در نشست خبری سبک زندگی سالم مطرح شد؛

ضرورت برداشتن موانع در افزایش نرخ باروری

وکیل ملت: مدیر کارگروه جمعیت و تعالی خانواده بسیج جامعه پزشکی كشور با اشاره به لزوم رعایت مولفه‌های سبک زندگی سالم گفت: اگر همه دستگاه‌ها و خانواده‌ها نسبت به موضوع اصلاح سبک زندگی توجه داشته باشند و مراکز آموزشی و فرهنگی آمادگی‌های لازم را در این زمینه ایجاد کنند، شاهد موفقیت‌های زیادی در کشور خواهیم بود.

تاریخ انتشار: 23تير1395|16:18

ضرورت برداشتن موانع در افزایش نرخ باروری
| کد خبر: 179063

دكترخلیل علی محمدزاده در نشست خبری که در ارتباط با سبک زندگی سالم به همت بسیج جامعه پزشکی برگزار شد، اظهار داشت: سبک زندگی در واقع روش زندگی کردن است و  همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی اعم از خرد و کلان متاثر از  دیدگاهی است که اساس این روش را شکل می‌دهد.

وی افزود: وقتی از سبک زندگی صحبت می‌کنیم، خیلی مهم است که اول پسوند آن که بیانگر بینش و جهان بینی حاکم بر آن است، معلوم شود تا به این وسیله چارچوب و مبانی نظري تشکیل دهنده‌ آن، جهت و رفتار فرد و به تبع آن جامعه تحلیل شود.

مدیر کارگروه جمعیت و تعالی خانواده بسیج جامعه پزشکی ادامه داد: زمانی که در جامعه به صورت‌های مختلف فرهنگ غربی ارزش و نمود پیدا می‌کند، نتیجه‌ این می‌شود که در بسياري از اجزای جامعه، نشانه ها و آثاری پیدا مي شود که با سبک زندگی اسلامی و ایرانی سنخیت ندارد و این علايم، نظم، تناسب و تعادل جامعه را دچار دگرگونی می‌کند.

علی محمدزاده به عنوان مثال خاطرنشان گرديد: در گذشته جوانان بعد از سربازی و یا در پایان یک مقطع از تحصیلات دانشگاهی، یکی از اولویت‌های مهم شان تشکیل خانواده و به دنبالش فرزند آوری بود ولی حالا متاسفانه در موارد قابل توجهی به این صورت نیست.

وی به دلایل چرایی این مسئله اشاره کرد و گفت: ممکن است بحث‌های اقتصادی، اشتغال و موارد دیگری مطرح شود و این مسائل هم به نسبت و درجاتی قابل ذکر و پذیرش است ولی به نظر من اصل مطلب، دلیل فرهنگی دارد. گاهی مشاهده می‌شود که سنت‌های جامعه به نام توسعه کهنه پنداشته شده و مظاهر مدرنیته اعم از خوب یا بد، خوب شمرده می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: جامعه ما هرچه از نظر فرهنگی به سمت رفاه و سبك زندگی غربی رفته، به عنوان مثال مادی گرایی رشد کرده یا حجاب و عفاف در آن رعایت نشده و کار بیرون خانم‌ها بر همسرداری و فرزندداری با ارزش‌تر شمرده شده، دچار مشکلات فراوانی شده است.

وی با بیان اینکه دست اندرکاران نیز مبتنی بر الگوهای موفق عمل نکرده و سهل انگاری داشته اند، افزود: همین سبك شمردن خطاها و اشتباهات، مسیر فرهنگی و اجتماعی جامعه را طي ساليان اخير تغییر داده و از جمله ‌آثار آن می‌بینیم که تشکیل خانواده گاهی از اولویت خارج شده و بنیان آن با آسیب روبرو شده است.

رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با اشاره به سیاست‌های جمعیتی گفت: اگر رصدی در این زمینه صورت گیرد، برخي از مسائل روشن می‌شود. به عنوان سوال از مسئله ارتقای باروری در كشور، مسئولین چقدر استقبال کرده‌اند؟ چه میزان برای این کار اطلاعات خود را افزایش دادند و به این سمت پیش رفتند.

وی گفت: متاسفانه می‌بینیم، گاهي حتی موضوع در سطح معمول هم مورد توجه قرار نگرفته و صاحب نظران در تبیین موضوع و تفهيم آن به جامعه به اندازه کافی نکوشید‌ند.

