تاریخ انتشار: 14تير1395|01:52

| کد خبر: 177413

انتشار گزارش فروش خالص دومین خودروساز بزرگ کشور / کاهش شدید صادرات پراید و تیبا + سند

وکیل ملت: فروش خالص داخل کشور خودروی پراید در سال گذشته 212 هزار دستگاه بوده اما در سال 1393، این رقم به عدد 271 هزار دستگاه رسیده بود.

یکی از موضوعاتی که طی سال گذشته در افکار عمومی و رسانه مورد بحث جدی قرار می گرفت، کمپین نخریدن خودروهای ایرانی بود. اگرچه این کمپین به علت گرانی این محصولات و عدم تناسب قیمت فعلی آن به کیفیت و خدمات ارائه شده، مطرح شده اما در عین حال، نباید از تاثیرات آن روی کارگران ایرانی شاغل در این کارخانجات و سودی که رقبای چینی از این وضعیت می برند، غفلت می شد.

از آن زمان، اطلاع از میزان تولید و فروش خودروسازان ایرانی پس از راه افتادن کمپین و حواشی فوق، موضوعی است که برای رسانه ها و افکار عمومی اهمیت ویژه ای دارد. بررسی های صبحانه در این خصوص نشان می دهد طبق اعلام رسمی مسئولان یکی از 2 خودروساز بزرگ کشور، میزان تولید و فروش این شرکت در سال 94، قابل رصد و بررسی است.

بر اساس گزارش رسمی شرکت خودروسازی سایپا که مربوط به آمار فعالیت این خودروسازی در سال گذشت است، مشخص می شود که میزان فروش خالص این شرکت در سال 94 به نسبت سال قبل از آن یعنی 1393، با افت محسیوسی در برخی بخش ها مواجه بوده است.

 


 

به عنوان مثال، در این گزارش اعلام شده است که فروش خالص داخل کشور خودروی پراید در سال گذشته 212 هزار دستگاه بوده اما در سال 1393، این رقم به عدد 271 هزار دستگاه رسیده بود. همچنین خودروی تیبا در سال گذشته به تعداد 62 هزار دستگاه فروش خالص را ثبت کرده که این رقم در سال قبل تر، 87 هزار دستگاه بوده است.

البته در خودروهای کم تیراژتر مانند سراتو، این آمار رشد داشته است و در عین حال، در حالی که تعداد فروش خالص خودروی z300 یا همان آریو در سال 1393 به رقم 2600 دستگاه رسیده بوده، این عدد در سال گذشته تنها 266 دستگاه بوده است که افتی حدودا 10 برابری دارد.

بخش دیگری از ارقام اعلام شده در گزارش حسابرسی نشده شرکت خودروسازی سایپا که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده مربوط به فروش خالص محصولات این شرکت در بخش صادراتی است که در این قسمت نیز، اعلام شده است که آمار 15 هزار دستگاه فروش خالص صادراتی پراید در سال 1393، به 960 دستگاه در سال 94 رسیده و این رقم درباره خودروی تیبا از رقم 806 دستگاه به 227 دستگاه کاهش یافته و فروش 1 عدد خودروی آریو نیز در این بخش ثبت شده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top