لحظه به لحظه با آخرین تحولات ترکیه کودتا در ترکیه/ 210 کشته و زخمی در درگیری ها

وکیل ملت: ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد ارتش ترکیه از دست کودتاگران نجات یافت و به منطقه ای امنی منتقل شده است.

تاریخ انتشار: 26تير1395|10:17

لحظه به لحظه با آخرین تحولات ترکیه کودتا در ترکیه/ 210 کشته و زخمی در درگیری ها
| کد خبر: 179509

منابع خبری در ترکیه از کودتا در این کشور و اشغال تمامی ساختمانهای مهم دولتی و تغییر قانون اساسی ترکیه خبر می دهند، پس از چند ساعت درگیری میان ارتش و هواداران دولت ترکیه ،‌مقامات رسمی در آنکارا از شکست کودتا خبر می دهند؛

10:11 خبرگزاری شین هوا در خبری فوری به نقل از شبکه خصوصی " اِن تی وی " ترکیه از کشته شدن یک خبرنگار در استانبول خبر داد.

10:10 پلیس ترکیه دریاسالار مرسین، از عوامل کودتا را بازداشت کرد.

10:05 خبرگزاری آناتولی از بازداشت ژنرال ممدوح حق بیلان فرمانده سپاه منطقه اژه ارتش ترکیه در شهر ازمیر این کشور خبر داد.

10:04 رسانه های ترکیه تصاویری از تخریب گسترده ساختمان پارلمان این کشور در پی حملات هوایی شب گذشته به این ساختمان پخش کردند.

 

 پلیس ترکیه اعلام کرد شانزده نفر از طراحان کودتا در این کشور کشته و دویست و پنجاه نفر از نیروهای شرکت کننده در کودتا بازداشت شدند.

10:01   ملیت چاپ ترکیه در خبر فوری نوشت: ژنرال خلوصی آکار از دست کودتاگران نجات یافت.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ملیت ، ژنرال آکار به منطقه ای امنی منتقل شده است. 

 

10:00 شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه لحظاتی پیش در خبری فوری از شنیده شدن صدای تیراندازی در داخل مقر سپاه دوم نیروی زمینی ارتش ترکیه در استان مالاطیه در جنوب این کشور خبر داد

09:55 شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، تصاویری را از بقایای چند دستگاه خودروی منهدم شده در خیابان های آنکارا پایتخت ترکیه پخش کرد

09:50  یک مقام ترکیه ای اعلام کرد نیروهای طرفدار دولت سرانجام توانستند کنترل ساختمان ریاست ستاد ارتش این کشور در آنکارا را در دست بگیرند.

09:45  هنوز از سرنوشت رئیس ستاد ارتش، فرمانده نیروی زمینی و فرمانده نیروی هوایی ارتش ترکیه اطلاعی در دست نیست.

09:43  نیروهای پلیس ترکیه به ساختمان دانشکده نظامی استانبول که شماری از نیروهای طرفدار کودتا در آن حضور دارند یورش بردند.

09:42 خبرگزاری آناتولی ترکیه تایید کرد ساختمان وزارت دفاع و ستاد مشترک ارتش این کشور در آنکارا همچنان در کنترل عاملان کودتاست. 

این خبرگزاری تاکید کرد نیروهای امنیتی برای در دست گرفتن کنترل این دو ساختمان تلاش می کنند و به طرف نیروهای طرفدار کودتا گازهای سمی شلیک کردند.

09:42 در نتیجه کودتای نافرجام در ترکیه شصت نفر کشته و دستکم 150 نفر زخمی شدند. 

09:41  یک مقام ترکیه ای گفت 29 سرهنگ و پنج ژنرال ارتش در پی تلاش برای کودتا در این کشور از مقام خود برکنار شدند.  754 تن از پرسنل ارتش ترکیه بازداشت شده اند. بر اساس آخرین خبرها ژنرال اکرم چاغلار فرمانده عملیات سپاه سوم ارتش ترکیه در ارزنجان ( در شرق این کشور ) و ژنرال حسن پولاد فرمانده تیپ 39 مکانیزه نیز بازداشت شده اند.

