بنزین گران می‌شود؟

وکیل ملت: در شرایطی قرار است در جلسه امروز کمیسیون برنامه‌و بودجه مجلس سرنوشت قیمت بنزین مشخص شود که نمایندگان کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس مخالف پلکانی شدن قیمت بنزین هستند و در گفت‌وگو با «فرهیختگان» تاکید می‌کنند که پلکانی شدن قیمت بنزین، منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود برای همین هم تاکید می‌کنند که بنزین امسال گران نمی‌شود.

تاریخ انتشار: 29تير1395|01:46

بنزین گران می‌شود؟
| کد خبر: 180134

اما تعیین تکلیف قیمت بنزین در لایحه اصلاحیه بودجه در حالی است که غلامرضا کاتب عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از این اعلام کرد که یکی از ایرادهای مورد بحث، تبصره 14 قانون بودجه درباره تعیین‌تکلیف قیمت بنزین است. او همچنین با بیان‌اینکه دولت دو پیشنهاد درباره اصلاح تبصره 14 مطرح کرده است، گفت: «نحوه تعیین قیمت سوخت به این صورت خواهد شد که علاوه‌بر قیمت تمام شده، هزینه‌های جانبی و هزینه کارت اضافه تا قیمت سوخت تعیین شود.»
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت نیز درباره احتمال اصلاح و تغییر قیمت بنزین در زمان ارائه طرح اصلاحیه بودجه سال ۹۵، گفت تصمیم‌گیری در این مورد برعهده دولت است.
سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پیش از این گفت: «شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت نرخ دوم بنزین را ۱۵۰۰ تومان محاسبه کرد و در صورت عرضه دونرخی، این قیمت به‌عنوان بهای آزاد بنزین تعیین خواهد شد.» با این وجود سوالی که مطرح می‌شود این است که در جلسه امروز مجلس، بنزین گران خواهد شد یا خیر؟

 دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارد
علی قربانی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با بیان‌اینکه امروز درباره قیمت بنزین در لایحه اصلاحیه بودجه بحث می‌شود، می‌گوید که دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد اما قرار است در دوره پنج یا ده ساله به قیمت جهانی برسد. او با اشاره به اینکه بنزین باید تک‌نرخی شود، اضافه می‌کند: «هر چند دولت موافق تک نرخی بنزین است اما این موضوع دردسرهایی دارد و باید دید کمیسیون برنامه‌وبودجه به چه نتایجی می‌رسد.» محمد خدابخشی، عضو دیگر کمیسیون برنامه وبودجه مجلس دراین‌باره به «فرهیختگان» می‌گوید:«مخالف پلکانی شدن قیمت بنزین هستیم چراکه به نفع اقتصاد کشور نیست.» او درباره گران شدن قیمت بنزین در لایحه اصلاحیه بودجه این را اضافه کرد که در جلسه امروز کمیسیون این موضوع بررسی خواهد شد.

 تبعات دونرخی شدن بنزین
محمد حسینی یکی دیگر از اعضای کمیسیون برنامه‌و بودجه مجلس درگفت‌وگو با «فرهیختگان» می‌گوید: «پلکانی شدن قیمت بنزین به مصوبه مجلس قبل بازمی‌گردد که در اصلاحیه بودجه قرار است حذف شود.»
او با بیان‌اینکه نظر کمیسیون درباره قیمت بنزین امروز مشخص می‌شود، درباره کارت سوخت اضافه می‌کند:«هدف از ارائه کارت سوخت این بود که مصرف حامل‌های انرژی کاهش ‌یابد چراکه میزان مصرف حامل‌های انرژی در کشور ما نسبت به سایر کشورها بالاست در حالی که این اتفاق رخ نداد و مصرف حامل‌های انرژی از جمله بنزین افزایش یافت، بنابراین این نگاه باید اصلاح شود.» حسینی با بیان‌اینکه موافق دو نرخی کردن بنزین نیستیم، می‌گوید:«دونرخی شدن بنزین منجر به ایجاد فساد در نظام مالی کشور می‌شود.»وی اضافه می‌کند: «نظر دولت این است که تک نرخی کردن بنزین به صرفه است چراکه قاچاق و رانت را از بین می‌برد اما این موضوع نیازمند مدیریت است.»
او که مخالف تک نرخی شدن بنزین است، می‌گوید: «به هر حال باید دید که کدام روش به صلاح اقتصاد کشور است و همان انتخاب شود.» حسینی همچنین درباره پلکانی شدن قیمت بنزین این توضیح را می‌دهد که دولت باید سازوکارهای اجرایی را عملیاتی کند و مجلس دراین باره تصمیم‌گیری کند.
براساس اظهارات نمایندگان مجلس از جمله حسینی، اگر اصلاحیه لایحه بودجه در مورد بنزین موجب تورم و مشکلات موجود در اقتصاد شود، مجلس قطعا ایستادگی می‌کند اما اگر دولت به نتایج مطلوبی درباره اصلاحیه لایحه بودجه رسیده باشد، جلسه به آن رای خواهد داد.

درخواست رد اصلاحیه بودجه توسط مرکز پژوهش‌ها
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی هفت ایراد به لایحه اصلاحیه بودجه برای افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تسعیر نرخ ارز گرفت و خواستار رد این لایحه در مجلس شد. آن‌طور که دراین گزارش آمده است؛ ایراد قانونی، اشکالات از منظر حسابداری، خطرات تبصره پیشنهادی از منظر اقتصاد سیاسی، بی‌توجهی به اولویت‌های استفاده از موجودی حساب مذکور، ‌عدم شفافیت در اعداد و ارقام، کمتر بودن موجودی حساب مذکور از ارقام پیش‌بینی شده و‌ عدم استفاده از فرآیند تسویه بدهی‌ها به‌عنوان ابزار نظارتی بانک مرکزی هفت ایراد کلی است که مرکز پژوهش‌ها عنوان کرده  است و به استناد آنها از نمایندگان مجلس خواسته به لایحه پیشنهادی دولت در مورد تسعیر نرخ ارز رای ندهند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

مهدی
|
29تير ماه 1395
0
0
انقدر که برنامه میریزید در طول 5 یا 10 سال قیمت بنزین را جهانی کنید ، اول کمی (فقط کمی) تلاش کنید در طول 10 سال درامدهای ما را هم جهانی کنید. سکه دو رو دارد.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top