فوری/سقوط ترکیه /ارتش ترکیه طی بیانیه ای اعلام کرد که کشور را در اختیار گرفته است

وکیل ملت: ارتش ترکیه طی بیانیه ای اعلام کرد که کشور را در اختیار گرفته است.

تاریخ انتشار: 26تير1395|01:06

فوری/سقوط ترکیه /ارتش ترکیه طی بیانیه ای اعلام کرد که کشور را در اختیار گرفته است
| کد خبر: 179458

شبکه های خبری ترکیه با کد فوری تصاویری را از استقرار وسیع نیروهای ژاندارمری و پلیس در ورودی پل و پایه های اصلی پل های موسوم به بوغاز ایچی و سلطان محمد فاتح را پخش می کنند.

** هنوز مقامات رسمی ترکیه در خصوص علت این تدابیر را اعلام نکرده اند اما گفته می شود اندیشه های امنیتی و مقابله با حملات انتحاری و تروریستی در این پل های بسیار استراتژیک و مهم استانبول موجب اتخاذ چنین تدابیری شده است.
** از گزارش های رسانه ها چنین دیده می شود که نظامیان در ورودی پل ها مستقر شده اند.
همزمان پرواز جنگنده ها بر فراز آنکارا پایتخت ترکیه نیز موجب افزایش کنجکاوی ها شده است.
در رسانه های اجتماعی ادعاهای گوناگونی دست به دست می شود.
در همین حال خبرگزاری ینی شفق ترکیه گزارش داد که نظامیان منتسب به جماعت گولن سعی در بدست گیری کنترل مرکز فرماندهی ستاد ارتش ترکیه کرده است.
بنا به این گزارش نیروهای شهربانی در حالت آماده باش بسر می برند و عملیات برای دستگیری شبکه خائن نظامیان آغاز شده است.
به نوشته این پایگاه خبری، نظامیان حاضر در این اقدام با حمایت آمریکا به این مساله پرداخته اند.
خبرگزاری «دوغان» نیز از حضور صدها آمبولانس در مقابل ستاد ارتش ترکیه خبر داده است.
همچنین دسترسی به فیس بوک نیز از لحظاتی پیش ممنوع شده و برنامه شبکه های تلویزیونی قطع شده است.
در همین حال خبرگزاری رویترز نیز می گوید بر فراز آسمان آنکارا پایتخت ترکیه جت های جنگنده و هلی کوپترهایی در حال پرواز هستند و مقام های امنیتی ترکیه نیز تردد بر روی هر دو پل تنگه بسفر را متوقف کرده اند.
گفتنی است تلویزیون های محلی ترکیه نیز درباره دلیل بسته شدن پل های استانبول که بخش های اروپایی و آسیایی را به هم وصل می کنند، توضیحی نداده اند.

** نخست وزیر ترکیه نیز رویدادهای جمعه شب در آنکارا و استانبول را تلاش غیرقانونی گروهی از نظامیان توصیف کرده است.
«بن علی ییلدیریم» گفته است که این اقدام خارج از سلسله مراتب نظامی صورت گرفته و کودتا نیست.
او تاکید کرده است که مرتکبان این اقدام غیرقانونی بالاترین هزینه را برای این کار پرداخت خواهند کرد.
نخست وزیر ترکیه در گفت وگو با شبکه «ان.تی.وی» گفته است «گروهی سلاح های دولت را گرفته اند و علیه مردم استفاده می کنند. کسانی که در درون ارتش دست به چنین اقدامی زده اند هزینه آن به شدیدترین وجه خواهند پرداخت».