  09:40 خبرگزاری آناتولی ترکیه از تیراندازی به طرف یک فروند بالگرد خبر داد که از ساختمان ریاست ستاد ارتش این کشور به پرواز درآمده بود.

09:39 فتح الله گولن دشمن قسم خورده رجب طبیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اقدام به کودتا در ترکیه را که جمعه شب اتفاق افتاد، به شدت محکوم کرد.

09:38  یک مسئول بلندپایه ترکیه‌ای اعلام کرد مقر ارتش ترکیه به دست نیروهای هوادار دولت افتاده است اما گروه کوچکی از کودتاچیان همچنان به مقاومت ادامه می دهند.

09:37  یک مقام ارشد ترکیه ای گفت حملات به ساختمان پارلمان و کاخ ریاست جمهوری عمدتا متوقف شده است.    09:36 رسانه های داخلی ترکیه اعلام کردند نیروهای ویژه ارتش یکی از رهبران کودتاچیان ترکیه را دستگیر کردند.

09:35  یک مقام بلندپایه ترکیه اعلام کرد عاملان کودتا در این کشور کنترل چند فروند بالگرد نظامی را در دست گرفتند، اما هیچ هواپیمای جنگنده ای را در اختیار ندارند.

09:32 گروه عامل کودتا در ترکیه خود را «جنبش صلح» نامگذاری کرد و خواستار ادامه کودتا شد.

09:30 رئیس جدید ستاد ارتش ترکیه اعلام کرد ، ارتش ترکیه از کودتای نظامی حمایت نمی کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ملیت چاپ ترکیه ، ژنرال امید دوندار اعلام کرد ، این حرکت اقدامی نیست که ارتش ترکیه از آن حمایت کند.

وی گفت : هنگامی که  حوادث استانبول آغاز شد ، من با استاندار استانبول دیدار کردم . ما تلاش می کنیم تا مسئله ای را که در استانبول بروز کرده است ، حل کنیم.

ژنرال دوندار گفت: گروه کوچکی از نیروهای سپاه یکم استانبول از کودتاگران حمایت می کنند. موضوع نگران کننده ای وجود ندارد. ما به همراه نیروهای سپاه یکم که به کودتاگران نپیوسته اند و تابع سلسله مراتب فرماندهی هستند ، تدابیر لازم را اتخاذ می کنیم. 

09:27  سی و هفت افسر ارتش ترکیه از جمله پنج ژنرال به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام در این کشور، برکنار شدند.

09:15  آمریکا پنجاه بمب هسته ای در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه دارد، به همین علت اوضاع این کشور برای واشنگتن اهمیت فوق العاده ای دارد.

09:10 وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد شمار بازداشت شدگان در پی کودتای نافرجام در این کشور به هفتصد و پنجاه و چهار نفر افزایش یافت.

09:05 شبکه تلویزیونی الحدث لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: فرمانده سپاه سوم ارتش ترکیه بازداشت شد.

09:00 یک مقام ارشد ترکیه امروز اعلام کرد درطول یک شب کودتا و درگیری و خشونت در سراسر این کشور دست کم شصت نفر کشته شده اند که اکثریت آنها غیر نظامی بوده اند. 

08:55  کودتاگران در ترکیه با صدور بیانیه ای بر ادامه مبارزه تاکید کردند.

08:50 دادستان آنکارا دستور بازداشت نظامیان عضو کمیته صلح در میهن را که از آنان به عنوان سازمان مرتبط با فتح الله گولن نام برده می شود، صادر کرد.

08:45  یک فروند بالگرد نظامی به طرف تظاهرکنندگان در اطراف فرودگاه شهر استانبول ترکیه تیراندازی کرد.    08:40 وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد 336 نفر پس از تلاش برای کودتا در این کشور دستگیر شده اند.

