تاریخ انتشار: 26تير1395|03:08

| کد خبر: 179496

لحظه‌به‌لحظه از کودتا در ترکیه

وکیل ملت: ارتش ترکیه پس از کودتا اعلام کرد: دولت به نظام مردمسالار و سکولار ترکیه خسارتهای فراوانی وارد کرده است. یک منبع در ریاست جمهوری ترکیه: رئیس جمهور و دولت همچنان بر سر قدرتند.

شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد، بخش زیادی از بدنه ارتش با کودتاچیان نیستند. به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری آناتولی ترکیه از شلیک بالگردهای ارتش ترکیه به طرف مقر دستگاه اطلاعات ملی این کشور در آنکارا خبر داد. شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: صدای انفجارهای پی در پی همچنان در آنکارا به گوش می رسد. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام بلندپایه ترکیه گفت معتقد است ناامنی طی 24 ساعت آینده ادامه خواهد داشت اما اوضاع کنترل خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع نزدیک به دولت ترکیه لحظاتی پیش اعلام کرد نیروهای وفادار به دولت هنوز هم در بخش‌هایی از آنکارا و استانبول با مشکلاتی روبه‌رو هستند و نیروهای وفادار به دولت هنوز هم دست بالا را نسبت به کودتاچیان دارند. روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در صفحه خود در توئیتر اعلام کرد: ارزش لیره ترکیه در برابر دلار آمریکا، به پائین ترین حد از ماه ژانویه تا کنون رسیده است.

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، طرفداران رجب طیب اردوغان در آنکارا در اعتراض به کودتا به خیابان ریختند.  خودروها به طور آرام در حال حرکت به سمت فرودگاه هستند.

شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد: منابع اروپایی معتقدند کودتا در ترکیه به دست گروه بزرگی از نیروهای ارتش صورت گرفته است.

02:55

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع نزدیک به دولت ترکیه اعلام کرد نیروهای وفادار به دولت هنوز هم دست بالا را نسبت به کودتاچیان دارند.

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: جنگنده های ارتش ترکیه ساختمان دستگاه امنیتی را در آنکارا هدف قرار دادند.

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد دولت همچنان کنترل اوضاع را در دست دارد.

02:50

شبکه تلویزیونی الجزیره: نیروهای ارتش در اطراف فرودگاه آتاتورک از مقابل تظاهرکنندگان عقب نشینی کردند.

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، رسانه های ارتباط  جمعی آلمان اعلام کردند رجب طیب اردوغان احتمالا از این کشور تقاضای پناهندگی سیاسی کرده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری از افزایش حضور مردم ترکیه در خیابان های شهرهای مختلف این کشور خبر داد.

شبکه تلویزیونی المیادین: تانکهای ارتش ترکیه در اطراف پارلمان اقدام به شلیک گلوله کردند.

شبکه تلویزیونی العالم: تانکهای ارتش، ساختمان پارلمان ترکیه را به محاصره درآوردند.

شبکه تلویزیونی بی بی سی با پخش تصاویر زنده از خیابان های استانبول ترکیه اعلام کرد: صدای تیراندازی روی پل تنگه بسفر شنیده شده می شود.

 

همچنین صدای تیراندازی در فرودگاه استانبول هم شنیده می شود.

02:40

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: رییس حزب خلق و جنبش قومی ترکیه مخالفت خود را با هرگونه کودتا اعلام کردند.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: عبدالله گل رییس جمهوری سابق ترکیه مخالفت خود را با کودتا اعلام کرد و گفت امیدوارم دموکراسی به سرعت به ترکیه برگردد.

شبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری گزارش داد: فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آرامش و احترام به نهادهای حکومتی در ترکیه را خواستار شد.

تلویزیون راشاتودی از شنیده شدن صدای انفجار مهیب در تلویزیون تی آر تی خبر داد.

 پایگاه اینترنتی تلویزیون راشا تودی اعلام کرد: یک بالگرد نظامی بر فراز آنکارا مشاهده شد که به گفته شاهدان اقدام به تیراندازی به مقر تلویزیون تی آر تی کرد.

شبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری گزارش داد: دبیرکل سازمان ملل آرامش در ترکیه را خواستار شد.

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، به طرفداران اردوغان که تصمیم داشتند به سوی پل بوسفور بروند تیراندازی شد. ظاهرا چند نفر زخمی شدند.