** وزیر دادگستری ترکیه: با طغیانگران در داخل ارتش مبارزه خواهد شد
بکیر بوزداغ وزیر دادگستری ترکیه ندر با شبکه تلویزیونی خبرترک گفت: بخشی در داخل ارتش ترکیه طغیان کرده اند و با این عده مبارزه خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه افرادی طغیانگر منتسبان جماعت گولن هستند، گفت: بیانیه ای که تحت عنوان بیانیه ارتش ترکیه از سوی ستاد ارتش منتشر شده است از سوی این عده منتشر شده و متعلق به تمامی ارتش ترکیه نیست.
وی از مردم ترکیه خواستار پاس داشتن دمکراسی شد.
بوزداغ گفت: همه باید در ترکیه دمکراسی را پاس بداریم.
دادستانهای استانبول و آنکارا اقدام لازم در زمینه نظامیانی که اقدام به طغیان کرده اند را آغاز کرده اند

** بازداشت رئیس ستاد فرماندهی ارتش و گروهی از فرماندهان ترکیه
خبرگزاری رسمی آناتولی به نقل از منابع موثق گزارش داد که خلوصی آکار رئیس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه و گروهی از فرماندهان این کشور به گروگان گرفته شده اند.

** گزارش هایی از درگیری کوتاهی بین نیروهای ویژه پلیس در مرکز سازمان اطلاعات ترکیه در آنکارا با نظامیان پخش شد.
گفته می شود که به پلیس دستور داده شده است با بستن راهها کنترل در نقاط حساس از جمله میت ( سازمان اطلاعات ترکیه) را حراست کنند.

** صدور بیانیه از سوی ارتش ترکیه
به گزارش خبرگزاری رویترز از استانبول، در بیانیه ارتش ترکیه که دقایقی پیش در اختیار شبکه های تلویزیونی ترکیه قرار گرفته، آمده است که آنان برای حفاظت از دموکراسی و صیانت از حقوق بشر، قدرت را در ترکیه به دست گرفته اند.
بیانیه ارتش ترکیه تصریح می کند: تمام روابط خارجی ترکیه به قوت خود باقی خواهد ماند و اجرای قانون اولویت ماست.

** عبدالقادر سلوی خبرنگار نزدیک به دولت آنکارا گفت: بر طبق اطلاعات، ارتش در حال جمع و جور شدن است و به آرامی کنترل را بدست خواهد گرفت و قیام قشر کوچکی از ارتش سرکوب خواهد شد.

** گفته می شود در منطقه «گول باشی» آنکارا مرکز فرماندهی نیروهای ویژه پلیس ترکیه از سوی نظامیان شورشی مورد حمله قرار گرفته است و بعد از انفجاری که حدود دو ساعت پیش رخ داده، درگیری ادامه دارد.

** خبرها از ترکیه حاکی است برنامه های ماهواره ای بار دیگر در این کشور قطع شد.

** گزارش های رسانه ها حاکی است؛ به دنبال فراخوان اردوغان مبنی بر اینکه مردم به میدان ها آمده و پاسخ لازم را به این گروه بدهند، مردم ترکیه در حال بیرون زدن از خانه های خود هستند.

** در حالی که به نظر می رسد واکنش مردم نسبت به کودتا بسیار تعیین کننده خواهد بود، هم اکنون شعارهایی شنیده می شود که مردم می گویند نظامیان به پادگانها برگردند اما همزمان صدای تیراندازی از گوشه و کنار شهر به گوش می رسد و تانک ها در خیابان «وطن» استانبول به دنبال تجمع مردم در حال عقب نشینی هستند.

** هم اکنون صدای یک انفجار در آنکارا شنیده شد.

** رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری هم اینک در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «ان.تی وی» گفت: با این اقدام دیده شد که گروه ضاله ای در درون ارتش و نیروهای مسلح هستند که باید زمینه را برای پاکسازی آنها از ارتش فراهم کرد.

** عمر چلیک وزیر اتحادیه اروپای ترکیه گفت: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای ترکیه است و اعضای غیور ارتش باید خود را اسیر گروهی مزدور نکنند. به فراخوان اردوغان گوش داده و به پادگانها برگشته و در مقابل مردم نایستند و دولت بر سر کار است و این کودتای نامشروع سرکوب خواهد شد و تا آخرین قطره خون خود از دمکراسی حراست خواهند کرد.

