پرچم ویژه این فدرالی تعیین شده و در کنار پرچم سوریه فدرال به اهتزاز در خواهد آمد

«خودمختاری کردستان سوریه» قامشلی را مرکز خود اعلام کرد

وکیل ملت: نخستین قانون اساسی آنچه «خودمختاری کردستان سوریه» خوانده می‌شود مشخص و بر اساس آن شهر «قامشلی» به عنوان پایتخت این منطقه تعیین شده است.

تاریخ انتشار: 13تير1395|03:04

«خودمختاری کردستان سوریه» قامشلی را مرکز خود اعلام کرد
| کد خبر: 177216

آنچه «خودمختاری کردستان سوریه» خوانده می‌شود از نخستین قانون اساسی خود پرده برداشت.

وبگاه خبری «رووداو» گزارش داد که در این قانون، شهر «قامشلی» (شمال شرق سوریه) به عنوان پایتخت کردستان سوریه تعیین شده است.

گروه موسوم به هیئت مؤسس نظام فدرالی کردستان سوریه که اعلام خودمختاری کرده بود، چند ماه بعد از این مسئله، قانون اساسی کردستان سوریه را مشخص کرد.

این قانون اساسی 85 بند دارد و قامشلی نیز به عنوان پایتخت خودمختار خود خوانده کردستان سوریه برگزیده شد.

پس از اینکه نظام خودمختاری و کانتونهای کردستان سوریه اعلام شد، شهر «عامودا» به عنوان مرکز اداری و سیاسی این نظام خودخوانده انتخاب شده است.

به گزارش این وبگاه، همه زبانها در مرزهای فدرالی و در همه زمینه های اجتماعی، اداری، پرورشی و فرهنگی بر اساس قانون اساسی این منطقه مساوی است.

در ماده 5 قانون اساسی آمده است که پرچم ویژه این فدرالی تعیین شده و در کنار پرچم سوریه فدرال به اهتزاز در خواهد آمد. همچنین در این پرچم، آرم ویژه فدرال کردستان وجود دارد و اقلیم فدرالی نیز بر مبنای نظام ریاستی مشترک خواهد بود.

بر اساس ماده های 35 و 36 این قانون اساسی، بدون اجازه دادگاه نمی توان منزل یا دارایی را تصرف کرد و نباید آزادی اشخاص را محدود کرد.

بر اساس این قانون اساسی، رسانه های آزاد هستند که به فعالیت خود ادامه دهند و اندیشه و اعتقادات نیز محدودیت ندارند.

کُردهای سوریه در کنفرانسی که مارس گذشته در ریف «حسکه» برگزار کردند از تأسیس نظام فدرالی خبر داده بودند که سه منطقه خودمختار را به آن منضم کرده‌اند.

وزارت خارجه سوریه در واکنش این اقدام کردها گفته بود که دمشق به طرف‌هایی که قصد داشته باشند به تمامیت ارضی سوریه لطمه بزنند هشدار می‌دهد و این مسئله با قانون اساسی و قطعنامه‌های بین المللی در تضاد است.

دمشق همچنین تأکید کرده بود، اعلام نظام فدرالی ارزش و اعتبار قانونی یا تأثیر اجتماعی، سیاسی یا اقتصادی ندارد؛ این مسئله تا جایی رسید که مخالفان دولت سوریه نیز این اقدام کردها را محکوم کرده و آن را اقدامی در تضاد با تمامیت ارضی این کشور عنوان کردند.

فارس

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

تقی
|
13تير ماه 1395
0
0
چنانچه توانایی اداره مناطق کرد نشین را دارند چرا که نه فقط یک مشکل خواهند داشت و ان اینکه در این مناطق فقط کردها ساکن نیستند

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top