تاریخ انتشار: 28تير1395|19:10

| کد خبر: 180025

سپرده گذاران ثامن الحجج سرگردان، منتظر و معترض

وکیل ملت: گره گشایی از مشکل سپرده گذاران تعاونی اعتباری ثامن الحجج با گذشت ۱۰ ماه از غیرمجاز اعلام شدن فعالیت های آن، همچنان ادامه دارد اما آشی که مدیران این تعاونی برای نظام پولی پختند، شورتر از آن است که به این زودی بتوان پرونده آن را بست.

تاکنون وجوه مشتریان این تعاونی تا سقف مجموع ۳۵۰ میلیون ریال به ازای هر سپرده گذار از سوی بانک پارسیان پرداخت شده است.

بسیاری از سپرده گذاران سرگردان، منتظر و معترض که هر از چندگاهی به برگزاری تجمع دست می زنند و اعلام می کنند هنوز وجوه خود را از این بانک دریافت نکرده اند، کسانی اند که بیش از این رقم موجودی دارند و گاهی میزان آن به دهها میلیارد ریال می رسد.

این ارقام مربوط به کمتر از ۱۵۰ هزار حساب باقیمانده است اما بزرگی این اعداد سبب می شود کار تسویه با سپرده گذاران با تاخیر انجام شود؛ به گونه ای که بانک مرکزی در اطلاعیه تیرماه خود اعلام کرد در گام دوم از بیستم تیرماه آن دسته از سپرده گذاران را تعیین تکلیف می کند که تا سقف یک میلیارد ریال حساب داشته باشند.

هرچند به باور عموم، می توان این ارقام نجومی را از طریق فروش اموال تامین کرد اما مشکل اینجاست که این اموال باید از سوی کارشناس رسمی دادگستری قیمتگذاری شود و سپس امکان فروش آنها وجود داشته باشد.

همچنین تملک این دارایی ها از سوی بانک پارسیان و پرداخت مابه ازای آن به حساب مشتریان ثامن الحجج در شرایطی که بانک ها نیز با مشکل نقدشوندگی دارایی های خود و کمبود نقدینگی روبرویند، عاقلانه به نظر نمی رسد.

سپرده گذاران نیز از گزینه فروش اموال ثامن الحجج رضایت ندارند؛ یکی از این سپرده گذاران معترض که هفته گذشته در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در غرفه پارسیان حضور یافته بود، به ایرنا گفت با این کار اموال ثامن الحجج که به سپرده گذاران تعلق دارد، به یک دهم قیمت فروخته می شود و به همین دلیل با آن مخالفیم.

وی اعلام کرد به همراه خانواده خود نزدیک ۳۰۰ میلیارد ریال در ثامن الحجج سپرده داشته اند و این تعاونی هم مشکلی در پرداخت سود حساب های آنها نداشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا سود بالای پرداختشده آن هم در شرایطی که اقتصاد کشور در شرایط رکود به سر می برد، برای مشتریان سوال برانگیز نبود، گفت: در یک دوره همه بانک ها به مشتریان سودهای بالا می دادند.

مرد جوانی که می گفت سه میلیارد ریال در ثامن الحجج سپرده دارد، نیز به ایرنا گفت: وقتی بانک های دیگر برای پرداخت وام سنگ اندازی می کردند و صدها امضا و ضامن می خواستند، از ثامن الحجج با شرایط ساده وام گرفتم.

یکی دیگر از مشتریان این تعاونی اعتباری، مرد میانسالی بود که می گفت راننده بین شهری است و چند سال پیش برای خرید یک خودرو سنگین از ثامن الحجج وام گرفته است.

وی توضیح داد به دلیل اینکه ثامن الحجج برای پرداخت وام شرایط آسان تری نسبت به بانک ها دارد و سود بالاتری هم به حساب ها می داد، خود و خانواده اش ترغیب شدند نزد آن حساب باز کنند.

نمونه های از این دست بسیار است؛ سپرده گذارانی که در شرایط ناهمگون اقتصاد و سوددهی پایین دیگر بازارهای پولی و مالی مانند خودرو، مسکن، ارز، سکه، طلا و حتی بورس، به امید کسب سود بیشتر به این تعاونی روی آوردند و سود ۳۵ درصدی آنقدر به دیدگانشان بزرگ آمد که از پیگیری درباره مجاز بودن آن منصرف شدند.

یک زن میانسال خانه دار که به گفته خود رقم بالایی چند میلیارد ریالی در ثامن الحجج سپرده داشته است، درباره چرایی بی توجهی به غیرمجاز بودن آن به ایرنا گفت: وقتی یک موسسه در نقاط مهم و گرانقیمت شهر و حتی استان های مختلف شعبه دارد و سال ها بدون مشکل کار بانکی انجام می دهد مگر ممکن است از دید دستگاه های نظارتی پنهان مانده باشد؟

نسرین اینگونه ادامه داد: کاری که ثامن الحجج می کرد، زیرزمینی و خلق الساعه نبود؛ من سال ها در آنجا حساب داشتم و حتی یک مورد هم پیش نیامده بود که در اخبار از غیرمجاز بودن و تخلف آن خبری بشنوم.

گفته های این سپرده گذار گویای کوتاهی سیستم نظارتی در گذشته است. چگونه است که یک نفر برای تاسیس یک واحد صنفی خرد باید دهها مجوز از نهادهای مختلف دریافت کند اما یک تعاونی اعتباری به صرف دریافت فعالیت در قالب تعاونی وارد شبکه پولی کشور می شود و حتی می تواند مصائب بزرگی چون خلق پول و اختلال در نظام پولی کشور را رقم بزند.

