تاریخ انتشار: 29تير1395|11:27

| کد خبر: 180170

هرچه سریعتر تکلیف سپرده گذاران درقبال موسسه ثامن الحجج مشخص شود/مردم اعتماد خود به سیستم مالی کشور را از دست داده اند

وکیل ملت: طی چند سال گذشته بانک مرکزی ساماندهی موسسه های اعتباری را به منظور نظام بخشیدن به شبکه پولی کشور در دستور کار خود قرار داده است. از این رو، شهریور سال گذشته تعاونی اعتباری ثامن الحجج را در پی وقوع بحران مالی و ناتوانی در بازپرداخت وجوه سپرده گذاران، غیرمجاز اعلام کرد.

در آن زمان موضوع ساماندهی این تعاونی در نشست های شورای پول و اعتبار مطرح و تودیع سپرده های مردمی با نظارت بانک مرکزی و همکاری قوه قضاییه و سایر نهادهای نظارتی آغاز شد.
این مساله در شرایطی شکل گرفت که این موسسه با نزدیک به یک دهه فعالیت در نظام پولی کشور توانسته بود حدود 550 شعبه را در استان های مختلف کشور تاسیس و مبالغ کلانی را به عنوان سپرده جذب کند.
موسسه ثامن الحجج تا مدت ها یکی از موسسه های آسانگیر برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان به حساب می آمد و با پرداخت نرخ سودهای بالاتر از شبکه بانکی که گاهی تا 35 درصد نیز می رسید در افکار عمومی جا باز کرده بود اما به یکباره در شرایطی قرار گرفت که پیشتر موسسه میزان آن را تجربه کرده بود.
سرانجام بانک مرکزی بهمن ماه 94 عاملیت موسسه ثامن الحجج برای تعیین تکلیف سپرده گذاران، وصول مطالبات و تسویه حساب های مالی را به بانک پارسیان محول کرد تا همان راهی که موسسه ورشکسته میزان در پیش گرفته بود، برای ثامن الحجج تکرار شود.
بانک مرکزی سوم تیرماه در اطلاعیه ای اعلام کرد تاکنون (از بهمن 1394) بیش از 90 درصد حساب های تعاونی اعتبار ثامن الحجج تعیین تکلیف شده است و از بیستم تیرماه حساب های تعیین تکلیف نشده سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن الحجج تا سقف یک میلیارد ریال به بانک عامل منتقل می شود.
10 روز بعد بانک پارسیان نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد تاکنون 22 هزار میلیارد ریال به مشتریان تعاونی ثامن الحجج پرداخت و یک میلیون و 350 هزار حساب آن تعاونی نیز با موفقیت تعیین تکلیف شده است.
حال سردرگمی مردم از سیاست های نامنسجم پولی و مالی کشور علاوه بر ایجاد مشکلات بسیار اعتماد ملی را لکه دار کرده به گونه ای که مردم نمی دانند کدام موسسه یا بانک می تواند جوابگوی اعتماد آن ها در سپرده گذاری باشد.
جالب است که موسسه مالی غیرمجازی که امروزه شاکیان بسیاری دارند در برهه ای از زمان تبلیغات گسترده ای درسطح کشور داشته توانسته به واسطه این آگهی ها مشتریان بسیاری را جذب کند. در این میان مردم به واسطه معتبربودن این نوع تبلیغات نسبت به سرمایه گذاری در آن اقدام کردند؛ اما از تبعات آن مطلع نبودند.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اهمال بانک مرکزی در رشد قارچ گونه موسسات مالی غیرمجاز مشهود است، معتقد است: بانک مرکزی باید پاسخگوی چگونگی فعالیت موسسه مالی غیرمجازی با بیش از 500 شعبه در سراسر کشور باشد.
سیدناصر موسوی لارگانی می گوید: تبلیغات گسترده موسسه مالی غیرمجاز ثامن الحجج (ع)خود عاملی برای اعتماد مردم به این موسسه است که متاسفانه بدون هیچ مانعی حتی تا ماه های اخیر نیز ادامه داشته است.
وی با بیان اینکه فعالیت غیرقانونی موسسه مالی ثامن الحجج(ع) ضربه مهلکی به اقتصاد کشور زده است، تصریح می کند: مردم اعتماد خود به سیستم مالی کشور را از دست داده اند.
 نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه می دهد: دولت باید با اولویت به موضوع موسسات مالی غیرمجاز ورود کرده و اجازه غارت بیت المال را از متخلفان سلب کند.
وی همچنین می گوید: ادغام موسسه ثامن الحجج (ع)با بانک پارسیان اقدامی است که برای تعیین تکلیف وضعیت سپرده گذاران و کارمندان این موسسه در نظر گرفته شده است.
موسوی لارگانی با تاکید براینکه مردم از حیث اعتماد به موسسات غیرمجاز با وجود هشدارهای بسیار بانک مرکزی محکوم هستند، می گوید: درحال حاضر تمرکز بر رفع مشکل سپرده گذاران و همچنین کارمندان موسسه مالی ثامن الحجج(ع) ضروری است.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی دربعد نظارت بر موسسات مالی غیرمجاز ضعف مشهودی داشته است تصریح می کند: در راستای رفع این ضعف باید هرچه سریعتر تکلیف مردم درقبال این موسسه مشخص شود.
موسوی لارگانی می افزاید: مجلس به ویژه کمیسیون اقتصادی آن نسبت به وجود موسسات مالی غیرمجاز حساس بوده و تا حصول نتیجه پیگیر حقوق حقه مردم است.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: دولت باید با اولویت به موضوع موسسات مالی غیرمجاز ورود کرده و اجازه غارت بیت المال را از متخلفان سلب کند.
البته مجلس بارها درخصوص وجود موسسات مالی غیر مجاز به دولت تذکر داده است،اما اقدام درخوری در این زمینه دیده نشده است به گونه ای که اکنون نارضایتی عمده درخصوص موسسه مالی غیرمجاز ثامن الحجج(ع) را شاهد هستیم؛درحالی که مردم نباید تاوان بی مسئولیتی دستگاه های نظارتی را پس بدهند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 19

