تاریخ انتشار: 26تير1395|03:13

| کد خبر: 179500

«ریزه اسپور» دقیقا کجاست؟

وکیل ملت: - تیم ریزه اسپور که دو بازیکن ایرانی دارد ، انگار خیلی زود برای این دو تیم غیر قابل تحمل شده است

به گزارش بانک ورزش و به نقل از تماشاگران امروز، حتي گوشه به ظاهر امن شرق تركيه هم از بمب‌ها و خطرات گاه و بيگاه داعش در امان نيست و فوتبال هنوز نه آنقدر در دل مردم آرام اين منطقه جا باز كرده و نه چنان تأثيرگذار است كه محركي براي فراموشي اتفاقات رخ داده در منطقه باشد‌؛ منطقه‌اي با وسعت 250 هزار كيلومتر كه مانند بيشتر مناطق استراتژيك تركيه به زغال‌سنگ وابسته است و زندگي و سطح نه‌چندان بالاي رفاه مردم «ريزه» به ميزان استخراج زغال سنگ بستگي دارد.

 مردم در جست‌وجوي زغال‌سنگ اما آخر هفته يك تفريح نه‌چندان ثابت هم دارند‌؛ تفريحي به نام فوتبال و تيمي به نام «سايكور ريزه اسپور».

تاريخ بي‌سروصدا

ياكوب تيمسل، عاطف تيول ‌اوغلو، عصمت بيلسل، ياسر تموبك‌چي‌اوغلو و محرم كوركوچو، اين اسامي، نه شخصيت‌هاي فيلم‌هاي عامه‌پسند تركي هستند و نه احيانا، خرابكاران گوشه و كنار استانبول. آنها اعضاي يك كميته 5 نفره موسس باشگاه در سي‌وچهارمين سالگرد آغاز جنگ استقلال تركيه بودند. هدف اصلي گروه موسس باشگاه، توجه به جوانان عمدتاً بيكار منطقه و سرگرم كردن آنها با فوتبال بود. به همين دليل از وقتي در روز 19 مي‌1953، ريزه اسپور اعلام موجوديت كرد، تفريح جوانان منطقه شرق درياي سياه از كافه‌هاي سنتي به سمت استاديوم محل برگزاري بازي‌های اين تيم تغيير جهت داد. ريزه اسپور تا زمان برپايي ليگ آماتور تركيه تنها تيم منطقه بود اما از سال 1968، همزمان با تغيير قوانين و حرفه‌اي شدن سطوح مختلف، ريزه اسپور انشعاب پيدا كرد و به دو تيم ريزه گونسپور و فنرگنچليگ تبديل شد. راه دو تيم از هم جدا بود و در ادامه هر چقدر ريزه گونسپور اوج گرفت، فنرگنچليگ پله‌هاي سقوط را با شتاب پشت‌سر گذاشت. ريزه اسپور پس از شروع كار در ليگ دسته سوم با لباس سبز و زرد، آرام آرام پله‌هاي ترقي را پيمود. در نهايت سال 1979 اين‌بار با رنگ آبي و سبز جواز حضور در ليگ حرفه‌اي را به دست‌آورد.

ولخرجي براي ايراني‌ها

 ريزه اسپور هر چند از زمان حضور در بالاترين سطح ليگ چندين بار طعم سقوط را چشيده اما در سال‌هاي اخير در مناطق پايين جدول، جايگاه خود به عنوان يك تيم حاضر در سوپرتركيه حفظ كرده است. اين باشگاه قبل از ترانسفر جنجالي طارمي و رضائيان، رنگ بازيكن ايراني را به چشم نديده بود. طبق اخبار شنيده شده، باشگاه حاضر شده 10 هزار لير تركيه به رامين رضاييان و مهدي طارمي، ستاره‌هاي فصل قبل پرسپوليس بپردازد‌؛ كاري كه در گذشته در باشگاه مرسوم نبوده و گويا اين بريز و بپاش‌ها به شكل اختصاصي براي بازيكنان كليدي اما بي‌وفاي نايب‌قهرمان فصل گذشته ليگ برتر صورت گرفته است!