08:35 بینعالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه اعلام کرد نیروهای طرفدار دولت کنترل آسمان این کشور را در دست دارند.

08:32 در بمباران محدوده کاخ ریاست جمهوری که ساعتی پیش انجام شد  5 نفر کشته شدند.

08:30  بینعالی ییلدریم شنبه از انتخاب فرد جدیدی برای ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه خبر داد.

وی افزود ژنرال اومیت دوندار Umit Dündar فرمانده لشکر یکم ارتش ترکیه (مستقر در استانبول) را به طور موقت ریاست ستاد مشترک نیروهای مسلح را برعهده خواهد گرفت.

08:22  یک فروند بالگرد نظامی که در حال حمله هوایی به ساختمان شرکت اداره ماهواره های دولتی ترکیه بود، سرنگون شد.

08:15  رسانه های ترکیه ای تصاویری از تسلیم شدن شماری از نیروهای ارتش این کشور که با مشارکت در کودتا، کنترل پل بسفور را در دست گرفته بودند، پخش کردند.

 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با حضور در جمع طرفداران خود در استانبول گفت: تلاش برای کودتا، ملت ترکیه را متحد کرد. 

اردوغان افزود: تلاش برای کودتا، اقدامی فاشیستی ضد دموکراسی در ترکیه بود.  همه کسانی را که در این کودتا دست داشتند، بازخواست خواهیم کرد. پس از آنچه شب گذشته رخ داد، گروه فتح الله گولن خود را رسوا کردند. ستاد مشترک باید ارتش را از نفوذی ها پاکسازی کند. 

وی گفت: ملت ترکیه با ایستادگی در برابر کودتا مستحق تقدیر است.  رئیس جمهور ترکیه به هواداران خود اعلام کرد قدرت را در اختیار دارد و کودتا موفق نخواهد شد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد بازداشت شمار زیادی از افسران ارتش این کشور ادامه دارد.

07:55 رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با حضور در جمع طرفداران خود در استانبول سخنرانی کرد.

07:50 رسانه های ترکیه اعلام کردند یک هواپیمای نظامی بمبی را در مکانی نزدیک کاخ ریاست جمهوری این کشور در آنکارا رها کرد.

07:45 رئیس پارلمان ترکیه خواستار حفظ وحدت مردم برای دفاع از دموکراسی در این کشور شد.

07:42 یکی از مقامات ترکیه اعلام کرد فرودگاه استانبول در کنترل نیروهای طرفدار دولت این کشور است.

07:40  فرمانده نیروی دریایی ترکیه بر مخالفت با کودتای در این کشور تاکید کرد.

07:35 معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد کودتا شکست خورده است و دولت کنترل کامل کشور را در دست دارد.

به گزارش تلویزیون سی ان ان، مهمت سیمسک در مصاحبه تلفنی با این شبکه گفت: کودتا شکست خورده است و دولت کنترل کامل کشور را در دست دارد. البته هنوز هواپیمای شورشیان در آسمان آنکاراست که باید سرنگون شود. 

سیمسک گفت: این کودتا کار گروه کوچکی از افسران نسبتاً  پایین رتبه که عمدتاً از  نیروی هوایی هستند، بوده است که می خواستند دموکراسی را از بین ببرند.  آنها می خواستند از هوا به پارلمان حمله کنند اما الان دولت کنترل اوضاع را به دست دارد. مردم ترکیه در طرفداری از دموکراسی به خیابانها آمده اند. اوضاع الان عادی است و واحدهای  عادی ارتش در این کودتا مشارکت نداشته اند. اوضاع الان نسبتاً تحت کنترل است اما به هرحال حمله ای روی داده است.

وی افزود: الان جایی تحت کنترل کودتاچیان قرار ندارد. بسیاری از کودتاچیان دستگیر شده اند. صد و سیزده سرباز دستگیر شده اند. اما هنوز هواپیمای کودتاچیان در آسمان آنکاراست و به ساختمان پارلمان شلیک کرده است. دستور سرنگونی این هواپیما صادر شده است. الان اکثر فرماندهان زمینی و واحدهای ارتش به حمایت از دولت برخاسته اند. میلیونها نفر از مردم نیز به خیابانها آمده اند.