** گزارش ها حاکی از صف های طولانی در پمپ بنزین ها و خودپردازهای بانکهاست.

** عبدالله گل رئیس جمهوری سابق ترکیه در گفت وگو با ان.تی.وی بشدت به کودتاگران تاخت و گفت که به هیچ وجه تسلیم گروهی شورشی نخواهند شد.
وی از آنان خواست که هرچه زودتر به پادگانها برگشته و اعتبار ارتش و نیروهای مسلح ترکیه را بیش از این پایمال نکنند.
رئیس جمهوری پیشین ترکیه از مردم خواست بدون اجازه دادن به هرگونه درگیری و خشونت، از دمکراسی حراست کنند.
او گفت: از مردم می خواهیم که صف های خود را در مقابل کودتاگران محکم کرده ولی از خشونت اجتناب کنند.
رئیس جمهوری پیشین ترکیه از نظامیان شورشی خواست که چه زودتر از این خطای نابخشودنی برگشته و به پادگانها برگردند.

** فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه در گفت وگو با «ان.تی.وی» از نظامیان ترکیه خواست به فرمان مافوق خود اطاعت نکنند. آنها از «فتح الله گولن» در پنسیلوانیا فرمان می گیرند.
او گفت: به دنبال فراخوان اردوغان از مردم، در شهرهای استانبول و آنکارا به استثنای برخی نقاط همه جا مردم حضور دارند.
وی افزود: اطلاعاتی در دست دارند که ژنرال «خلوصی آکار» رئیس ستاد فرماندهی ارتش توسط شورشیان گروگان گرفته شده اند.
وزیر دفاع ترکیه تصریح کرد: هم اکنون ورود و خروج ها به ستاد فرماندهی ارتش مسدود شده است.

** گزارش ها ار ترکیه حاکی است؛ شش فروند تانکی که در خیابان «فاتح» استانبول در خیابان مستقر شده بودند به دنبال افزایش شدید شمار تظاهر کنندگان منطقه را ترک کردند اما یک دستگاه تانک در خیابان «وطن» حاضر است که مردم روی تانک رفته و با به احتزاز در آوردن پرچم های ترکیه واکنش نشان می دهند.

 

اخبار مرتبط

فرمانده ارتش ترکیه: تمامى روابط با كشورهاى خارجى ادامه مى يابد و حكومت قانون در اولويت خواهد بود. ما برای دفاع از دموکراسی و حقوق بشر کودتا کردیم.

1:09- در بیانیه‌ ارتش گفته شد که کودتا برای حمایت از نظام جمهوری سکولار، حفظ وحدت ملت ترکیه، دولت ترکیه و نظام دموکراتیک آن بوده که از طرف نظام سابق (اردوغان) تهدید می‌شد.

1:14- حزب عدالت و توسعه ترکیه از هوادارانش خواست برای اعلام حمایت از رجب طیب اردوغان به خیابان‌ها بیایند.

1:20- تمامی گذرگاه‌های مرزی ترکیه تا اطلاع ثانوی مسدود شده است.

1:22- برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد، ارتش ترکیه از افراد حاضر در مقر حزب عدالت و توسعه خواسته این ساختمان را ترک کنند. ارتش ترکیه به تمامی نقاطی که احتمال می‌دهد اقدامات مقابله جویانه ضدکودتا از جمله بسیج طرفداران دولت از آنجا ساماندهی شود، هجوم برده است.

1:31- دیلی صباح به نقل از وزیر دادگستری: اینها از گروه گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

1:33- درگیری میان مردم و ارتش رخ نداده اما گروه هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین های خودپرداز بانک ها صف بسته‌اند که نشان می‌دهد ترک‌ها پیش بینی یک بحران عمومی بزرگ را می‌کنند که حتی نظام بانکداری این کشور را نیز متوقف می‌سازد! در پمپ بنزین‌های ترکیه نیز وضعیت مشابهی رقم خورده است.

