
0
3
به به اینها واقعا باید خجالت بکشن
منصور
|
12تير ماه 1395
0
1
حتما نمازوروزه هم می گرفتندحق من بازنشسته بانک هم خوردندحرامشون باشد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top