رد پای قوم مغول در «حیله‌ور»/ خانه‌های زیرزمینی پر رمز و راز + تصاویر

وکیل ملت: در 44 کیلومتری شهر تبریز خانه هایی که با حمله مغول ها از سکنه خالی شده بودند، همچنان در زیر پله ها رمز و رازهایی دارد.

تاریخ انتشار: 25تير1395|19:53

رد پای قوم مغول در «حیله‌ور»/ خانه‌های زیرزمینی پر رمز و راز + تصاویر
| کد خبر: 179353

زمانی که کتاب تاریخ را ورق می زنید و به هر دوره از آن زمان می رسید، ردپایی از زمان مغول ها پابرجاست. مخصوصا وقتی که به روستای تاریخی حیله ور در فاصله ۳ کیلومتری روستای صخره ای کندوان پا می گذارید.

«حیله ور» در شمال شهر اسکو و در 44 کیلومتری شهر تبریز و دو کیلومتری شمال کندوان واقع شده است. اثر معماری دهکده در پای یکی از ارتفاعات شمال غربی مجموعه آتشفشانی سهند کنده شده است و بنا به دلایل متعدد از اهمیت و موقعیت ویژه ای برخوردار بوده است.

معماری روستای «حیله ور» نشان می دهد که زندگی دام و انسان در کنار هم در جریان بوده و کاوشگران براساس شباهت های موجود بین روستای «حیله ور» و روستای کندوان گمان می کنند، دلیل متروکه شدن روستای «حیله ور» کوچ احتمالی اهالی آن به روستای کندوان بوده است.

شیوه معماری این روستا منحصر به فرد بوده و خانه های آن در دل زمین به صورت زاغه های زیبا و با سبک بسیار عالی کنده شده. این خانه ها از دید رهگذران پنهان بوده و بیشتر به همین علت نام «حیله ور» را به خود گرفته است.

این خانه ها که انسان ها و احشام با هم زندگی می کردند، در قرن هفتم هجری در اثر حمله مغول از سکنه خالی شد و برای همیشه از زندگی بشریت به دور ماند.

دیدن خانه های قدیمی و عجیب و غریبی که روزی برای خود بویی از آدمیزاد استشمام می کرده و دیگر جزو متروکه ها به حساب می آید، خالی از لطف نیست و جذابیت های خودش را دارد.

بعد اگر دلتان هیجان می خواهد و به دنبال کشف جای جدید هستید به این روستا بروید اما قطعا یک چراغ قوه به همراه داشته باشید تا باخیال آسوده به پایین پله ها هم سری بزنید.

خانه ها آنچنان در دل کوه ساخته شده اند که متحیر می مانید که چگونه ساخته شده اند و روزی انسان ها در آنجا زندگی می کرده اند و بوی غذا تا فرسنگ ها دورتر می رفته!
 

 

 

اسکو, کندوان, تبریز, رد پای قوم مغول حیله ور خانه زیرزمینی پر رمز رازتبریز, کندوان, اسکو, رد پای قوم مغول حیله ور خانه زیرزمینی پر رمز راز


اسکو, تبریز, روستای حیله ور, رد پای قوم مغول حیله ور خانه زیرزمینی پر رمز راز


اسکو, روستای حیله ور, کندوان, رد پای قوم مغول حیله ور خانه زیرزمینی پر رمز راز


حمله مغول, حمله مغول, اسکو, رد پای قوم مغول حیله ور خانه زیرزمینی پر رمز راز

 

 
نیلوفر جوانشیر

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top