تاریخ انتشار: 13تير1395|00:10

| کد خبر: 177151

تیم ملی و بانک آمار و اطلاعات

وکیل ملت: وقتی افشین قطبی هدایت تیم ملی را برعهده گرفت، با یک مشکل بزرگ و عجیب روبه‌رو شد.

. او از فدراسیون فوتبال درخواست کرد تا اطلاعات و پرونده‌ بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی طی 5 سال گذشته را در اختیارش بگذارند اما بعد از چند روز در کمال حیرت پاسخ جالبی دریافت کرد: «در فدراسیون فوتبال پرونده‌ای برای بازیکنان ملی‌پوش وجود ندارد!» افشین قطبی که از فوتبال منضبط و سیستماتیک کره جنوبی پا به ایران گذاشته بود، چاره‌ای نداشت تا شخصا دست به کار شود و برای شناخت بازیکنان به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد. عمر مربیگری قطبی در تیم ملی ایران به 2 سال نرسید و او پس از جام ملت‌های آسیا در سال 2011 از فوتبال ایران جدا شد اما مهم‌تر از این جدایی، اطلاعات و آماری بود که با خودش برد تا همچنان در فدراسیون فوتبال پرونده و اطلاعاتی برای سرمربی جدید وجود نداشته باشد.
پس از قطبی، کارلوس کی‌روش هدایت تیم ملی را برعهده گرفت و با همین چالش کارش را شروع کرد و البته تا امروز ادامه دارد.
حال پرسش این است که عملکرد 5 ساله کارلوس کی‌روش در تیم ملی چگونه به سرمربی بعدی منتقل خواهد شد و آیا با رفتن او، هر آنچه در این 5 سال صورت گرفته در لپ‌تاپ سرمربی باقی خواهد ماند یا فدراسیون فوتبال برنامه‌ای برای این موضوع دارد؟
فوتبال ایران درگیر روزمرگی است و کمتر به موضوعات اصلی توجه می‌شود. فدراسیون فوتبال دستمزد قابل توجهی به کارلوس کی‌روش می‌پردازد و این مربی در طول مدت مربیگری‌اش، جزیی‌ترین مسائل بازیکنان را زیر نظر داشته و صاحب اطلاعات و آمار خارق‌العاده‌ای از فوتبال ایران است. اگر در فدراسیون فوتبال سیستم و برنامه درستی حاکم باشد، اطلاعات مرتبط با تیم ملی باید در اختیار فدراسیون گذاشته شود تا پس از دوران کی‌روش، سرمربی جدید با همان مشکلات روز نخست قطبی و کی‌روش مواجه نشود.
متاسفانه تا اینجای کار، حوزه تیم‌های ملی فردمحور اداره شده و هر کس که هدایت تیم ملی – از بزرگسالان گرفته تا امید و جوانان و نوجوانان – را برعهده داشته، برای خودش برنامه‌ریزی کرده و به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته است و تنها کسی که به این مجموعه گرانبها دسترسی داشته، شخص سرمربی و کادر فنی بوده و این اطلاعات در جایی که لازم است ثبت نشده است. حالا با حضور محمدرضا ساکت در راس تیم ملی به نظر می‌رسد که باید فکری به حال از دست رفتن اطلاعات شود و برای این کار، یک گروه متخصص و آشنا به مساله در تشکیلات تیم‌های ملی فعالیت خود را آغاز کند. در سال‌های اخیر همواره کمیته جوانان یا کمیته تیم‌های ملی با یک یا دو کارمند اجرایی اداره شده که مسوولیتی در این خصوص نداشته‌اند.
محمدرضا ساکت که عملکرد موفقی در فوتبال باشگاهی ایران داشته و سپاهان را از یک تیم به یک باشگاه تبدیل کرده است، می‌تواند نقشه‌های تازه‌ای برای تیم ملی داشته باشد و فارغ از روزمرگی و بحث‌های عبث و بیهوده اخیر، تیم ملی را صاحب سازمانی منظم و منضبط کند تا در آینده مربیان تیم ملی مجبور نباشند از نقطه صفر کار خود را شروع کنند و زمان زیادی صرف جمع‌آوری اطلاعاتی شود که همواره باید در تیم ملی وجود داشته باشد. بی‌شک یکی از مسوولیت‌های مهدی تاج در دوران تصدی فدراسیون فوتبال رسیدگی به موضوعات اینچنینی و تعریف ساختار برای بخش‌های فدراسیون است. این بحث را می‌توان حتی به کمیته‌های دیگر فدراسیون تسری داد و مثلا پرسید که آیا در کمیته داوران، بانوان و... هم مشابه این اطلاعات وجود دارد یا نه.
 به هرحال این اتفاق باید از یک روز شروع شود و اصطلاحا ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است. پس از همین فردا می‌توان طرحی تازه برای این معضل قدیمی در نظر گرفت.

منبع خبر ایران ورزشی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top