02:35

منابع میدانی: یک منبع نظامی بلندپایه آمریکا گفت اردوغان از آلمان تقاضای پناهندگی کرد

اسپوتنیک از اعلام آمادگی آمریکا برای فعال کردن تدابیر حفاظتی در پایگاه اینجرلیک خبر داد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد :آمریکا خود را برای فعال کردن تدابیر حفاظتی در پایگاه اینجرلیک آماده می کند.

وزارت خارجه انگلیس درباره حوادث ترکیه ابراز نگرانی کرد. 

به نقل از پایگاه اینترنتی گاردین،وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد درباره حوادث آنکارا و استانبول نگرانیم.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری از تظاهرات گروهی از مردم ترکیه در منطقه فاتح استانبول خبر داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: گروهی از مردم ترکیه به دعوت اردوغان به سوی فرودگاه آتاتورک در حرکتند.

به گزارش شبکه خبری  یورو نیوز،رجب طیب اردوغان  در تماسی تلفنی اعلام  کرد باور ندارد که  کودتا به سرانجام برسد.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری از تظاهرات مردم ترکیه در شهرهای مختلف در حمایت از اردوغان خبر داد.

اسپوتنیک از شلیک سنگین بالگردها به تلویزیون تی آر تی خبر داد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد: ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه هدف شلیک شدید بالگردها قرار گرفته است.

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری به نقل از معاون حزب عدالت و توسعه از وقوع چندین عملیات کودتا در ارتش خبر داد.

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، پخش  برنامه های  این شبکه تلویزیونی(یورونیوز) به همراه شبکه تی آر تی(شبکه ملی ترکیه ) قطع شد.

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، نظامیان کودتاچی در ترکیه اعلام کردند برای تضمین دموکراسی در کشور شورای صلح تشکیل خواهد شد.

ز02:30تصاویر خبرگزاری صدا و سیما از حمله مردم به تانک ارتش:

    00:00 00:15

ز02:17شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری از درگیری میان پلیس و ارتش ترکیه در آنکارا خبر داد.

ز02:16به گزارش خبرگزاری رویترز ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در صفحه توییتر خود نوشت ایران به شدت نگران « بحران » در ترکیه است.

ز02:15به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع دولتی آمریکا اعلام کردند آمریکا معتقد است تلاشی برای کودتا در ترکیه جریان دارد و در حال حاضر مشخص نیست چه کسی برنده خواهد بود.

 خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از وقوع دو انفجار شدید در آنکارا خبر داد. ا

02:15جشبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری از کشته شدن یک تن در درگیری های خیابان وطن استانبول خبر داد.خی فوری از تیراندازی بسوی مقر ریاست جمهوری ترکیه خبر داد.

02:15 شبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری از کشته شدن یک تن در درگیری های خیابان وطن استانبول خبر داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری از تیراندازی به سوی مقر ریاست جمهوری ترکیه خبر داد.

خبرهای غیر رسمی عراق از عقب نشینی سریع نیروهای ترکیه ای مستقر در اطراف موصل و بازگشت به خاک ترکیه خبر دادند .

02:10رییس تشکیلات حزب عدالت و توسعه در استانبول: رییس جمهور در حال آمدن به فرودگاه آتاترک است از تمام مردم استانبول می خواهم به فرودگاه بیایند. اردوغان در گفتگوی زنده تلویزیونی از تمام مردم ترکیه خواست به میدان ها بیایند.

اردوغان از مردم استانبول خواست به فرودگاه آتاتورک بیایند، خطاب به کودتاگران گفت شما هم با تانک هایتان بیایید تا ببینیم آیا می توانید حریف مردم شوید.

02:10پیام تصویری اروغان از طریق گوشی موبایل مجری یکی از شبکه های تلویزیونی ترکیه پخش شدبه گزارش خبرگزاری صداوسیما از انکارادر این پیام تصویری اردوغان خطاب به مردم ترکیه گفت: مردم به خیابان ها بیایند، مردم در همه میدان ها تجمع کنند،علیه کودتا پیروز خواهیم شد، کودتا از سوی گروه کوچکی از نظامیان بود.

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: رییس جمهوری ترکیه از مردم خواست به دولت اعتماد داشته باشند و برای مقابله با کودتا به خیابانها بیاند. وی اعلام کرد به سوی آنکارا حرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان ترکیه با استفاده از تلفن همراه گفت گمان نمی کند توطئه گران موفق شوند.

اردوغان افزود این اقدامی است که یک « ساختار موازی » ترغیب به آن کرده است.

02:06شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: نخست وزیر ترکیه اعلام کرد همه اقدامات لازم را حتی اگر منجر به کشته شدن عده ای شود در برابر کودتاچیان انجام خواهیم داد.