علی محمدزاده اضافه کرد: برخی پاسخ ها به سوالات مطرح، حکایت از آن دارد که بعضی به دنبال پاک کردن صورت مسئله بوده و هستند تا اینکه خطای استراتژیک صورت گرفته را توجیه کنند و به دنبال راهی برای ساقط کردن تکلیف از خود هستند.

وی گفت: مسئله فقط این نیست که همه چیز سر جای خودش است و فقط فرزند آوری کاهش یافته، تاسیس خانواده هم تقلیل یافته و طلاق‌ها هم زیاد شده است و این مسائل به معضلاتي هم دامن زده است.

علی محمدزاده ادامه داد: وقتی همه عوامل مطرح در این مسئله را احصاء می‌کنیم به عوامل مختلفی می‌رسیم. در واقع هرچه از سبک زندگی اسلامی دور شده‌ایم، آسیب‌ها تهدیدات و خطرات در جامعه بیشتر شده است. هم اکنون در برخی کشورهای غربی که این آسیب ها چند ده سالی خود را نشان داده و بعضا به دنبال تغییرات و اصلاحاتی هستند، ملاحظه می‌شود که به کمک تجربه، عقل و پژوهش هایی که انجام داده‌اند و دستاوردهایی که سایر کشورها داشته اند، در نقشه راه خود اصلاحاتی را صورت می‌دهند.

اين استاد دانشگاه گفت: وقتی به سراغ جوانان در یکی از دانشگاه های آمریکا می‌روند و درباره ازدواج و فرزند آوری از آنان سوال می‌کنند، درصد زیادی از آنها پاسخ داده اند که دوست دارند در سن مناسب ازدواج کنند. آنها اذعان داشته اند کنترل افراطی جمعیت به تربیت نسل‌ در كشور آنها ضربه زده و آنها ديگر علاقه ندارند، مسیر پدر و مادرهای خود را بروند.

وی عنوان کرد: آنها آسیب‌های تک فرزندی و ازدواج در سنین بالا را فهمیده و به دنبال موازنه مثبت هستند. این تجارب در پیش روی ما قرار دارد و باید به آن ها توجه داشت.

وی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته مبانی سبک زندگی تغییرات زیادی یافته است، گفت: همین مسئله باعث شده در مواردی از ریل اصلی خارج شویم که مشکلات زیادی به بار آورده است.

دكترعلي محمدزاده افزود: ما باید زندگی خود را براساس مکتبی که پذیرفته‌ایم، تنظیم کنیم. نمی‌شود در لفظ و لغت، شعار و برخی زمینه ها خود را تابع مدل‌های اسلامی نشان دهیم و در بحث های مهمی که تاثیرات عمیقی بر رفتار جامعه می گذارد، جهت و مسیری را طی کنیم که با آموزه هاي ديني فاصله دارد.

وي گفت: یکی از عمده‌ترین نسخه‌هایی که مقام معظم رهبری برای علاج و ارتقای کیفیت زندگی کنونی و آینده مطلوب مطرح می‌کنند، سبک زندگی اسلامی و ايراني است و این راهبرد در واقع راه حل صرفا یک یا چند معضل نیست، بلکه ترسیم کننده یک راه است و  اصلاح مشكلات امروز و  پیشرفت فردا را نشانه گرفته است.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه در خاتمه اظهار داشت: سبک زندگی سالم برای زیستن کارآمد در دنیای امروز، در گرو آموزه‌های دینی و مدل سازی بر این مبناست. گاهی در برخی نوشته‌های پ‍ژوهشگران دنیای غرب می‌بینیم که بعضا خود آن ها متوجه این معنا شده اند که راه نجات انسان، خانواده و جامعه از مشکلاتی که مدرنیته به گرد آنها تنیده، تنها در پیروی از دین راستین تبلور می‌یابد. چرا كه دين هم دستاوردهای مثبت جوامع بشری را ارج می‌نهد و در پی نفی و یا انکار آنها نیست و هم موتور محرکه و پیش برنده تکامل علمي و سلامت معنوی جامعه واقع می‌شود.

وي در پاسخ به سوالي در باره ي تحركات جمعيتي در سال هاي اخير گفت: هم اكنون میانگین نرخ باروری ایران 1.8 فرزند است و رشد سالیانه جمیعت نیز 1.29 درصد مي باشد و قضاوت در مورد اقدامات صورت گرفته نيز، زود است، ولي خيلي خوب است كه رسانه ها از دستگاه هاي مختلف در مورد روند پي گيري سياست هاي جمعيتي مطالبه كنند.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top