اندیشمند حافظ قرآنی که تکفیری ها حکم به طلاق زنش دادند

وکیل ملت: در روزنامه الاهرام مورخ95/6/19 نوشت: "انا مسلم و فخور بأننی مسلم، اومن بالله سبحانه وتعالی وبالرسول علیه الصلاة والسلام وبالیوم الآخر: من مسلمانم و به مسلمانی خود افتخار می‌کنم، به خدا و رسول علیه الصلاة والسلام و روز قیامت اعتقاد دارم".

تاریخ انتشار: 14تير1395|17:35

اندیشمند حافظ قرآنی که تکفیری ها حکم به طلاق زنش دادند
| کد خبر: 177539

 اما این اقرار مردی که از 8 سالگی حافظ کل قرآن و یکی از مبرزترین قران پژوهان مصر بود، باعث نشد که گروه های تکفیری و جهادی منجمله  گروه جهاد اسلامی مصر(به رهبری ایمن الظواهری) دست از حکم ارتداد و مهدور الدم اعلام کردن دکتر"نصر حامد ابوزید" بردارند. فشار بر این استاد مصری علوم قرآنی تا آنجا بود که حتا حکم به طلاق غیابی وی از همسرش "ابتهال یونس" دادند.

بسیاری از فرهیختگان و نویسندگان زن جهان عرب در اعتراض به این جزم اندیشی تا مدتها نام"ابتهال یونس" را بر خود گذاشته بودند بااین وجود ابوزید مجبور شد برای ادامه مطالعات به هلند برود و در دانشگاه"لیدن" مشغول تدریس شود.


دراین جا نمی توان آنگونه که باید به تببین و تفسیر نظر ابوزید پرداخت اما به شکل بسیار موجز باید گفت که او در نقطه مقابل تفکر سلفی و تکفیری قایل به این بود که قران یک "متن" است" و مشمول قواعدی که در پژوهش تاریخی به کار گرفته می شود. این نظر ابوزید در کتاب "مفهوم النص" آمده است { در ایران به نام " معنای متن:پژوهشی در علوم قرآن" ترجمه مرتضی کریمی نیا ، نشر: طرح نو}. ابوزید در ماه های واپسین عمر خود با توجه به واقعیت گردآوری قرآن به شکل کتاب کامل در زمان خلیفه سوم، تلقی قرآن به مثابه متن را به تلقی "قرآن به مثابه گفتمان" تغییر داد که شرح این تغییر نیز در آخرین کتاب وی آمده است{نوآوری، تحریم و تاویل: شناخت علمی و هراس از تکفیر،ترجمه مهدی خلجی}.

سهندنامه


نظریه ابوزید برخلاف آنچه تصور می شود نظریه ای خلق الساعه نبود و در میان متکلمین جهان اسلام مسبوق به سابقه است اما گذر از اثبات یا نفی این نظریه آنچه در مورد نصر حامد ابوزید قابل تامل می نمود نابردباری در برابر بیان علمی و ابراز نظریه ای بود که بنا به بدیهی ترین شاخص های علمی، باید در چارچوب بحث  نقد و بررسی قرار می گرفت اما عملا به عرصه تهدید و تیغ و دشنه منجر شد. امروز ششمین سالگرد درگذشت نصر حامد ابوزید است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top