01:58رویترز گزارش داد: یک منبع در ریاست جمهوری ترکیه: رئیس جمهور و دولت همچنان بر سر قدرتند.

01:55به گزارش خبرگزاری «سانا»ی سوریه از آنکارا ، ارتش ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد دولت کنونی را سرنگون کرده است و اعضای آن را بازداشت و به جرم خیانت محاکمه خواهد کرد.  

01:53به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از اوضاع و تحولات در ترکیه مطلع شده است و در جریان تحولات جدید قرار خواهد گرفت.

01:51 شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: آمریکا، فرانسه و روسیه از شهروندان خود در ترکیه خواستند از محل استقرار خود خارج نشوند.

01:48 گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما از آنکارا درباره آخرین تحولات کودتا:

 

    00:00 01:25

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: ارتش در بیانیه ای که از تلویزیون رسمی ترکیه قرائت شد اعلام کرد قوانین روزمره ترکیه پا برجاست. 

در این بیانیه آمده است: دولت کنونی ترکیه به نظام مردمسالار و سکولار ترکیه خسارت های فراوانی وارد کرده است.

01:48 شبکه اسکای نیوز عربی با پخش تصاویری مستقیم از آنکارا اعلام کرد، بخشی از بدنه ارتش ترکیه علیه دولت بینالی ییلدریم در ترکیه کودتا کردند.     00:00 00:39   افسران وابسته به کودتاچیان از داخل مقر ستاد مشترک ارتش در آنکارا تیراندازی می کنند، حتی به نظر می رسد این افسران ستاد مشترک ارتش را به دست گرفته باشند، جنگنده ها در آسمان منطقه به پرواز در آمده اند، در استانبول نیز نیروهای ژاندارم پل روی تنگه بسفر و پل فاتح را مسدود کردند اما گفته می شود پلیس تحرکاتی را علیه این نیروها آغاز کرده است، گفته می شود کودتا، تلاش  نیروهای هوادار فتح الله گولن است.   01:44به گزارش خبرگزاری رویترز از آنکارا، تلویزیون دولتی ترکیه لحظاتی پیش اعلام کرد تمام فرودگاه‌های این کشور بسته اعلام شد. 01:43شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد: ارتش ترکیه اعلام کرد به زودی قانون اساسی جدید را تدوین و صادر خواهد کرد.

01:41به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا، شبکه دولتی ترکیه به نقل از بیانیه ارتش این کشور از منع آمد و شد و حکومت نظامی در ترکیه خبر داد.

01:38خبرگزاری رویترز به نقل از خبرنگار شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه  گفت سربازان داخل ساختمان این شبکه تلویزیونی دولتی در آنکارا هستند.

01:35روزنامه ایندیپندنت انگلیس نوشت: ارتش ترکیه مدعی شد دولت را سرنگون کرده و کنترل کشور را در دست گرفته است.

01:30شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد: ریاست جمهوری ترکیه از جامعه جهانی درخواست کمک کرد.

01:29خبرگزاری آناتولی ترکیه از انفجار در مرکز آموزشی نیروهای ویژه پلیس ترکیه در منطقه «گلباشی» در آنکارا و زبانه کشیدن شعله های آتش از آن خبر داد.   

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: ساختمان دستگاه اطلاعات عمومی ترکیه به دست کودتاچیان افتاد.

01:28به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع ریاست جمهوری ترکیه از جهان خواست در کنار مردم ترکیه بایستند و همبستگی خودشان را با آنها حفظ کنند. حوادث در این کشور تلاش برای کودتا توسط گروهی درون نیروهای مسلح بوده است.

01:27شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد کودتاچی ها در رسیدن به اهدافشان ناکام ماندند و اکنون در تلاش برای ایجاد هرج و مرج هستند.

01:24شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: بالگردهای نظامی ارتش ترکیه برای حمایت از ستاد فرماندهی ارتش در اطراف ستاد در حال پرواز و تیراندازی هستند.

01:22فرودگاه آنکارا هم سقوط کرد. بمبی در آنکارا منفجر شد. تمامی پروازها از فرودگاه آتاتورک کنسل شده است.اردوغان به همراه خانواده اش به مکان نامعلومی منتقل شدند. فرمانده ارتش به گروگان گرفته شده است.

پایگاه اینترنتی روزنامه میرور انگلیس هم گزارش داد: هم اکنون تلویزیون دولتی در ترکیه برنامه پخش نمی کند.

