تاریخ انتشار: 14تير1395|00:06

| کد خبر: 177372

هجومی‌ترین تیم لیگ پانزدهم گلزن ندارد/ تکیه پرسپولیس به خط حمله 10 گله

وکیل ملت: «برانکو از چوب خشک هم بازیکن می‌سازد.» این را از زبان مدیران پرسپولیس شنیده بودیم؛ در واکنش به منتقدی که یک علامت سوال بزرگ چسبانده بود بر پیشانی خریدهای باشگاه. منتقدی که می‌گفت آقای گل اگر برود، پرسپولیس با این همه موقعیت چه می‌کند و پاسخش یک تکرار آزاردهنده بود؛ «نگران نباشید، برانکو از چوب خشک هم بازیکن می‌سازد.»

گفتند برانکو کارش را بلد است اما حتی یک بار برایشان سوال نشد که بدون ابزار، این کاربلدی به چه کار می‌آید. حتما با همین استدلال است که اصرارهای سرمربی برای جذب یک گلزن را ندید گرفته‌اند و با بازی گرفتن از نام‌های خارجی برای خودشان زمان می‌خرند. زمانی که از دست رفتنش جز دردسر نیست؛ دردسر بازی بدون مهاجم هدف.


پرسپولیس که با 50 گل زده در فصل پانزدهم صاحب بهترین خط حمله بود و خودش هجومی‌ترین تیم، باید فصل پیش‌رو را با گلزن‌هایی که هیچ کدام مهاجم هدف نیستند، بگذراند. با علی علیپور و وحید امیری. در تیزهوشی و توانایی این دو بازیکن تردیدی نیست اما پرسپولیس یک مهدی طارمی می‌خواهد، یا حتی یکی بهتر از او. پرسپولیس مهاجمی می‌خواهد مثل علی دایی که از توپ‌های مُرده هم گل بسازد و چشم بسته چارچوب را پیدا کند.
در واقعیت اما این تیم حتی یک مهاجم هدف هم ندارد.

علی علیپور همیشه مهاجم سایه بوده و وحید امیری هم بال چپی که البته مثل علیپور خوب گل می‌زند اما از سر نداری او را فرستاده‌اند به خط حمله. امیری از همان روزی که به پرسپولیس آمد، نقش مهاجم را به خود گرفت و حتی پیراهن شماره 9 آقای گل را هم به او پیشکش دادند به این امید که از گل‌هایش سرپوشی بسازد برای کمبودهای خط حمله. او هم اما مثل علی علیپور یک بازیکن سرعتی است که برای حرکت نیاز به فضا دارد و نمی‌توان به‌عنوان مهاجم هدف به او تکیه کرد. با این حال اما برانکو را چاره‌ای نیست جز دل بستن به ترکیب دو نفره علیپور و امیری در خط حمله؛ دست‌کم تا روزی که باشگاه از بین آن همه گزینه خارجی یکی را بنشاند پای قرارداد.


داستان اما وقتی جالب‌تر می‌شود که این ترکیب دو نفره را با خط حمله فصل پیش به قیاس می‌گذاریم. پرسپولیس فصل پیش مهدی طارمی را داشت که با 16 گل آقای گل لیگ شد اما دو مهاجم فعلی این تیم حتی به اندازه طارمی هم گل نزده‌اند. علیپور در 27 بازی از 30 تا به میدان رفت و کلا یازده بازی را فیکس بود. او در 1580 دقیقه‌ای که برای پرسپولیس بازی کرد، 5 گل زد و 4 پاس گل داد. آماری نزدیک به عملکرد وحید امیری که فصل پیش 5 گل زد و 8 پاس گل داد. با این تفاوت که او در 24 بازی فیکس بود و 2459 دقیقه برای نفت به میدان رفت. در این تیم البته بال چپ بود، نه مهاجم نوک و حتما خودش بهتر از هر کسی می‌داند که پرسپولیسی‌ها انتظار دارند دست‌کم به اندازه آقای گل برایشان گل بزند.


آقای گل فصل پیش 16 گل زده بود و علیپور و امیری در مجموع 10 گل اما آیا عملکرد آنها برای موفقیت پرسپولیس در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان کفایت می‌کند؟ چه تضمینی هست که حضور وحید امیری در خط حمله تجربه تلخ ناکامی عالیشاه در همین پست را تکرار نکند؟ پرسپولیس باید در سه جام به میدان برود و تنها ذخیره‌اش برای این دو گلزنی که هیچکدام مهاجم هدف نیستند، شهاب زاهدی است. بازیکنی که اتفاقا مهاجم هدف است اما آنقدر بی‌تجربه که برانکو شاید هرگز درباره‌اش ریسک نکند.


او به جای بازی گرفتن از این مهاجم 21 ساله ترجیح می‌دهد یک گلزن اروپایی را در اختیار بگیرد و بنشاندش بر جای آقای گل. گزینه معتمدش هم ایوان کرشتانوویچ است که فصل پیش باشگاه حاضر نشد 200 هزار دلار برایش بپردازد و باشگاه‌نشین‌ها همچنان او را نمی‌خواهند. برای همین رالف سئونتیسن و میشل پائولوچی را به برانکو معرفی کرده‌اند که البته هر کدام‌شان بیایند، به خاطر دیر اضافه شدن به ترکیب تیم باید چند هفته‌ای بیرون بنشینند تا آقای سرمربی هم فرصت داشته باشد برای تست کردن زوج علیپور- امیری در خط حمله.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top