 اجاق كور بازيكن‌سازي

 ريزه اسپور در تاريخ 63 ساله خود آنقدر بازيكن خوب نداشته كه تيم‌هاي بزرگ را تغديه كند و در جمع بازيكنان قديمي تركيه شايد تنها بتوان از ايلهان مانسيز، زننده گل طلايي تركيه به سنگال در بازي مرحله يك‌چهارم نهايي جام‌جهاني 2002 به عنوان مرغوب‌ترين بازيكن انتقال يافته از ريزه اسپور به ساير تيم‌هاي تركيه نام برد. البته مدت حضور اين بازيكن محبوب در ريزه اسپورت كمتر از 3 ماه و به صورت قرضي بود.

گران‌ترين قراردادها

 در تاريخ ريزه‌اسپور بازيكني به نام «ابراهيم اوزول‌مز» صفت گرانقيمت‌ترين فروش تاريخ باشگاه را در اختيار دارد. او در سال 2009 و درست در روزهايی كه براي اولين‌بار طعم بازي ملي را چشيد با مبلغ 500 هزار لير به باشگاه گنجلر بيرليغلي تركيه فروخته شد و پرسودترين فروش تمام دوران باشگاه را به نام خود ثبت كرد. از آن تاريخ تا به امروز، قراردادي چنين سودمند در دفتر ورود وخروج باشگاه كوچك فوتبال تركيه ثبت نشده است.

خارجي‌هاي فعلي باشگاه

18 بازيكن از ليست 31 نفره فعلي تيم ريزه‌اسپور، خارجي هستند كه سهم كامرون، عراق و ايران با 2 بازيكن بيش از بقيه مليت‌هاست. معروف‌ترين بازيكن خارجي فعلي تيم، دروازه‌باني كامروني به نام چارلي ايتانژه است كه سال‌هال به تيم ملي كشورش دعوت مي‌شده و البته زير سايه دروازه‌بانان بزرگ كامرون قرار داشته است. آلمان، بيش از بقيه كشورها در جمع بازيكنان خارجي تاريخ تيم نماينده داشته و طبيعتاً قبل از طارمي و رضائيان هم پاي هيچ‌يك از هموطنان فوتباليست ما به ريزه اسپور باز نشده بود!

بدون ملي‌پوش

بازيكنان حاضر در ليست فعلي تيم ريزه‌اسپور در مجموع 198 بازي ملي دارند اما هيچ‌كدام از بازيكنان تركيه‌اي تيم، سابقه بازي ملي در رده بزرگسالان را در پرونده ندارند. البته ماجرا در رده‌هاي پايه كمي متفاوت نشان مي‌دهد چون 10 بازيكن تيم در رده‌هاي مختلف سني تركيه از زير 15 سال تا زير 21 سال، به تعداد انگشتان دودست بازي ملي انجام داده‌اند. تيم از 2 بازيكن عراقي داراي بيش از 10 بازي ملي تشكيل شده و بازيكنان ايراني‌اش هم روي 21 بازي براي تيم ملي كشورمان انجام داده‌اند.

 گستره مليتي

گستره مليتي بازيكنان تيم ريزه‌اسپور، كامرون، نيجريه، ساحل‌عاج، آلمان، لهستان، گرجستان، فرانسه، جمهوري دموكراتيك كنگو، عراق، اتريش، مراكش، ايران، دانمارك واسلووني را شامل مي‌شود و به طوركلي تنها 12 بازيكن يعني حدود يك‌سوم بازيكنان تيم از بومي‌ها تشكيل شده است.