مالباخته
|
29تير ماه 1395
0
2
با تشکر ازبانک مرکز نحوه پرداخت حسابهای زیردویست تومان تا اول۵ مشص می شود .
رضا
|
29تير ماه 1395
3
3
اقای موسوی لارگانی ضمن تشکر از شما. خواهشمندم اگر میخواهید کاری آنجام دهید زودتر تکلیف را روشن کنید. بخدا من ۲ تا عمل جراحی در پیش دارم که منتظر این پول هستم وشبانه روز از طریق این اخبار پیگیرم هزاران نفر از من محتاجتر و گرفتارتر‌ پولشان را بانک مرکزی مسدود کرده. تو را بخدا از طریق رهبری پیگیری کنید. چون اینها با این صحبتها کاری از پیش نخواهند برد. ضمنا سود دریافتی ما مردم ۲۳ در صد در سال بوده کجا ۳۵ درصد و به کی پرداخت کرده اند!!!؟؟

پاسخ ها

مالباخته
30تير ماه 1395
اقا رضا اقای روحانی گناهی ندارد بااین بلاهایی که دولت قبل سرشان اوردن حل خودشان ازمابدتر است هرکس پولشو دربانک بگذارد حرام است سواره ازحال پیاده خبر ندارد حال اینکه بانک مرکزی سوار خودمان شده
فرهاد
|
29تير ماه 1395
0
8
مساله موسسه ثامن الحجج تجربه گرانقدری بود برای مردم از این حیث که برخی برای حل مشکل مردم اقدام موثری نکرد و حقوق مردم برای مسئولین پشیزی ارزش نداردو برگ زرینی بود در سند افتخارات دولت تدبیر و امید.واقعا آقای روحانی برای دوره دوم ریاست جمهوری کاندید میشوید؟
فرهاد
|
29تير ماه 1395
0
7
سلام .آقای روحانی تسویه حساب های سیاسی اعضای کابینه خودتون را با بدبخت شدن مردم در موسسه ثامن الحجج رقم نزنید. مردم دیگه تحمل این بازیها را ندارد. واقعا خبراز وضع مردم دارید یا خودتون را به اونراه زدید؟ برای خودم متاسفم که به شما رای دادم. تو را بخدا نظر من را منتشر کنید
متنفر از بانک ایرانی
|
29تير ماه 1395
0
8
یکی از این مراجع تقلید به این آقای سیف اعلام کند دارد حق الناس می کند شاید با این معنی آشنا نیست چند ماه است پول مردم در دستان این آقایان دست به دست سیاسی بازی است
محمد
|
29تير ماه 1395
0
8
اقای سیف اسوده بخواب مالباخته های بیچاره بیدارند