خبرنگاران از مردم خواسته اند به هر وسیله اطلاعات را به بیرون از کشور منتقل کنند این درحالی است که براساس اعلام این روزنامه، شبکه اینترنت هم در آنکارا قطع شده است.

01:19 به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا، ارتش ترکیه جمعه شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد قدرت را در این کشور در دست گرفته است در حالی که تلویزیون‌های این کشور اعلام کرده‌اند رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور نیز به دست نظامیان کودتاچی به گروگان گرفته شده است.

01:19 تلویزیون ترکیه و فرودگاه آتاتورک سقوط کرد. گفته می شود تلویزیون ترکیه و فرودگاه استانبول سقوط کرده است و اردوغان از قصر ریاست جمهوری گریخته است. شلیک هلیکوپتر های ارتش به ساختمان های امنیتی در آنکارا.

01:17 شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: بالگردهای نظامی به سوی ساختمان دستگاه اطلاعات عمومی در آنکارا شلیک کردند. 

01:15 به گزارش خبرگزاری فرانسه، تمام پروازها در فرودگاه آتاترک استانبول لغو شد.

شبکه تلویزیونی العالم هم گزارش داد: ارزش لیره ترکیه بیش از پنج درصد کاهش یافت.

01:11 خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از آنکارا گزارش داد: ارتش با انتشار خبری بر روی سایت خود اعلام کرد ارتش ترکیه کودتا کرد. مقابل ستاد ارتش ترکیه در آنکارا رفت وامدهای زیادی در جریان است. جنگنده ها بر فراز آنکارا در حال پرواز هستند. در پایتخت ترکیه صدای شلیک سلاح به گوش می رسد.

مقابل ستاد ارتش شمار زیادی نیروی امنیتی و آمبولانس اعزام شده اند. در استانبول دو پل سلطان قاتح و  بوعازایچی که رابط بخش آسیایی به اروپایی است توسط ژاندارمری مسدود شده و شمار زیادی تانک و نیرو بر روی پل مستقر شده اند. کودتا از سوی نخست وزیر ترکیه تایید شده است.

ییلدیریم نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: برخی از نیروهای ارتش، اقدام به کودتا کرده اند. وی اعلام کرد به هیچ گروهی اجازه خلل به جمهوریت را نمی دهیم و عاملان کودتا مجازات می شوند، حکومت راس کار است.

ییلدیریم گفت: نیروهای امنیتی هر گونه اقدام لازم را انجام میدهند .چند تانک جلوی فرودگاه استانبول مستقر شده است.گفته می شود  نظامیان حامی فتح الله گولن با هدف تصرف اماکن مهم آنکارا و شهرهای بزرگ ترکیه دست به کودتا زده اند.توییتر ، فیسبوک و یوتیوب در ترکیه مسدود شد.

01:07به گزارش خبرگزاری «سانا» سوریه، نیروهای نظامی وارد ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه شدند و پخش آن به طور کامل متوقف شد.  

01:06به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش ترکیه اعلام کرد قدرت را در این کشور در دست گرفته است.

01:00خبرگزاری رویترز گزارش داد: ارتش ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد ارتش کنترل اوضاع را به دست گرفته است.

00:52شبکه تلویزیونی ان تی وی ترکیه تصاویری از استقرار تانک ها را در ورودی فرودگاه آتاتورک استانبول نشان داد.

00:50شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: نخست وزیر ترکیه با محکوم کردن کودتای نافرجام گروهی از افسران ارتشی کشورش اعلام کرد این افراد بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد.

00:37 خبرگزاری رویترز از آنکارا گزارش داد: بینعالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه ضمن اعلام اینکه نیروهای امنیتی این کشور اقدامات لازم را برای کنترل اوضاع در این کشور انجام می‌دهند از مردم ترکیه خواست آرامش خود را حفظ کنند. وی قبلا از تلاش برای کودتای نظامی در ترکیه خبر داده بود.

شبکه المیادین گزارش داد: افسران وابسته به فتح الله گولن قصد داشتند در آنکارا کودتا کنند.

شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد: نخست وزیر ترکیه تلاش عده ای از افسران ارتش برای کودتای نظامی را تایید کرد. 

00:36 شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از رسانه های ترکیه از بسته شدن پل های بوسفور و سلطان محمد الفاتح در استانبول ترکیه خبر داد.

00:22 پیش از این گزارش هایی درباره شنیده شدن صدای تیراندازی در پایتخت ترکیه منتشر شده بود. در استانبول نیز مقامات ترکیه دو پل اصلی بین دو بخش آسیایی و اروپایی این شهر را بستند.

دسته بندی اخبار داغ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top