در حاشیه درگذشت کیارستمی/جهان خالی از راوی می شود

وکیل ملت: امروز داشتم اخبار این چند روز را مرور می‌کردم، از عملیات‌های انتحاری در عربستان و ترکیه و افغانستان تا مرگ روزمره سوریه و تجاوز به کودکان آواره سوری در لبنان و کشتن دو‌مرد سیاهپوست آمریکایی و بعد چند افسر پلیس و مرگ چند هنرمند دیگر و بازگشت پیکر کیارستمی و منع پخش آواز شجریان در فیلم عطاران.

تاریخ انتشار: 19تير1395|01:39

در حاشیه درگذشت کیارستمی/جهان خالی از راوی می شود
| کد خبر: 178123

همیشه شمار آنهایی که می‌گویند دنیا را نکبت گرفته از آنها که زیبایی‌‌هایش را می‌بینند و روایتشان از این زیبایی به دلت هم می‌نشیند، می‌چربد. دنیا  سیاره سرگردان رنجور هم که باشد باز لذتش آنجا معنا پیدا می‌کند که کسی این رنج را آنگونه برای تو روایت کند که چشیده‌ای. راوی زبردست چنین رنج مشترکی، مرهم دردهایی است که از نوع روایتش به وسعت مبتلایان و از همانجا به نوعی صبوری التیام بخش می رسی.

امشب که بخش‌هایی از فیلم « گزارش» کیارستمی را در بی بی سی می‌دیدم و کیارستمی از پلانی گفت که آزارش می‌دهد( آنجا که مرد مستاصل و فروپاشیده از پست شیشه غذاخوردن کودک معصومش را می‌نگریست) آن درد و آزاری که او از آن سخن می‌گفت را با تمام وجود حس کردم. کیارستمی می‌گفت از :«دوستان نزدیک تا وزیر فرهنگ وقت( قبل از انقلاب) به من می‌گفتند که این زندگی ماست!».


حالا جهان خالی از کسانی می‌شود که در این سیاره درد، واقعه را چنان روایت می‌کردند که غم، خود، مرهم زخم ناسور باشد. جهان خالی از کسانی می‌شود که با روایتشان چنان آشنایی می‌دهند که ناگزیر می‌گویی:« این روایت ماست».


 جهان خالی از کسانی می‌شود که زیبایی را و زندگی را چون کیمیاگران از مس تلخی های زندگی بیرون می‌کشیدند.
آه که جهان در این روزهای تلخ به چه کسان محتاج است که نیستند و واقعه ، بی راوی چه چنگیزی‌ها کند در این دشت قبچاق صامت که هنرمندانش به سرعت می‌روند تا سیاستمدارانی بمانند که روایت‌شان، روایت هیچ‌کس دیگری نیست جز خودشان!
 

سهند ایرانمهر

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top