رهبران اروپا از ترکیه خواستند در برخورد با کودتاگران به حاکمیت قانون احترام بگذارد

نوبت تاخت و تاز اردوغان/اروپا: اعدام کنید عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا رد خواهد شد

مجتبی پارسا

وکیل ملت: سیاستمداران اروپایی از ترکیه خواستند که در پاکسازی نهادهای دولتی بعد از کودتای نافرجام، به حاکمیت قانون احترام بگذارد. به گزارش گاردین، در مراسم سخنرانی نشست ٢٨ وزیرخارجه اتحادیه اروپا- ازجمله بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا- فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که سران مذکور به دنبال ارسال پیامی محکم به رئیس‌جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان هستند.

تاریخ انتشار: 29تير1395|01:29

نوبت تاخت و تاز اردوغان/اروپا: اعدام کنید عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا رد خواهد شد
| کد خبر: 180127

موگرینی گفت: «ما به‌عنوان سران اتحادیه اروپا، بر اهمیت حاکمیت قانون در ترکیه تأکید داریم و از این کشور می‌خواهیم که قانون اساسی کشورش را به‌طور کامل رعایت کند. ترکیه باید به دموکراسی، حقوق بشر و آزادی‌های اساسی؛ احترام بگذارد». بعد از آن‌که مقامات ترکیه از احتمال بازگرداندن مجازات اعدام، که در‌ سال ٢٠٠٤ دراین کشور، غیرقانونی اعلام شد، سخن گفتند، موگرینی تأکید کرد که چنین حرکتی، موجب رد عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا خواهد شد.


او گفت: «هیچ کشوری نمی‌تواند عضو اتحادیه اروپا بشود و از مجازات اعدام دم بزند». موگرینی گفت که ترکیه به خاطر عضویت درشورای اروپا و به‌عنوان یکی از امضاکنندگان کنوانسیون اروپایی حقوق بشر که مجازات اعدام را ممنوع اعلام کرده است نیز، نمی‌تواند چنین کاری را با مخالفانش انجام دهد. فدریکا موگرینی گفت: «همان‌طور که ما نخستین کسانی بودیم که در آن شب غم‌انگیز [کودتا در روز جمعه] اعلام کردیم که باید از نهادهای دموکراتیک و مشروع قانونی محافظت کرد، امروز هم همراه همه وزرای خارجه می‌گوییم که سخن ما به معنای از بین رفتن یا زیرپا گذاشتن حاکمیت قانون و سیستم کنترل و پاکسازی نبود و نیست.

برعکس، باید از حاکمیت قانون، برای حفظ کشور ترکیه دفاع کرد. بنابراین ما موضع خودمان را در قالب این پیام، اعلام می‌کنیم». پیشتر «ژان مارک آیرو» وزیر امورخارجه فرانسه گفته بود که «کودتای نافرجام اخیر در ترکیه به رجب طیب اردوغان «چک سفید» برای دورزدن اصول دموکراتیک را نمی‌دهد.  «جان کری» وزیر امورخارجه آمریکا نیز در بروکسل درحاشیه نشست فوق‌العاده مشترک وزیران خارجه اتحادیه اروپا و آمریکا گفت: ما درکنار دولت منتخب ترکیه ایستاده‌ایم.

به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دیدار با هیأتی از «جبهه ترقی‌خواه عربی» در دمشق درباره رخدادهای منطقه صحبت کرد و گفت: پشت پرده رخدادهای دو روز گذشته ترکیه هنوز روشن نشده و همگان پیش‌بینی‌هایی می‌کنند و این احتمال را هم نادیده نمی‌گیرند که ممکن است خود رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بخواهد از آنچه رخ می‌دهد، برای پایان دادن به هرگونه مخالفتی با او در داخل نهادهای نظامی، قضائی و سیاسی بهره‌برداری کند. 

مقامات ترکیه اما این سخن که آنها درحال انجام اقدامات نامناسب هستند، را انکار کرده‌اند؛ چه برسد به این‌که رفتارشان، خارج از حیطه قانونی باشد. موگرینی جزو نخستین سیاستمدارانی بود که در ساعات اولیه کودتا، درکنار دولت اردوغان ایستاد و از کودتاچیان خواست که به پایگاه‌هایشان بازگردند و به پروسه دموکراسی ترکیه احترام بگذارند، اما اکنون نگرانی‌هایی وجود دارد که آقای اردوغان، از کودتای ارتش، نه‌تنها برای سرکوب عاملان کودتا، بلکه برای حذف مخالفان سیاسی‌اش که مشارکتی در شورش نداشته‌اند، استفاده می‌کند.


