تاریخ انتشار: 18تير1395|19:20

| کد خبر: 177997

انتقاد دبیرکل سازمان ملل از فعالیت موشکی ایران

وکیل ملت: بان کی مون در یادداشتی محرمانه از فعالیت موشکی ایران انتقاد کرد.

بان کی مون،" دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه تصریح کرده است که آزمایش‌های موشکی ایران با «روح سازنده» توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی (برجام) سازگار نیست.

  طبق اعلام بان کی مون، این مسأله برعهده شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در این خصوص تصمیم گیری کند.   دبیر کل سازمان ملل در حالی این یادداشت را منتشر کرده که هنوز انتقادها از وی به دلیل خارج کردن نام عربستان از لیست کشورهای کودک کش ادامه دارد.   خبرگزاری رویترز که یک نسخه از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد را رویت کرده می نویسد: فقدان صراحت‌ بان کی مون در خصوص اینکه آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت است، باعث می‌شود زمینه برای تصویب تحریم‌های تاز علیه ایران تضعیف شود   بان کی مون در خصوص اینکه آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت است، باعث می‌شود زمینه برای تصویب تحریم‌های تاز علیه ایران تضعیف شود.   پیشتر کشورهای غربی از آزمایش‌های موشکی ایران انتقاد کرده و گفته بودند این آزمایش‌ها «بی‌اعنتایی» به قطعنامه شورای امنیت است.   بان کی مون در این گزارش به اعضای شورای امنیت سازمان ملل نوشته است: از ایران خواسته می‌شود تا از آزمایش موشک‌های بالیستک خودداری کند؛ چرا که چنین آزمایشی ظرفیت افزایش تنش در منطقه را دارند.   دبیرکل سازمان ملل اضافه کرده است: با وجود اینکه تفسیر قطعنامه‌های شورای امنیت برعهده این شورا است، اما من نگرانم که این آزمایش‌های موشکی با روح سازنده‌ای که درامضای توافق هسته‌ای نشان داده شد، ناسازگار است.   آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در فروردین ماه سال جاری در نامه مشترکی به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار واکنش به آزمایش‌های موشکی ایران شده و گفته‌ بودند در این آزمایش‌ها موشکی‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شلیک شده و این «بی‌اعتنایی» به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.   این کشورها همچنین از بان کی مون خواسته‌ بودند که اعلام کند، آزمایش‌های موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ ناسازگار است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

علی
|
18تير ماه 1395
0
0
اقای دبیر کل برای گند کاری هایش و سر پوش گذاشتن از بی لیاقتی هایش به این جور جملات دامن می زند . دلارهای عربستان مثل اینکه خوب بهش چسبید...............

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top