چرخه خشونت و لگدمال کردن حقوق مردم

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: چرخه خشونت، اشاره به نامیرایی و تداوم جنون آمیز خشونت در جامعه ای دارد که می پندارد با اعمال خشونت هم میتواند موجبات آرامش و ارضای حس انتقام و تشفی را فراهم آورد و هم از تکرار آنچه ناپسند میدارد، ممانعت به عمل آورد.

تاریخ انتشار: 28تير1395|13:02

چرخه خشونت و لگدمال کردن حقوق مردم
| کد خبر: 179955

 تاریخ نشان داده است که اعمال خشونت حتا به شکل مصلحانه و تحت لوای اخلاق همچون دومینویی ناتمام به بازتولید خشونت و ادامه آن منتهی میشود و هیچ فضیلتی در عمل خشونت آمیزی که در مرحله بعد به شکلی مهیب به سمت مرتکب اولیه خود بازخواهد گشت، وجود ندارد. بر همین اساس بود که مولانا میگوید:« خون به خون شستن محال آمد محال».


خیزش ضدآپارتاید ( تبعیض جنسیتی) و نیز جنبش استقلال طلبانه هند به رهبری گاندی نمونه هایی موفق از مبارزه بدون خشونت و توقف چرخه آن بودند. گاندی هواداران انقلابی خود را به تصفیه درون و پیراستن آن از امیال حیوانی منجمله حس نفرت فرا میخواند و در آفریقای جنوبی دزموند توتو و نلسون ماندلا با آگاهی از اینکه انتقامگیری و اعمال خشونت علیه کسانی که بدترین رفتار را در گذشته با آنان داشته اند جز آنکه باعث افزایش نفرت و بازتولید خشونت شود اثری ندارد، مرتکبین را دعوت به اعتراف در پیشگاه قربانیان خشونت یا بستگان آنان در کلیساها میکردند و در پایان نیز با اعلام شرمساری او مراسم عفو و طلب آمرزش برگزار میشد.


توقف چرخه خشونت یعنی درست در آنجاییکه میتوانی خشونتی را که در حق تو رواداشته شده، پاسخی در خور بدهی،  از چنین واکنشی دست بکشی با علم به اینکه پاسخ تو نیز به پاسخی دیگر و آن به دیگری و.... منتقل خواهد شد و برآیند این واکنشها افزایش کینه و نفرتی است که هیچ نقطه پایانی بر آن متصور نیست.


تصویر پایین واکنش برخی از هواداران اردوغان به کسانی است که با کودتا در حق آنان ظلم کردند. اگر کودتا موفق میشد همین صحنه به شکل معکوس تکرار میشد. وقتی خشونت در حد سربریدن برخی کودتاچیان یا ضرب و شتم آنان روا داشته میشود دیگر نمیتوان از نسبت موفقیت یا عدم موفقیت کودتا در سنجه ی اخلاق سخن گفت و دو سوی معادله از منظر اخلاق محکوم و بالسویه است.

ارتکاب خشونت بدون مهار اخلاق و قانون خیلی زود به خصیصه و عادت معمول انسان و جامعه تبدیل میشود و غیرممکن است که از این طریق یک امر اخلاقی در حوزه اجتماع تحقق یابد یا آزادی و دموکراسی برقرار گردد زیرا حصول به کرامت انسانی از طریق اهانت به دسته ای دیگر از انسانها ولو خطاکار و دستیابی به حقوق ملت از طریق لگدمال کردن حقوق حتا بخش اندکی از آدمیان چه از منظر منطق و چه بر اساس تجربهی تاریخی ناممکن است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top