1:35- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می‌برد گفته است امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

1:40- قدرت‌های بزرگ و متحدین ترکیه، درباره وضعیت ترکیه سکوت کرده‌اند یا موضع خنثی اتخاذ کرده‌اند، و وقایع این کشور را دنبال می‌کنند. تنها برخی گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که پادشاه قطر عنوان کرده است: «در صورت نیاز به کمک دولت قانونی ترکیه به این کشور نیروهای نظامی اعزام خواهیم کرد.«

1:47- چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت: ما حاکمان اصلی ترکیه هستیم و کسی نمی‌نواند ما را کنار بگذارد.

1:48- ارتش در سراسر ترکیه مقررات منع آمد و شد (حکومت نظامی) اعلام کرد.

1:50- ستاد کل ارتش ترکیه اعلام کرده است که اردوغان آنکارا را به مقصد یکی از کشورهای همسایه (احتمالا قطر) ترک کرده است.

1:51- تاریکی مطلق در آنکار به وقوع پیوسته است. برق تمامی مناطق پایتخت ترکیه قطع شده است.

1:54- نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و مرزبانان هم مرز ایران ترکیه در حالت آماده باش قرارگرفتند. جنگنده های ارتش ایران بر فراز ارومیه و مرز هم اکنون در حال گشت زنی هستند. همزمان خبرگزاری اسپوتنیک وابسته به روسیه گزارش داده است جنگنده های ایرانی یک هواپیمای مسافربری ترکیه ای را در شمال غرب کشور تا تهران اسکورت کرده اند.

1:58- ⁧ کریستین امان پور مجری و تحلیل‌گر سی ان ان، کودتا ⁩ در ⁧ تركيه ⁩ را با کودتای سیسی علیه مرسی در مصر مقایسه نمود و نزاع سکولار و مذهبی را برجسته کرد.

1:59- پس از روسیه، وزارت امور خارجه فرانسه و وزارت امورخارجه آمریکا نیز از تمام شهروندانشان در ترکیه خواستند از محل اقامتشان خارج نشوند.

2:06- رجب طیب اردوغان در مصاحبه ای با سی ان ان ترک که از محل مخفی اقامتش از طریق گوشی تلفن همراه و نرم افراز اسکایپ انجام داد، از مردم خواسته به خیابان ها بیاید. او همچنین گفته است که به زودی بیانیه ای رسمی در مورد حوادث اخیر اعلام خواهد کرد.

2:09- پایگاه عرب پست به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک مدعی شده است که اردوغان با یک هواپیمای مسافربری راهی ایران شده و جنگنده‌های ایرانی هواپیمای وی را تا تهران اسکورت کرده‌اند. در عین حال خبرهای تایید نشده‌ای از درخواست پناهندگی اردوغان به آلمان منتشر شده است. ساعتی پیش گزارشی درباره اسکورت یک هواپیمای مسافربری ترکیه به تهران منتشر شده بود.

2:10- برخی گزارش‌ها از وقوع درگیری میان مردم عادی، نیروهای امنیتی و ارتش در خیابان‌های استانبول خبر می‌دهد. رسانه‌های محلی از شنیده شدن صدای تیراندازی در میدان تقسیم خبر داده‌اند.

2:12- پخش برخی شبکه‌های تلویزیون بین‌المللی از جمله یورونیوزِ ترکی در ترکیه قطع شد.

2:16- محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان در حساب کاربری‌اش در توییتر درباره وقوع بحران در ترکیه عمیقاً ابراز نگرانی کرده است.

2:19- یک هلیکوپتر نظامی به سوی ساختمان شبکه دولتی TRT ترکیه آتش گشوده است. این تلویزیون قطع شده است. همزمان پرواز وسیع هلی‌کوپترهای ارتش بر فراز آنکار استمرار دارد و به اهداف متعددی شلیک می‌کنند.

2:21- هزاران نفر از طرفداران اردوغان در شهرهای مختلف ترکیه در حمایت از او به خیابان‌ها آمده‌اند. احتمال می‌رود ارتش رفتار خشونت آمیزی در دستور کار قرار دهد که در این صورت احتمال کشتار وسیع وجود دارد.

2:22- دونالد ترامپ در توییتی عجیب نوشت: «ترک ها دارند کشورشان را پس می‌گیرند، با رییس‌جمهور شدنِ من، ما هم کشورمان را پس میگیریم!»