پاسخ ها

رویا
30تير ماه 1395
خیلی خوب توصیف کردید در واقع این بدبختی ما زیر سر اقای سیف هست
پاسدار
|
29تير ماه 1395
0
7
مردم مارا دریابید واز سپرده گزاران موسسه ثامن الحجج تجربه بگیرید فردا نوبت سپرده های شماست .
فرهاد
|
30تير ماه 1395
0
4
مرسی که منتشر کردید .دم شما گرم وکیل ملت.
رضا
|
30تير ماه 1395
0
5
مسئولان.لطفا زمان بگيد،،،بخدا نامرديه تمامه....
مالباخته
|
30تير ماه 1395
0
6
سود ۲۴درصد ثامن الحجج که برایمان ابی نداشت انشاالا برای بانک مرکزی ونوچشه اش پارسیان نانی داشته باشد .این سودهای حرام رابا اشک چشمان مال بختگان غسل میدهند وحلال میکنند ..?بخور که میخوری ....به به .....مال دزدی چقدرخوش مزه است . باان یه مکه کربلا هم برید خمس وزکات تون و هم ازاین میشه پرداخت کرد ...باان افطاری کفاره رزه ثواب داره
محمد
|
30تير ماه 1395
0
4
" نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه می دهد: دولت باید با اولویت به موضوع موسسات مالی غیرمجاز ورود کرده و اجازه غارت بیت المال را از متخلفان سلب کند."
اقای موسوی لارگانی وقتی شما دارایی چند سپرده گذار بد بخت رو بیت المال بدونید باید هم پارسیان و صد البته خیل بزرگی از اقایون هم خودشون رو در اون سهیم بدونند بیچاره ما سپرده دارها .
نابود شده
|
30تير ماه 1395
0
0
خدا ازتون نگذره . عده بی گناه زیادی را نابود کردین. در صورتی که مقصرهای واقعی اسوده و خوشحال حالشو می برند.
دیدار به قیامت. هرچند هیچ اعتقادی هم ندارید بهش!!!!!
همه ی سپرده گذاران
|
31تير ماه 1395
0
0
آیا این انصافه کمه بگن تا صد میلیون تعیین تکلیف شد بعد سی وپنج تا بدن بگن حالا تا یکسال بدو دنبال ما آیا این شرافته شماکه تا حالا از پول خود سپرده گذاران پول دادید اگر میخواستید ایثار کنید از خودتان یک خط اعتباری میدادید و لااقل صو تا را به مردم میدادید تا مبلغ بالاتر که اموال به فروش برود این پولها پول شب نخوابی وبدبختیه گریبانگیر میشود تکلیف این صد میلیون را لاقل درست کنید که حداقل تا صد بگیرند چقدر بی انصاف چقدر خود بین کجا مشکل سپرده گذار را حل کردید جز اینکه مشکل به مشکلشان اضافه کردید سود پولهایمان هم که ندادید خدا نگذره
سپرده گذار
|
31تير ماه 1395
0
0
سود ما بیست درصد روز شماربوده که ندادید کجا سی و پنج درصد بوده بابا به داد مردم برسید یک خط اعتباری به بانک بدهید هی شعار میدید مشکل سپرده گذاران حل شد کجا حل شد شما که روز بروز به مشکلاتشان اضافه میکنید از صد میلیون سی وپنج دادید بقیه هم به طور شفاف تا یک سال به کام بانک بابا به داد مردم برسید
سپرده گذار
|
31تير ماه 1395
0
0
آقای سیف خوب بود به جای بستن دوزار سرمایه رحمت کشیده ما جلوی حقوقای نجومی رو میگرفتی اگه میخواستی سیتم بانکی رو اصلاح کنی- ملت چشمش به دنبال رفتار شماست .سود بانکی رو کم کردید تو جیب مدبیران با فیشای حقوقی میلیونیتون ریختید اینه اون ساماندهی که میخواستید بدید . نان مارو بریدید تو سفره هاتون بردید
امین
|
31تير ماه 1395
0
0
با حلوا حلوا گفتن،دهن شیرین نمیشه.اینکه اعلام میکنن ۹۰ درصد طلب مردم پرداخت شده،دروغ محض هست و فقط برای آروم کردن اوضاع میباشد.طلبکاران ثامن الحجج باید با همکاری همدیگه طبق روال گذشته پیگیرباشند و گرنه زمانی به پول خودشون میرسند که دیگه ارزش مالی چندانی نداشته باشه،بخاطر اینکه از برج یازده به بعد هم بهشون سود تعلق نمیگیره،و اینکه یک سوم پولتون رو میدن و بقیه پول ظرف مدت یکسال بخاطر این هست که ببینن تا چه حد مردم راضی هستن،بنظر من این شرایط هم قبول نکنید،اصل پولتون رو بطور کامل طلب کنید،تا بچه گریه نکنه،کسی به دادش نمیرسه.از ما گفتن بود،خود دانید،همش منتظر نباشید ببینید چی میشه یا بقیه چکار میکنن،خودتون دست بکار بشید.
مهدي
|
3آبان ماه 1395
0
0
انشاالله به حق ابرري زهرا قسم كه خدا تقاص مارو از... بگيره اخه اين همه اموال داره چرا به مشتريان نميديدشما پس اين همه سال كجا بوديد كه موسسه اين همه شعبه زدن مجوز نداديد چرا با مردم بازي ميكني از خدا و اخرت بترسيد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top