رأی هماهنگ زنان مجلس برای قانونی در حمایت از زنان

٣٦ ساعت کار در هفته برای زنان با شرایط ویژه تصویب شد

وکیل ملت: در جریان بررسی لایحه کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص اعاده‌شده از شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته برای تأمین نظر این شورا اصلاحاتی را انجام دادند و به رأی گذاشتند.

تاریخ انتشار: 24تير1395|01:50

٣٦ ساعت کار در هفته برای زنان با شرایط ویژه تصویب شد
| کد خبر: 179159

بر این اساس، ماده واحده‌ این لایحه با ١٦٧ رأی موافق، ١٨ رأی مخالف و ٦ رأی ممتنع از مجموع ٢٤٩ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید. ماده واحده لایحه کاهش ساعات کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص به این شرح اصلاح شد:

ساعات کار هفتگی بانوان شاغل اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی که موظف به ٤٤ ساعت کار در هفته هستند، اما دارای معلولیت شدید یا فرزند زیر ٦سال تمام یا همسر یا فرزند معلول شدید یا مبتلا به بیماری صعب‌العلاج هستند یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (٢٢٢) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ١٥/١٠/١٣٨٩ و بخش غیردولتی اعم از مشمولان قانون کار و قانون تأمین‌اجتماعی بنا به درخواست متقاضی از دستگاه‌های اجرایی مستخدم و تأیید سازمان بهزیستی کشور یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا دادگستری ٣٦ ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای ٤٤ ساعت تعیین می‌شود.

همچنین تبصره یک این ماده واحده با ١٦٦ رأی موافق، ٩ رأی مخالف و ٦ رأی ممتنع از مجموع ٢٤٩ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.تبصره یک این لایحه نیز به این شرح اصلاح شد: تأیید میزان و شدت معلولیت توسط سازمان بهزیستی، بیماران صعب‌العلاج توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرزندان زیر ٦‌سال با ارایه شناسنامه معتبر و زنان سرپرست خانوار با ارایه اسناد مثبته یا گواهی دادگاه معتبر خواهد بود

از سوی دیگر یک تبصره به‌عنوان تبصره ٧ با ١٣٦ رأی موافق، ٤٩ رأی مخالف و ١٣ رأی ممتنع از مجموع ٢٤٩ نماینده حاضر در جلسه به این ماده واحده الحاق شد.تبصره ٧ می‌گوید: بار مالی ناشی از اجرای این قانون برای کارفرمایان بخش‌های غیردولتی و خصوصی مشمول این قانون، همه‌ساله در بودجه سالانه پیش‌بینی و پرداخت می‌شود

.پیش از الحاق تبصره ٧ به این ماده واحده، علی لاریجانی بنا بر اخطار اصل ٧٥ قانون اساسی که از سوی‌ هادی قوامی و کاظم دلخوش مطرح شد، گفت: این اخطار وارد است و این تبصره بار مالی برای دولت دارد که البته دولت آن را قبول ندارد. در ادامه جلسه این اخطار به رأی گذاشته شده بود که نمایندگان مجلس با آن موافقت نکردند.

نکته جالب توجه مخالف بودن کلیه نمایندگان زن مجلس دهم با این اخطار بود. هنگام رأی‌گیری برای تبصره ٧ نیز نمایندگان زن با نشان دادن عدد ٤ موافقت خود را با تصویب این تبصره اعلام کردند. به نظر می‌رسد این نخستین رأی هماهنگ بانوان به سود حقوق زنان است حتی در شرایطی که دولت به دلیل بار مالی وارده با طرح مخالفت می‌کند و نمایندگان موافق دولت نیز خواستار به رأی گذاشتن اخطار می‌شوند.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top