رموز و اسراردفاع/آنچه که یک وکیل برای دفاع از موکل خود باید انجام دهد(1)

وکیل ملت: عمده مطالب ارایه شده در این بخش از کتاب اسرار دفاع استاد تفضلی و کتاب هنر دفاع استاد کشاورز و همچنین تجربیات در دوران وکالت میباشد که سعی می شود از این پس بصورت سلسله وار تقدیم کارآموزان و وکلای عزیز شود . شما نیز اگر تجربه و آموخته ای دارید که بدرد همکارانتان می خورد برای ما در ذیل همین مطلب کامنت بگذارید.

تاریخ انتشار: 25تير1395|19:44

 رموز و اسراردفاع/آنچه که یک وکیل برای دفاع از موکل خود باید انجام دهد(1)
| کد خبر: 179352

وکیل وقتی با خویشاوندان طرف مقابل مواجه می شود ممکن است از آنها رفتارهای بی ادبانه و تعرض آمیز سر بزند.دراین موقع بهتر است تا حد ممکن از نزدیک شدن و مذاکره با ایشان خودداری شود.و اگر در مواجه حضوری رفتاری خارج از عرف داشتند با ملاطفت با آنها برخورد نماید.درمجموع اینگونه رفتارها درجریان کار قطعاً پیش می آید اگر ازاین برخوردها وحشت دارید بهتر است دنبال چنین کاری نیائید.

 

 

موقعیت در هر شغلی بستگی به معلومات و دانش عمیق در آن حرفه و شغل دارد.تسلّط بر قوانین و مقررات و آراء وحدت رویه از ملزومات جدایی ناپذیر شغل وکالت است.گاهی دیده می شود وکیلی به یک ماده قانونی استناد می کند که این ماده مدتها نسخ شده و وکیل از آن بی اطلاع است.این عدم دقت و به روز نبودن اطلاعات،خصوصاً در صورت تکرار ضربه شدیدی به حیثیت علمی وکیل وارد خواهد نمود.

 

وکیل همواره زیر ذرّه بین وکیل طرف مقابل و قاضی دادگاه است.اشتباهات فاحش املائی و دستوری در دادخواست و لوایح می تواند برای او و موکلش گران تمام شده و ذهن قاضی را به سمت و سویی سوق دهدکه به لوایح دفاعیه وکیل بی اعتنا باشد.بنابراین ضروری ترین ابزار مورد نیازِ یک وکیل، تسلّط بر اصول نگارش و قواعد دستور زبانِ فارسی است و این مهم محقق نمی شود مگر آنکه سطح مطالعه و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهیم.

 

ازآنجایی که حقوق ایران منبعث از فقه و مقررات شرعی است ،لاجَرَم زبان حقوقی ما آمیخته به زبان عربی می باشد.بسیاری از الفاظ و عبارات بکار رفته در قوانین ما ریشه در زبان و ادبیات عرب دارد.عدم آشنائی به این زبان مارا از درک معانی بسیاری از  واژگان و عبارات حقوقی ناتوان می سازد.بنابراین ضرورت دارد حتی المقدور اطلاعات خود را دراین زمینه افزایش دهیم.

کانال حقوق برای همگان

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top