07:25 یک مقام بلندپایه ترکیه گفت انفجارها در پارلمان همچنان ادامه دارد.   07:20  مقامات ترکیه به دلایل امنیتی تنگه بسفور را به روی عبور و مرور نفتکش ها بستند.   07:15 المیادین اعلام کرد تاکنون شصت نفر در مناطق مختلف ترکیه کشته شدند.

07:12 استودیوی شبکه سی ان ان ترکی که به تصرف نظامیان کودتاچی درآمده بود، پخش برنامه های خود را از سر گرفت.

تلویزیون سی ان ان تصاویری پخش کرد که نشان می داد نظامیان شورشی در راهروهای استودیوی سی ان ان ترکی حضور دارند و کارکنان آن را به بیرون هدایت می کنند و پخش برنامه های این شبکه برای لحظاتی قطع شد اما این شبکه الان مجدداً پخش برنامه هایش را از سر گرفته است.

 

07:10 ،  مقام بلندپایه ترکیه گفت 13 سرباز که سعی داشتند در خلال تلاش برای کودتا وارد کاخ ریاست جمهوری شوند بازداشت شده اند.

07:06  دفتر دادستانی این کشور اعلام کرد 17 نفر از افرادی که در آنکارا کشته شدند افسر پلیس بوده اند. دفتر دادستانی پیشتر از کشته شدن 42 نفر در آنکارا خبر داده بود. 

07:05 بر اثر کودتای شب گذشته در آنکارا تا کنون ٤٢ نفر جان خود را از دست دادند. 

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از استانبول، پروازهای فرودگاه آتاترک استانبول از ساعت سه به وقت گرینویچ (هفت و نیم به وقت تهران) از سر گرفته می‌شود.

07:00

شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر در خبری فوری به نقل از خبرنگار خود اعلام کرد، پارلمان ترکیه خواستار نشست اضطراری شد. این نشست امروز و با هدف بررسی تلاش برای کودتا در کشور برگزار می شود

06:59

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد پلیس ترکیه با بلندگو از کودتاگران خواست خود را تسلیم کنند .

06:58

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: رییس ستاد ارتش ترکیه به محل کار خود بازگشت.

06:57

به گزارش خبرگزاری رویترز ، بینعالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت سربازان شورشی در آنکارا و استانبول روز شنبه همچنان درحال تیراندازی از آسمان هستند و جت های جنگنده برای مقابله با هواپیماهای نظامی شورشیان به پرواز درآمده اند.

06:56

شبکه تلویزیونی الجزیره از بازگشت اوضاع در استانبول به حالت عادی خبر داد.

06:55

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: شش جسد و یکصد مجروح به یکی از بیمارستانهای استانبول منتقل شده اند.

06:54

به گزارش خبرگزاری رویترز ، بینعالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت جت های جنگنده این کشور برای مقابله با یک فروند هواپیمای نظامی وابسته به کودتاچیان به پرواز درآمده اند.

06:53

شبکه الجزیره مباشر در خبری فوری به نقل از شبکه ان تی وی ترکیه اعلام کرد، دادستانی ترکیه از بازداشت تعدادی از اعضای شورای عالی قضایی و همچنین بازداشت دادستان کل خبر داد

06:52

به گزارش خبرگزاری رویترز ، بینعالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت گزارش هایی دریافت کرده است مبنی بر اینکه یک ژنرال در میان توطئه گران کودتا در این کشور کشته شده است و 130 نظامی نیز بازداشت شده اند.

06:50

به گزارش خبرگزاری فرانسه از استانبول، نظامیان کنترل فرودگاه آتاترک استانبول را به دست گرفتند.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

ایرانی
|
26تير ماه 1395
0
0
این کار کار خود اردوغان است جهت دور کردن افکار عمومی از وخامت اقتصادی ترکیه

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top