تاریخ انتشار: 26تير1395|00:07

| کد خبر: 179426

اوراق رهنی بازار مسکن را تکان می‌دهد

ارمغان جوادنیا

وکیل ملت: اوراق رهنی مسکن به ‌تازگی با حضور جمعی از مقامات اقتصادی دولت با هدف خانه‌دار کردن مردم و افزایش قدرت وام‌‌دهی بانک‌ها رونمایی شد. درمراسم رونمایی از این اوراق مقامات تاکید داشتند که اولویت این اوراق تحرک بخشی به بازار مسکن است و اگر اقتصاد مسکن تحرک پیدا کند به‌دنبال آن صنایع بورسی نیز به تحرک وا داشته می‌شود و بسیاری از صنایع بورسی از جمله صنایع سیمانی، فلزی، کاشی و سرامیک و حوزه وسیعی از صنایع داخلی با تحرک مسکن فعال خواهد شد.

حالا امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس نیز در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به مزیت‌های این اوراق تاکید می‌کند که اوراق رهنی مسکن هم قدرت وام‌دهی بانک‌ها را افزایش می‌دهد و تسهیلات‌دهی بهتری را به متقاضیانی که در صف خرید تسهیلات هستند ارائه می‌کند. او همچنین اضافه می‌کند که با این اتفاق تحرکی در حوزه مسکن ایجاد خواهد شد.
وی دراین گفت‌و‌گو به مزیت‌های بازار بدهی و سهم بازار فرابورس و سرمایه از این بازار و میزان سرمایه‌گذاری جذب شده در این بازار از ابتدای سال تاکنون نیز اشاره‌ای می‌کند.
 
شبکه بانکی برای نخستین‌بار از طریق بازار سرمایه اقدام به انتشار اوراق رهنی برای تامین مالی کرده است تا از این طریق شرایط خرید مسکن برای مردم تسهیل شود. با توجه به اهمیت این موضوع، فکر می‌کنید این اوراق چه تاثیری بر بازار و قیمت مسکن داشته باشد؟
هم‌اکنون تقاضا در حوزه تسهیلات مسکن رو به افزایش است. از یک طرف مردم نیاز دارند از این تسهیلات در جهت خرید خانه یا بهتر کردن آن استفاده کنند و از طرف دیگر منابع بانک‌ها محدود است و نمی‌توانند منابع نقدی را که دارند در اختیار مصرف‌کننده واقعی وام قرار دهند. بنابراین اوراق رهنی مسکن این امکان را به بانک‌ها می‌دهد که در 10‌سال آینده مردمی که وام گرفتند و قرار است تا 10سال آینده قسط بدهند، به پشتوانه آنها اوراق منتشر شود و نقدینگی بهتر شود. همچنین این نقدینگی می‌‌تواند وارد بازار شود و تسهیلات‌دهی بهتری را به متقاضیانی که در صف خرید تسهیلات هستند ارائه کند. اگر این اتفاق بیفتد قدرت وام‌دهی یا تسهیلات‌دهی بانک‌ها بهتر می‌شود و کمک می‌‌کند که تحرکی در حوزه مسکن اتفاق افتد.

شما از مزیت‌های اوراق رهنی مسکن گفتید اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا این اوراق منجر به افزایش قیمت مسکن نخواهد شد؟
نمی‌دانم. فقط چون تقاضا دربخش مسکن رو به افزایش است، مدیریت بانک‌ها موجب می‌شود تا وام‌دهی بهتری داشته باشند اما قطعا تحرکی را در بازار مسکن ایجاد خواهند کرد.

عملکرد فرابورس در حوزه بازار بدهی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تاکنون ارزش بازار بدهی به حول و حوش 20 هزار میلیارد تومان رسیده است. سهم ما از بازار بدهی از ابتدای درج در فرابورس از دو درصد به 40 درصد و در بازار سرمایه به سهم 70 درصدی رسیده است و رو به گسترش است. به هر حال فرابورس سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را برای راه‌اندازی این بازار انجام داده است. مشارکت گسترده‌ای در دو سه سال اخیر با دولت، وزارت اقتصاد، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ارکان دیگر برای انتشار اوراق دولتی و همین‌طور بنگاه‌هایی که در بورس و فرابورس سهامشان معامله می‌شود، انجام شده است تا این بنگاه‌ها از طریق اوراق وارد بازار شوند و به تامین مالی کمک کنند.
توسعه این بازار چه مزیت‌هایی داشته است؟
توسعه بازاربدهی و سرمایه‌گذاری در اوراق اعتماد به بازار سرمایه را افزایش داده است. علاوه‌براین اقبال به سهام و سرمایه‌گذاری در بازار کاهش یافته و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را در اوراق با درآمد ثابت نگهداری کنند. موضوع دیگر اینکه سرمایه‌گذاران خارجی نیز علاقه زیادی به این بازارپیدا کرده‌اند.

علت این علاقه از طرف آنها چیست؟
سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به یک صنعت یا شرکت بررسی‌های طولانی مدتی را انجام می‌دهند به همین دلیل انواع اوراقی که در بازار بدهی با ضمانت دولت منتشر می‌شوند برای این گروه مورد توجه است و از آن استقبال می‌کنند.

برای جذب سرمایه‌گذاری در فرابورس چه برنامه‌ای دارید و تاکنون چه میزان سرمایه جذب شده است؟
از ابتدای سال تاکنون در فرابورس بالغ بر 200میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته است و درزمان رونمایی از اوراق رهنی مسکن نیز یک سرمایه‌گذار خارجی ورود کرده و اوراق را خریداری کرد.

این سرمایه‌گذار از کدام کشور بوده است؟
نمی‌توانم اسمی اعلام کنم اما آمار کلی اینکه 200 میلیارد تومان در انواع اوراق در فرابورس اعم از ابزارهای نوین مالی و بازارهای سهام سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی صورت گرفته است.

پیش‌بینی مدیرعامل فرابورس از روند سرمایه‌گذاری خارجی درآینده چیست؟
قطعا تعداد سرمایه‌گذاران خارجی افزایش پیدا خواهد کرد اما اینکه دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد باید تحلیلگران بگویند.

 

کلید واژه ها اوراق رهنی - بازار مسکن
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top