ساخت مستندی در مورد حمله «استاکس نت» به ایران / نتانیاهو بدون موافقت آمریکا دستور بازنویسی ویروس مشهور علیه تهران را داد

وکیل ملت: مستندی جدید، همکاری آمریکا و اسرائیل در بکارگیری ویروس استاکس نت علیه ایران را نشان می دهد.

تاریخ انتشار: 15تير1395|11:31

ساخت مستندی در مورد حمله «استاکس نت» به ایران / نتانیاهو بدون موافقت آمریکا دستور بازنویسی ویروس مشهور علیه تهران را داد
| کد خبر: 177668

سرویس بین الملل «انتخاب»؛ نشریه هیل نوشت: مستندی جدید، همکاری آمریکا و اسرائیل در بکارگیری ویروس استاکس نت علیه ایران را نشان می دهد.

به گزارش وکیل ملت ، هرچند نه آمریکا و نه اسرائیل رسما اعتراف به ساخت و استفاده از این ویروس نکرده اند، اما این دو دولت برای نابودسازی سانتریفیوژها و اخلال در برنامه هسته ای ایران در ساخت این ویروس همکاری داشتند.

کارگردان فیلم «روزهای صفر» آلکس گیبنی درباره این فیلم می گوید: «این فیلم داستان آمریکا و اسرائیل و تفاوت اهداف آن ها در این پروژه و همچنین دشواری استفاده مشترک از سیستم های تسلیحاتی و امنیتی را نشان می دهد».

گیبنی پیشتر برای فیلم «تاکسی به سمت تاریکی» جایزه اسکار را دریافت کرده و برای فیلم «انرون: باهوش ترین مردان در اتاق» نامزد دریافت این جایزه بوده است.

گیبنی در این فیلم مصاحبه هایی با رئیس سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، مایکل هایدن و تحلیلگران امنیتی اسرائیلی و عوامل امنیتی داشته است تا آنچه درباره این ویروس شنیده شده و علت اصلی ساخت آن را روشن کند.

در روایت گیبنی از رویدادها، آمریکا وارد همکاری با اسرائیل برای استفاده از تسلیحات سایبری شد تا مانع از آغاز جنگی توسط اسرائیل شود که برای خاتمه آن به آمریکا نیاز پیدا می کرد.

هایدن در این باره می گوید: «بسیاری در دولت آمریکا عقیده داشتند هدف حمله سایبری نابودی کامل سیستم هسته ای ایران نبوده، بلکه می خواستند مانع درگیری جنگ با ایران شوند».

این همکاری برای مدتی نتیجه داد و باعث از کنترل خارج شدن و از بین رفتن تعدادی از سانتریفیوژهای ایران شد. یکی از دلایل موفقیت آن ردیابی نشدنش بود که به دلیل متصل نبودن تاسیسات ایرانی به اینترنت بسیار دشوار یود.

برای وارد کردن ویروس از بیرون به سیستم های کنترل کننده سانتریفیوژها باید از درایو فلش استفاده می شد. این ویروس باید تعدادی از کامپیوترهای معمولی را آلوده می کرد تا در نهایت به این سیستم ها دسترسی پیدا می کرد و بدون ردیابی کارش را انجام می داد.

علت موفقیت اولیه این ویروس در ردیابی نشدن و دقت آن بود، اما بنا به گزارش این فیلم مسئولان اسرائیل از رویکرد آرام و محتاطانه آن راضی نبودند.

کارگردان این فیلم نشان می دهد نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بدون موافقت آمریکا دستور داد این ویروس بازنویسی شود تا با شدت بیشتری عمل کند. این باعث ویروسی شدن کامپیوترهای اشتباه و جلب توجه شرکت های سازنده آنتی ویروس شد. در نهایت آسیب های وارد شده توسط استاکس نت نتوانست مانع برنامه هسته ای ایران شود.

شکست این ویروس آسیب بسیاری به آمریکا و اسرائیل وارد کرد و با آشکار شدن تکنیک های به کار گرفته در ایجاد آن مشخص شد. و مدت کوتاهی پس از این حملات ایران اقدام به حمله سایبری به بازار بورس و بانک های اصلی آمریکا کرد.

گیبنی در این باره می گوید: «معمولا گزینه فنی در کوتاه مدت موفقیت آمیز به نظر می رسد، اما در بلندمدت می تواند مشکل ساز شود».

 

منبع خبر انتخاب
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top