رای آورترین فراکسیونی که قابل نقدترین عملکرد را در مجلس از خود به نمایش گذاشته است/ امیدِ در برزخ

وکیل ملت: قرار بود پس از فترتی ٩ساله اصلاح‌طلبان راه‌یافته به مجلس دهم در قالب فراکسیونی منسجم و متشکل از حدود ١٦٨ نماینده بازگشت آرام به قدرت را تدارک ببینند. ١٦٨ نفر بیشترین تعدادی بود که برای این فراکسیون شمرده شد.

تاریخ انتشار: 26تير1395|00:21

رای آورترین فراکسیونی که قابل نقدترین عملکرد را در مجلس از خود به نمایش گذاشته است/ امیدِ در برزخ
| کد خبر: 179443

رقمی که محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان در مجلس و از چهره‌های نزدیک به رئیس دولت اصلاحات اعلام کرد. بعدا بقیه اعضا کمی درباره قدرت فراکسیون کوتاه آمدند. غلامرضا تاجگردون از اعضای ارشد و عضو هیأت‌رئیسه این فراکسیون بعدا و پیش از آن‌که انتخابات هیأت‌رئیسه برگزار شود، گفت هیچ‌کدام از دو فراکسیون در مجلس دهم اکثریت ندارند؛ اما طعم نخستین شکست زمانی زیر زبان اصلاح‌طلبان رفت که از انتخابات موقت هیأت‌رئیسه دست خالی بازگشتند.


زمانی که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان بر سر تصرف ترکیب کلی مجلس جدل می‌کردند که کدامیک اکثریت را به دست بگیرند، درنهایت این انتخابات هیأت رئیسه موقت بود که در سوت پایان مباحثات دمید. فراکسیون امید که می‌گفتند ١٦٣ نماینده از اعضای فهرستش به مجلس دهم راه یافته تنها ١٠٣ رأی به ریاست محمدرضا عارف به‌عنوان رئیس مجلس داد. رئیس فراکسیون که از راهیابی به کرسی ریاست بازماند نخستین تردیدها نیز درباره کارکرد و انسجام فراکسیون تشکیل شده از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان مجلس آغاز شد. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی که پس از انتخابات هیأت‌رئیسه انجام داد، در واکنش به نتیجه انتخابات گفته بود: «قطعا این ١٠٣ رأی متعهدانه و مسئولانه بسیار ارزشمند است اما من معتقدم فراکسیون امید میزان رأی‌اش این تعداد نخواهد ماند و بیشتر از این هم خواهد بود و دست‌کم ١٢٠ رأی خواهد داشت.»


انتخاب کدخدایی
خیلی زود انتخابات هیأت‌رئیسه کمیسیون‌ها دومین ضربه را به اعتماد اعضای فراکسیون زد؛ از میان ١٣ کمیسیون تخصصی مجلس تنها ریاست ٢ کمیسیون بودجه و بهداشت را در دست گرفتند. بسیاری از نمایندگان عضو فراکسیون پس از این انتخابات بود که تردیدهایشان درباره آینده فراکسیون امید را بیشتر بر زبان آوردند. هواداران فراکسیون امید در خارج از مجلس رأی بالا به عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان شورای نگهبان را سومین شکست پیاپی و در عین حال تأمل‌برانگیز این فراکسیون در صحن مجلس دهم می‌دانند. عباسعلی کدخدایی نزدیک‌ترین چهره به آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری است که پیش از این سخنگویی شورای نگهبان را نیز برعهده داشته است.

کدخدایی در مجلس نهم نتوانست آرای لازم را کسب کند و از بازیابی به شورای نگهبان باز ماند اما در مجلس دهم با ٢٠٦ رأی مجددا به شورای نگهبان بازگشت. در مجلس نهم کدخدایی به دلیل آنچه تصمیم فراکسیون رهروان نامیده شد، نتوانست جواز حضور در شورای نگهبان را کسب کند؛ اما این‌بار فراکسیون امید نه‌تنها نتوانست از ورود او به مجلس جلوگیری کند بلکه رأی اعضای فراکسیون به کدخدایی را می‌توان عملی به غایت آشتی‌جویانه در مقابل شورای نگهبان توصیف کرد؛ عمده رسانه‌های اصلاح‌طلب و نیز شبکه‌های اجتماعی به انتقاد از این رأی پرداختند. در سال‌های گذشته اصلاح‌طلبان عمدتا آراي شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را به ضرر خود تفسیر کرده‌اند. موضوعی که عباسعلی کدخدایی به‌شدت آن را رد می‌کند.

اعتماد آیت‌الله جنتی به او تا اندازه‌ای است که بلافاصله پس از انتخابش به‌عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری، کدخدایی را به‌عنوان مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب کرد. آیت‌الله جنتی پیش از این نیز او را به‌عنوان قائم مقام خود در شورای نگهبان منصوب کرده بود. رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده سبزوار در مجلس دهم و از اعضای فراکسیون امید ضمن دفاع از رأی اعضای فراکسیون به کدخدایی در برابر انتقاداتی که از این رأی می‌شود به خبرنگار «شهروند» گفت: مخالفت فراکسیون چیز خاصی را تغییر نمی‌داد و درواقع آقای کدخدایی از آن جهت که شخصیتی شناخته شده برای اعضا بودند رأی آوردند. به گفته سبحانی‌فر، با وجود انتقاداتی که به عملکرد ایشان داشتیم حداقل می‌دانستیم با چه چارچوب و رویکردی طرف هستیم در حالی‌که افراد دیگری را که رئیس قوه قضائیه معرفی کرده بود، اصلا نمی‌شناختیم و نمی‌دانستیم در صورت انتخاب آنها نسبت به آقای کدخدایی که سوابق و موضع گیری‌های وی را می شناختیم  در چه  وضعیتی  نسبت به ما  قرار می‌گیرند.


