احتمال شکل‌گیری فراکسیون سوم ضعیف‌تر شد/ تفاهم دوباره حامیان دولت و ‌امید در مجلس

وکیل ملت: فراکسیونی که اعضای آن با ائتلاف به مجلس آمدند حالا با آغاز مجلس و شکل‌گیری برنامه‌ها مواضع خود را محکم‌تر می‌کند. فراکسیون امیدی‌ها و دولت این روزها بیش از هر زمان دیگری به داشتن تفاهم و چارچوب‌های مشترک تمایل دارند. تازه‌ترین اخبار از رایزنی و به تفاهم رسیدن فراکسیون امید بر سر دو موضوع مهم که این روزها دغدغه مجلس است با دولت خبر می‌دهد

تاریخ انتشار: 23تير1395|11:00

احتمال شکل‌گیری فراکسیون سوم ضعیف‌تر شد/ تفاهم دوباره حامیان دولت و ‌امید در مجلس
| کد خبر: 178993

اول‌ استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که تعدادی از نمایندگان به ‌صورت مستقل طرح آن را امضا کرده‌اند و دوم حفظ ائتلاف در فراکسیون امید که تشکیل فراکسیون سوم را با تردید روبه‌رو می‌کند.

  استحکام پایه‌ها
در فراکسیون امید
شنیده‌ها از تفاهم فراکسیون امید با دولت بر سر حفظ ائتلافی دارد که قبل از 9 اسفند شکل گرفته است. بعد از انتشار اخباری مبنی‌بر تشکیل فراکسیون سومی با محوریت نزدیکان علی لاریجانی، رئیس مجلس که برخی حامیان دولت هم در آن عضو خواهند بود، حالا دولتی ها  تاکید کرده‌اند به ائتلاف قبلی خود پایبند هستند. آنطور که از اخبار برمی‌آید گویا دولت قول داده که حتی اگر فراکسیون دیگری شکل بگیرد از آن حمایت نخواهد کرد و حامیانش هم به آن فراکسیون نخواهند رفت و حتی تمایل به محکم‌تر کردن پیوند خود در فراکسیون ائتلافی امید دارد. بنابراین اگر این موضوع صحت داشته باشد، تشکیل فراکسیون سوم در حالت معمول منتفی است. حتی اگر تشکیل این فراکسیون را هم متصور شویم، به نظر نمی‌آید که از برش و تاثیرگذاری در مجلس برخوردار باشد؛ چراکه اعضای فراکسیون امید احتمالا با آن همراه نمی‌شوند و اعضایی هم که از فراکسیون ولایت با خود همراه کند، نباید تعداد قابل‌توجهی داشته باشد. ‌

  فراکسیون امید با نظر دولت تصمیم‌ می‌گیرد
اما دیروز محمدرضا تابش، عضو شورای مرکزی فراکسیون امید در سالن‌های مجلس درباره استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که با شدت زیادی به‌و‌سیله نمایندگان در حال پیگیری است و همچنین طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی که زمزمه‌های آن به گوش می‌رسد، تاکید کرد فراکسیون امید از هیچ طرح استیضاحی تا این لحظه حمایت نکرده است. او درباره حضور برخی اعضای فراکسیون امید میان استیضاح‌کنندگان این را حق نمایندگان و برگرفته از خواست شخصی آنها دانست. تابش در همین‌باره تاکید کرد که دوشنبه جلسه‌ای با برخی اعضای دولت داشته‌اند و قرار شده است عکس‌العمل‌ها در مجلس و همراهی فراکسیون امید برای کمک به دولت با خواست دولت صورت گیرد. تابش توضیح داد: «از نظر ما چون مجلس تازه کار خود را شروع کرده بهتر است تا آخرین ابزار را به آخرین مرحله موکول کند.» او درباره برنامه‌های دولت و تاثیر فراکسیون امید در پیشبرد این برنامه‌ها عنوان کرد: «برخی مواقع حتی ممکن است در دولت رودربایستی‌هایی برای برخورد با اعضا وجود داشته باشد، برهمین اساس قرار شده است دولت بررسی‌های خود را در بدنه انجام دهد و بعد تصمیم‌گیری کنیم که فراکسیون در چه زمینه‌ و به چه شکلی می‌تواند به دولت کمک کند.» او در ادامه تاکید کرد: «ممکن است در مراحل اولیه مجلس با تذکر و سوال بتواند برای پیشبرد اهداف به دولت کمک کند و در مراحل بعدی به استیضاح هم کشیده شود.» تابش درباره فضاسازیی‌هایی که حکایت از عدم حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی دارد، تاکید کرد: «تا این لحظه اصلاح‌طلبان جز از روحانی از فرد دیگری حمایت نمی‌کنند و گزینه دیگری هم ندارند.» او ادامه داد: «دولت تا به حال عملکرد خوبی داشته است و اصلاح‌طلبان تا الان قصد ندارند گزینه دیگری را مدنظر قرار دهند.»
  به نتیجه رسیدن اولین تلاش
با این حال «انسجام»، ضلع گمشده در عملکرد هفته‌های گذشته فراکسیون امید بود؛ ایرادی که برخی اعضا هم به آن اذعان داشتند و برای رفع آن در تلاش بودند. اگرچه در انتقادها یکی از دلایل این منسجم نبودن و تشکیلاتی عمل نکردن را متوجه محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون می‌دانستند اما کم‌کم با پیش‌رفتن در دل پیچ‌وخم‌های مجلس به نظر می‌آید که نمایه‌ها در حال تغییر است؛ نمونه آن هم دیروز به نمایش درآمد. دیروز در صحن ‌علنی 13 انتخابات برای انتخاب اعضای ناظر مجلس در شوراها انجام شد. براین اساس 9 نفر منتخبان از فراکسیون امید و چهار نفر از فراکسیون ولایت انتخاب شدند. تابش این اتفاق را نمونه‌ای از کار تشکیلاتی فراکسیون عنوان کرد که حالا با شکل‌گیری چارچوب‌ها در مجلس و آشنایی نمایندگان تازه‌وارد، فراکسیون امید در حال به ثمر نشستن است.

  انسجام بیشتر امید
آنچه که احتمالا به شکل‌گیری فراکسیونی قدرتمندتر و تاثیرگذارتر کمک خواهد کرد، برگزاری جلسات مداوم امیدی‌ها و انتخاب هیات‌رئیسه دائم است؛ موضوعی که تابش قول برگزاری آن را بعد از چند هفته تاخیر برای هفته آینده داد. او توضیح داد: «یکشنبه هفته آینده برای اولین‌بار شورای مرکزی و نمایندگان استان‌های فراکسیون امید تشکیل جلسه می‌دهند و دوشنبه انتخابات برای هیات‌رئیسه دائم برگزار خواهد شد.» اتفاقی که اگر اوضاع آن‌گونه که تحلیل شد پیش رود و تاخیری هم در برگزاری آن به وجود نیاید معادلات را در مجلس به‌گونه دیگری رقم خواهد زد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top