شهر سنتي

اگر مي‌‎خواهيد درباره شهر ريزه بدانيد، ابتدا بايد كمي از سنت كشور بدانيد. به طور كلي تركيه از زمان پايان زمامداري نجم‌الدين اربكان در سمت نخست‌وزيري اندكي از سنت شهري خود دست برداشت و به سمت مدرن شدن گام برداشت. نتيجه اين اصلاحات براي شهر ريزه، كم شدن تعداد قهوه‌خانه‌ها (‌آنچه به زعم اربكان، سنت كشور تركيه محسوب مي‌شود) و سربرآوردن برج‌ها و ادارات دولتي در شهري نيمه‌متمدن بود. حالا ريزه كنار جاذبه‌هاي فراوان و ديدني درياي سياه و در شرقي‌ترين قسمت اين مجموعه ديدني، برج‌هاي خود را به رخ مي‌كشد‌؛ برج‌هايي كه روزانه تعداد زيادي از زنان و مردان و دختران و پسران را با سيستم حمل‌ونقل عمومي مجهز شهر به سمت خود مي‌كشاند تا چرخ اقتصادي منطقه داراي معادن غني زغال‌سنگ در اين برج‌ها بچرخد.

 سرمربي محبوب

تيم سيزدهم فصل گذشته سوپر ليگ تركيه، سرمربي زحمتكشي به نام «حكمت كارامان» را روي نيمكت خود مي‌بيند‌؛ همان مردي كه با 56 سال سن از زمان شروع دوران مربيگري تنها در ليگ كشورش مربيگري كرده و هر چند افتخارات چنداني به دست نياورده اما در ريزه‌اسپور احترام فوق‌‌العاده‌اي در میان مردم دارد. صميميت او با شاگردانش زبانزد خاص‌وعام شده و به همين دليل كمتر فوتبال‌دوستي نتايج ضعيف را عامل ناتواني او مي‌داند. كارامان از ابتداي فصل 2014-2-13 سكان هدايت ريزه را به دست گرفته است. او تا پايان فصل گذشته در 68 بار همراهي تيمش، 25 برد، 25 باخت و 18 تساوي به دست‌آورد. شايد اين كارنامه حتي در سطح مربيگري تيمي در حد ريزه‌اسپور هم چندان مطلوب نباشد، با اين حال براي رأي اعتماد گرفتن مرد محبوبي در حد و اندازه‌هاي او كافي به نظر مي‌رسد.

رئيس باشگاه

متين كالكاوان، رئيس باشگاه ريزه‌اسپور بر خلاف رؤساي تيم‌هاي بزرگ چندان اهل دوربين نيست و به همين دليل كمتر فوتبال‌دوستي او را به‌ یاد مي‌آورد. متين در ال‌هاي اخير ارتباط دوستانه‌ای با اسپانسرهاي بزرگ كشور تركيه برقرار كرده و به همين دليل سطح درآمد باشگاه در دوران رياست فعلاً 6 ساله او نسبت به دوران رياست رئيس قبلي، افزايش 10 درصدي داشته است. هر چند هنوز مشكلات مالي مانند يك دهه قبل تيم را تهديد مي‌كند اما باشگاه به لطف اقدامات رئيس باشگاه بيش از گذشته ثبات اقتصادي دارد.

طرح‌هاي آينده كالكاوان براي نيم دهه آينده باشگاه برنامه‌هاي طول و درازي دارد. او طبق ادعاي خودش حتي اگردر باشگاه نماند هم برنامه‌هايش را براي ريزه‌اسپور به يادگار باقي مي‌گذارد. آقاي رئيس هدفش را حضور در تيم در ليگ اروپا در 3 فصل آينده مي‌داند كه البته با توجه به اوضاع فعلي تيم و شرايط رقبا، اين رقبا كمي دست‌نيافتني به نظر مي‌رسند‌؛ مگر اينكه بازيكنان ايراني جديد تيم مسير رسيدن به روياها را نزديك كنند!

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top