آيا مى دانستيد كه حضانت فرزند در کشور چین تابع برابرى جنسيتى والدين است؟

وکیل ملت: در چين ارتباط بین فرزندان با پدر و مادر پس از طلاق پایان نمی یابد. طبق قانونی كه در سال ۱۹۸۰ در چین تنظیم شد وضعیت فرزندان و نگهداری از آن ها این گونه است:

تاریخ انتشار: 14تير1395|01:09

 آيا مى دانستيد كه حضانت فرزند در کشور چین تابع برابرى جنسيتى والدين است؟
| کد خبر: 177402

در چين ارتباط بین فرزندان با پدر و مادر پس از طلاق پایان نمی یابد. طبق قانونی كه در سال ۱۹۸۰ در چین تنظیم شد وضعیت فرزندان و نگهداری از آن ها این گونه است:

ماده ۲۹: ارتباط بین فرزندان با پدر و مادر پس از طلاق پایان نمی یابد. پس از طلاق خواه با پدر یا مادر زندگی كنند، فرزندان هر دوی آن ها خواهد بود و هر دو حق آموزش و پرورش آن ها را دارند. پس از طلاق اگر فرزند شیر خواره باشد به مادر تحویل داده می شود و در غیر این صورت در مورد نگهداری فرزند باید والدین به توافق برسند و در صورت عدم توافق دادگاه خلق با توجه به حقوق و منافع كودك و شرایط عینی والدین، به قضاوت می نشیند.

ماده۳۰: پس از طلاق در صورتی كه كودك نزد یكی از والدین بماند دیگری باید كل یا بخشی از هزینه های آموزش و مایحتاج زندگی وی را تامین كند. آن دو باید در مورد میزان پرداخت این هزینه ها به توافق برسند وگرنه دادگاه قضاوت خواهد كرد.

ماده ۳۱: در زمان طلاق زن و شوهر باید در مورد دارایی های خویش به توافق برسند و در صورت عدم حصول توافق، دادگاه خلق با توجه به شرایط واقعی دارایی آنان و نیز در نظر گرفتن حقوق و منافع «زن و فرزندان» قضاوت خواهد كرد.

ماده ۴۵ تصویب شده در۱۹۹۲ تصریح می كند; زن و شوهر باید مسوول مراقبت از فرزندانشان باشند. در شرایطی كه مرد فوت كرده است یا ناتوان است یا تحت هر شرایط دیگری نمی تواند مسوولیت داشته باشد، هیچ كس نباید در حق قیمومیت مادر مداخله كند.

در مورد قیمومیت نیز قانون مدنی چین می گوید:

اصل ۱۶: پدر و مادر به عنوان قیم فرزندان خردسال خویش محسوب می شوند و در صورت فوت یا ناتوانی ایشان (والدین) اشخاص زیر به ترتیب می توانند قیمومیت آن كودكان را برعهده گیرند:
الف- پدر بزرگ و مادر بزرگ
ب- برادر و خواهر بزرگتر
ج- وابستگان نزدیك یا دوست

همان طور كه می بینیم قانون كشور چین در این زمینه هیچ گونه تبعیضی به دلیل جنسیت افراد روا نداشته و هیچ اولویتی برای آن ها قایل نشده است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top