به بهانه حمله تروریستی به شهر نیس فرانسه

تروریسم ؛ هر روز با "روشی" جدید

وکیل ملت: حملات پی در پی تروریستی به فرانسه نشان می دهد متاسفانه تروریست ها یک یا چند گام از نهادهای امنیتی این کشور جلوترند و هر بار موفق می شوند این نهادها را غافلگیر کنند.

تاریخ انتشار: 25تير1395|18:14

تروریسم ؛ هر روز با "روشی" جدید
| کد خبر: 179326

حمله پنج شنبه  شب به تجمع مردم فرانسه در شهر نیس در جنوب این کشور بار دیگر ده ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

در حالی که  قرار بود پس از منقضی شدن وضعیت اضطراری چند ماه گذشته فرانسه - پس از حملات ژانویه گذشته به شهر پاریس - این حالت لغو شود؛ اما این حمله جدید تروریستی بار دیگر به تمدید دوباره وضعیت اضطراری در فرانسه از سوی رییس جمهوری این کشور انجامید.

دولت فرانسه اعلام کرده است حمله نیس نشان می دهد این کشور همچنان با تروریسم در حال جنگ است و به همین خاطر وضعیت اضطراری در این کشور تمدید می شود.

با این حال مقامات فرانسوی هنوز به طور روشن به این سوال و ابهام پاسخ نداده اند که ضربات پی در پی تروریست ها به این کشور تا چه زمانی قرار است شهروندان بی دفاع را به کشتن دهد و چرا دستگاه های اطلاعاتی یکی از 5 کشور دارای حق وتو در شورای امنیت ، قادر نیست از تبدیل تهدیدات تروریستی از قوه به فعل کارگر باشد؟

پس از حمله گروهی از افراد مسلح به دفتر نشریه فکاهی "شارلی ابدو" در پاریس ، فرانسه درگیر زنجیره ای از حملات تروریستی شده است که هر دو یا سه ماه یکبار در یک حمله ویرانگر و خونین دهها و صدها نفر از شهروندان این کشور را به گام مرگ می کشد و دولت فرانسه نیز در عمل نتوانسته است تهدیدات را پیش از اجرایی شدن خنثی کند.

با این حال ذکر این نکته نیز لازم است که تروریست ها هر بار با "روش و شیوه ای جدید" به مصاف امنیت فرانسه می روند. زمانی با حمله مسلحانه ، یک بار با گروگانگیری و زمانی دیگر با استفاده از چرخ های یک کامیون بزرگ 34 تنی.
 

نکته ای که در میان است مساله روش های انجام عملیات تروریستی است که در هر حمله ای  با حملات پیشین تفاوت دارد. به نظر می رسد تروریست هایی که به فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی حمله می کنند و متاسفانه غالب حملات آنها به اهداف از پیش تعیین شده خود می رسد، در زمینه روش های ابداعی یک یا چند گام جلوتر از نهادهای امنیتی و انتظامی این کشورها هستند.

تروریست ها قادرند با استفاده از روش های بدیع و نو ، نهادهای امنیتی را غافلگیر کنند.

در حمله پنج شنبه شب به نیس نیز این مساله بار دیگر به اثبات رسید. تروریست مهاجم  – یا تروریست های احتمالی – این بار به جای استفاده از تفنگ و یا جلیقه انفجاری و ... از یک کامیون بزرگ استفاده کرد.
 هر چند گفته می شود تروریست مزبور به سمت مردم تیر اندازی نیز کرده است اما تکیه اصلی این حمله تروریستی روی سرعت یک " کامیون " بزرگ بوده است.

شاید کمتر کسی فکر می کرد تروریست ها در شب جشن روز ملی فرانسه در یک شهر جنوبی این کشور ، ماشین کشتار خود را روی " سرعت و چرخ یک خودروی عظیم" متمرکز کنند. یک یا دو نفر پشت کامیون نشستند و با سرعت 90 کیلومتر در ساعت مسافتی حدود 2 کیلومتر در یک بلوار شلوغ را که مملو از جمعیت بود در نوردیدند که نتیجه این اقدام آنها کشته شدن دستکم 80 نفر و زخمی شدن دهها تن دیگر شد.
 

هر چند مقامات پلیس و شهرداری شهر نیس گفته اند مهاجم یا مهاجمان مسلح هم بوده اند و به روی مردم آتش هم گشوده اند، اما به نظر می رسد بیشتر قربانیان این حمله وحشیانه تروریستی زیر چرخ های این کامیون جان داده باشند.

نبرد " روش های حمله " بین تروریست ها و سازمان های امنیتی مسئول دفاع از شهروندان و امنیت کشورها همچنان ادامه دارد . به نظر می رسد مادامی که تهدیدات تروریست ها از قوه به فعل می رسد ، این تروریست ها هستند که یک گام از سازمان های مسئول امنیت کشورها جلوترند.

نکته پایانی اینکه با وجود اذعان به سخت بودن تامین امنیت و جلوگیری کامل از وقوع تهدیدات تروریستی ، اما سازمان های امنیتی وظیفه دارند از تروریست ها عقب نمانند و پیش از وقوع تهدیدات تروریستی همه "روش هایی" را که ممکن است تروریست ها با توسل به آنها در تیراژی وسیع دست به کشتار شهروندان بی گناه بزنند، مورد نظر و توجه قرار دهند و راه های توسل به آنها را از سوی تروریست ها مسدود کنند.

کلید واژه ها تروریسم - روشی جدید
منبع خبر عصرایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top