2:24- تمامی پروازهای به سمت ترکیه لغو شده است.

2:27- لحظاتی قبل جنگنده های واکنش سریع ارتش از تهران،اصفهان و همدان به همراه تیپ ویژه تکاوران کرمانشاه به تبریز اعزام شدند.

2:28- بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا در توییتر نوشته است که به شدت نگران شرایط در ترکیه است، و سفارت این کشور در ترکیه موضوع را از نزدیک دنبال خواهد کرد

2:29- تیراندازی‌های ارتش در آنکارا، استانبول و سایر شهرها ادامه دارد. ارتش با تیراندازی قصد متفرق کردن تظاهرت کنندگان دارد که در حمایت از دولت به خیابان‌ها آمده‌اند.

2:31- فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است، با هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در آنکارا در ارتباط است و از آنها درخواست شده تا در آرامش باشند.

2:33- برخی منابع مطلع، اسکورت هواپیمای اردوغان به تهران و حضور رئیس جمهور ترکیه در ایران را تکذیب کردند. همچنین تشکیل جلسه فوری شورای عالی امنیت ملی نیز تکذیب شد.

2:35- عبدالله گل، رئیس جمهور سابق ترکیه و از اعضای کلیدی حزب حاکم، با انتشار پیامی مردم را به مقاومت در برابر کودتاگران دعوت کرد و از سربازان ارتش خواست از کودتاگران جدا شوند

2:37- خبرگزاری رسمی سوریه از پیوستن سرویس اطلاعات ترکیه به ارتش خبر داد. در صورت عدم مقاومت سرویس اطلاعات ترکیه در مقابل ارتش، کار کودتاچیان به شدت راحت خواهد شد. این در حالی است که بالگردهای ارتش به سمت ساختمان اصلی سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه در آنکارا تیراندازی کردند، که خبر همراهی سرویس اطلاعات ترکیه با ارتش را گزینه‌ای غیرمتحمل نموده است.

2:39- بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواستار برقراری آرامش در ترکیه شد.

2:40- در شرایطی که قرار بود گروهی از نمایندگان مجلس ترکیه در ساختمان این کشور جلسه‌ای برگزار کنند، تانک ها ساختمان پارلمان ترکیه را محاصره کردند و اقدام به شلیک نمودند. خبرنگار شبکه خبر کشورمان نیز گزارش داد، مردم در حال حرکت به سمت پارلمان ترکیه هستند.

2:41- دیلی صباح تصاویری منتشر کرده و نوشته که گروهی از مردم در واکنش به کودتا به خیابان ها ریخته اند. در دست تجمع کنندگان پرچم حزب عدالت و توسعه دیده می شود.

2:42- راشو تودی تصاویری منتشر کرده که می گوید از حواشی تیراندازی در ساختمان وزارت کشور ترکیه گرفته شده است.

2:43- رییس حزب خلق و جنبش قومی ترکیه مخالفت خود را با هرگونه کودتا اعلام کردند.

2:49- رسانه‌های سعودی به نقل از فتح‌الله گولن نوشته‌اند که او کودتا را محکوم کرده و خواستار بازگشت آرامش به کشور شده است.

2:50- نیروهای ارتش در اطراف فرودگاه آتاتورک از مقابل تظاهرکنندگان عقب نشینی کردند.

2:59- علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی کشورمان گفت: به دقت و با نگرانی وقایع ترکیه را تحت نظر داریم و بی ثباتی در این کشور را مخل امنیت و آرامش مردم می دانیم... کلیه مرزهای زمینی و هوایی مشترک تحت نظارت و کنترل کامل قرار دارد و اشراف جامع در این بخش حاکم است.

3:19- دیلی صباح تصاویری منتشر کرده و نوشته که پلیس با دستگیری شماری از سربازان درگیر در کودتا، در حال مبارزه با کودتا است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

hak
|
26تير ماه 1395
2
6
کسی که باد می کارد , طوفان درو میکند .

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top