به دنبال شکست کودتا، دولت ترکیه به سرعت از بازداشت و تعقیب بیش از ٢٧٠٠ قاضی سخن گفت و در روز دوشنبه اعلام کرد که ٧هزارو٨٥٠ نیروی پلیس را اخراج کرده است. تا روز یکشنبه، تعداد افراد بازداشت شده به ٦هزار نفر رسید و منجر به این پرسش شد که واقعا چه تعداد از افراد بازداشت شده، در کودتا نقش داشته‌اند؟ چندین‌ سال است که اردوغان به افزایش و رشد استبداد، متهم می‌شود و بعضی استدلال می‌کنند که این‌بار، اردوغان بیش از هر زمان دیگری، مستبد شده است.

همچنین روز شنبه و یکشنبه، اردوغان و وزرایش از برقراری مجدد مجازات اعدام برای کودتاچیان صحبت کردند. درحالی ‌که اردوغان و متحدانش، سرکوب اقتدارگرایانه مخالفانشان را با کلماتی مثل «پاکسازی» و «پالایش» توجیه می‌کنند، بعضی از مقامات ترکیه روز دوشنبه اعلام کردند که دولت از کارهایش پشیمان نیست [و نباید باشد]. یک مقام ترک گفت، افرادی که بازداشت یا اخراج شده‌اند، به وضوح در کودتا نقش داشته‌اند یا با فردی که این کودتا را رهبری کرد، ارتباط تنگاتنگی داشتند. او گفته است: «من می‌فهمم که این تعداد، شاید به نظر زیاد و بیش از اندازه بیاید؛ اما درحال حاضر، آنچه اهمیت دارد، جلوگیری از موج حملات بعدی به غیرنظامیان و ساختمان‌های دولتی است». این مقام دولتی گفت که «بدیهی است که دادگاه، شواهد را درنظر می‌گیرد و احکام خود را صادر می‌کند». او اضافه کرد که «من کم‌کم احساس می‌کنم که بعضی درحال فراموشی این واقعیت هستند که اف١٦‌های ربوده شده، ١١بار به پارلمان ترکیه شلیک کردند».


روز گذشته خبرگزاری آنادولو گزارش داد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به هواپیماهای نظامی نیروی هوایی کشورش دستور داده تا به منظور تأمین امنیت درحریم هوایی ترکیه گشتزنی کنند و همچنین هر بالگرد نظامی را که از استانبول به پرواز درآید، مورد هدف بگیرند. به گفته خبرگزاری آنادولو هدف از گشتزنی اف١٦‌ها تضمین امنیت و کنترل حریم هوایی ترکیه عنوان شده است. این مقام دولتی ترکیه رفتار اردوغان را مبنی بر استفاده ابزاری از این کودتا برای افزایش قدرت ریاست‌جمهوری‌اش تکذیب کرد و گفت: «اولویت ما درحال حاضر، مداوا و رسیدگی به مصدومان، دفن کشته‌ها و به صحنه عدالت آوردن افرادی است که چند روز پیش، پارلمان را بمباران کردند».

اما سیاستمداران اروپایی، از چنین سخنانی متقاعد نشده‌اند. «جوهانس‌هان» مسئول درخواست ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا، معتقد است که دولت در جمع‌آوری مخالفان، پیش از کودتا، لیست‌هایی را تهیه کرده بودند، پیش از نشست سران اتحادیه اروپا گفت: «به نظر می‌رسد که لااقل مقدماتی را فراهم کرده بودند. این لیست‌ها، در دسترس هستند که نشان می‌دهد از قبل آماده شده بودند و قرار بوده که در مرحله خاصی مورد استفاده قرار بگیرند. من بسیار نگران هستم. این همان چیزی است که ما از آن می‌ترسیدیم». وزیر امورخارجه بلژیک، «دیدی‌یر رایندرس» نیز علیه احتمال بازگرداندن مجازات اعدام در ترکیه که از ‌سال ٢٠٠٤ به منظور پیوستن به اتحادیه اروپا دراین کشور ممنوع شده بود، سخن گفت.

رایندرس گفت: «ما نمی‌توانیم چنین چیزی را از جانب کشوری که به دنبال عضویت در اتحادیه اروپاست، تصور کنیم. ما امروز باید برای محکوم کردن هدایتگران کودتا، محکم و راسخ باشیم، اما پاسخ‌دهندگان باید به حاکمیت قانون احترام بگذارند».
با این حال، ویدیویی در ترکیه منتشرشده که ظاهرا بعضی از افراد نظامی متهم به طراحی کودتا را نشان می‌دهد که دستبند به دست دارند و در بازداشت هستند. چهره آنها کبود است و بازجویان، آنها را به استهزا و تمسخر می‌گیرند. بازجو از او می‌پرسد: «حالا خوشحالی؟» و پیش از آن‌که بخواهد پاسخی را بشنود، فریاد می‌زند: «برو بیرون. زود!»

شهروند

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top