با این همه نمی توان غفلت سپرده گذاران را نیز نادیده گرفت که امروز افزون بر برگزاری تجمع های پراکنده در تهران و دیگر شهرها، در فضای مجازی نیز به شدت فعالند و حتی برخی از آنان راه های نامتعارفی چون تماس با شبکه های تلویزیونی ضدانقلاب خارجی را نیز در پیش گرفته اند.

** راه حل بانک مرکزی برای سپرده گذاران
یکی از راهکارهای بانک مرکزی برای جلوگیری از هدررفت منابع محدود ثامن الحجج، ادغام ۱۳۰ شعبه آن بود که این اقدام بویژه برای واحدهای استیجاری و حتی ملکی تداوم می یابد.
راهکار دیگر، دادن فرصت به بانک عامل برای تبدیل دارایی های تعاونی به وجوه نقد برای بازپرداخت به سپرده گذاران است و از آنهایی که تا سقف یک میلیارد ریال سپرده دارند، خواسته شده است قراردادی را با بانک عامل درباره مطالبه نکردن وجوه حساب های خود در مدت تعیین شده منعقد کنند.
همچنین هفته گذشته موضوع اختصاص خط اعتباری ویژه از سوی بانک مرکزی به بانک پارسیان برای تعیین تکلیف سپرده گذاران مطرح شد که قائم مقام بانک مرکزی بدون رد یا تایید این خبر، توضیح داد: بانک مرکزی در جایی که لازم باشد از همه بانک هایی که دچار کمبود نقدینگی می شوند، حمایت می کند؛ البته بانک پارسیان تاکنون به طور عمده از منابع خود موسسه ثامن الحجج برای پرداخت مطالبات مردم استفاده کرده است.
«اکبر کمیجانی» تاکید کرد در مواقعی که لازم باشد حمایت بانک مرکزی نیز پیش بینی شده است.
همچنین مدیرعامل بانک پارسیان اعلام کرد سپرده گذاران تا سقف یک میلیارد ریال در ثامن الحجج برای وصول مطالبات خود می توانند به شعبه های تعیین شده مراجعه کنند.
«کوروش پرویزیان» تاکید کرد در تصمیم گیری ها، اعلان زمان بندی، شیوه پرداخت و سقف پرداخت ها دخالتی ندارد و گفت: برای اجرای اطلاعیه شماره ۹ بانک مرکزی درباره سپرده های تا سقف یک میلیارد ریال، ۳۵۰ میلیون ریال به سپرده گذاران پرداخت می شود و باقیمانده به عنوان وجوه طلب ١٢ ماهه پرداخت می شود که این روند در آینده برای سپرده های دو میلیارد و سه میلیارد ریالی نیز اجرا می شود.
به گفته وی، پس از آن نوبت به مطالبات بالاتر از سه میلیارد ریال می رسد و سرانجام برای تعیین تکلیف اموال و دارایی ها یک کارشناس از سوی قاضی پرونده و بانک مرکزی انتخاب و اموال برای تعیین تکلیف سپرده های باقیمانده به مزایده گذاشته می شود.
به گفته پرویزیان، تعیین تکلیف حدود ۹۷ هزار حساب باقی مانده که ۴۰ هزار حساب تا یک میلیارد ریال و حدود ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ حساب بالای ۱۰ میلیارد ریال ارزش دارد.
به گفته وی، تاکنون از خط اعتباری بانک مرکزی و موجودی موسسه نزد بانک مرکزی برای پرداخت پول به سپرده گذاران استفاده شده است.
بنابراین اگر تعیین تکلیف دارایی های ثامن الحجج انجام شود، با سرعت بیشتری می توان مطالبات صاحبان ۹۷ هزار حساب باقیمانده را پرداخت کرد.

  منبع: خبرگزاری ایرنا

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

علی
|
28تير ماه 1395
0
4
این آش شور شله قلمکار را سه کارشناس اقتصادی کشور آقایان تهرانفر ، کمیجانی و سیف پختند .
بی جهت فرا فکنی نکنید.
من نمیگویم موسسه و مدیران آن مشکل نداشتند اما قبل از جناب سیف بسیاری از موسسات ساماندهی شدند بدون اینکه حتی آب از آب تکان بخورد و حتی یک نفر متضرر شود.
برخورد با موسسه ثامن الحجج یک برخورد کاملا حناحی و یک تصفیه حساب بود که چوب آن را مشتی مردم بی دفاع خوردند.
اگر هزار مقاله و خبر نامه و اطلاعیه از این دست هم منتشر کنید مردم دروغ های شما را باور نخواهند کرد و برای همه مثل روز روشن است که چگونه این مشکل را درست کردند و از کجا آب خورد.
اگر همین الان تیتر بزنید که بانک ملی ایران دچار مشکل شده صبح شاهد خواهید بود که تمام سپرده گزاران خرد و کلان هجوم خواهند آورد و بانک ملی جوابگوی یک درصد سپرده گزاران نیز نخواهد بود.
باید دید چرا این سه نفر قبل از هرگونه اقدام معقولی مشکل موسسه را رسانه ای کردند که مردم هجوم آورند و موسسه نتواند جوابگوی سپرده گزاران باشد.
در فضایی آرام و بدون تنش میشد مشکلات را به خوبی مدیریت کرد بدون اینکه حتی یک نفر متحمل این همه خسارات روحی غیر قابل جبران و خسارات مالی شود.
کمی منصفانه برخورد کنید و حقایق را بنویسید
در این نظز هیچ اهانت و حرف نسنجیده ای نیست لطفا به رسالت خود عمل کنید و منتشر کنید تا فردای قیامت حق الناسی بر گردنتان نمانده باشد.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top