یک نماینده دیگر که خواست نامش فاش نشود به «شهروند» گفت: عده‌ای در داخل فراکسیون امید هنگامی که با وضع افراد معرفی شده مواجه شدند، بنا داشتند اصلا به هیچ‌کدام از این گزینه‌ها رأی ندهند؛ اما این استدلال که ممکن است تصمیم رأی ندادن تعبیر نامطلوبی در سطوح بالای نظام ایجاد کند از آن منصرف شدند. به گفته این نماینده مجلس قطعا ضرر و خطر آسیب ایجاد شده در اثر تحریم رأی دادن به اعضای حقوقدان شورای نگهبان بیشتر بود.


موضوع استیضاح ربیعی
علاوه بر همه اینها موضوع استیضاح علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی تازه‌ترین چالش را پیش پای فراکسیون امید قرار داده است. هنگامی که محمدعلی وکیلی، سخنگوی فراکسیون امید خبر از استیضاح علی ربیعی داد، اعضای فراکسیون تقریبا غافلگیر شدند. محمد علی وکیلی که خود مدیرمسئولی روزنامه ابتکار را برعهده دارد در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد، رسانه‌ای که الیاس حضرتی دیگر عضو این فراکسیون مدیرمسئولی آن را در اختیار دارد، از استیضاح وزیر کار به‌عنوان نخستین استیضاح مجلس دهم یاد کرد و گفت این استیضاح اکنون ٦٠ امضا پای برگه دارد. اظهارات وکیلی به‌سرعت توسط اعضای فراکسیون تکذیب شد. مصطفی کواکبیان دیگر عضو فراکسیون گفت: اگر آقای وکیلی مدعی است این استیضاح ٦٠ امضا دارد، آنها را نشان بدهد.


محمود صادقی، نماینده تهران هم به خبرگزاری ایلنا گفت که «هیأت‌رئیسه فراکسیون امید در جریان استیضاح ربیعی نیست.» همزمان قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند هم در گفت‌وگویی با خبرگزاری «ایرنا» تأکید کرد که «هیچ استیضاحی در فراکسیون امید مطرح نیست؛ زیرا این فراکسیون به دنبال تعامل با دولت است». محمدرضا تابش نیز به خبرگزاری ایلنا گفته است: ممکن است برخی از اعضای فراکسیون امید بنا به صلاحدید شخصی استیضاح وزیر کار را امضا کرده باشند، اما به نظر فراکسیون استیضاح در شرایط فعلی درست نیست.


شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری نیز از قول رئیس فراکسیون امید گفته است: آن‌چنان که آقای عارف اعلام کردند، استیضاح در دستور کار فراکسیون نیست و در این شرایط باید از آقای وکیلی بپرسید که دلیل اصرارش بر این استیضاح چیست و احتمالا شنیدن دلایل‌ ایشان جالب خواهد بود. با این حال وکیلی همچنان با اصرار بر مواضع پیشین‌اش در بیانیه‌ای که منتشر کرده، نوشته است: بنده و دوستانمان در فراکسیون به‌خصوص هیأت‌رئیسه به شهادت بحث‌های صورت گرفته درخصوص ضرورت تغییر متفق‌القول هستیم.


او همچنین گفته است: تغییر درون کابینه به یک مطالبه عموم تبدیل شده؛ بی‌اعتنايی به این مطالبه و تأخیر در آن هزینه معنوی دولت را بالا می‌برد گرچه نقش مدیران، حداقلی و نوعا انتخاب‌های بعدی بهتر از قبلی نیست، ولی تغییر و تزریق نفس جدید تسکین‌بخش است. اظهارات وکیلی از آن‌رو خبرساز شده که اولا او سخنگویی فراکسیون را برعهده دارد و قاعدتا در مواردی غیر از آنچه اعلام کند نظراتش نظرات اعضا تلقی می‌شود. از سوی دیگر علی ربیعی به تازگی بحران مدیرعامل بانک رفاه کارگران را پشت سر گذاشته و به دلیل افشای حقوق بالای علی صدقی در موضع ضعف قرار دارد و اظهارات و خبرسازی‌های این چنینی می‌تواند مجموعه زیر نظر وی را وارد مرحله جدیدی از بی‌ثباتی کند.


در این میان کمترین واکنش‌ها از سوی محمدرضا عارف به‌عنوان رئیس فراکسیون برانگیخته شده است. «محمدجواد فتحی» از اعضای فراکسیون امید به «شهروند» می‌گوید: «آقای عارف مرد محجوبی است و نمی‌خواهد اختلافات را با روش‌های تند و جنجالی برطرف کند. او معمولا به تصمیمات جمعی احترام می‌گذارد و اجازه نمی‌دهد تک‌صدایی بر فراکسیون حاکم شود.» البته همین رویه انتقادات بسیاری را در میان هواداران اصلاح‌طلبان برانگیخته است. هوادارانی که حس می‌کنند انتظاراتشان از انتخابات مجلس برآورده نشده. هرچند تابش معتقد است برخی از انتظارات از فراکسیون امید مبتنی بر واقعیات نیست اما به‌هرحال سبد رأی اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست‌جمهوری نیاز به انگیزه‌ای بیشتر دارد. این‌که پیروزی در دو انتخابات اخیر تا چه اندازه توانسته امورات جاری کشور را  مطابق با علايق آنان تغییر بدهد، به سوالی جدی برای انتخابات پیش رو تبدیل خواهد شد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top