تاریخ انتشار: 29تير1395|16:45

| کد خبر: 180229

صعود 116 واحدی شاخص بورس

وکیل ملت: امروز شاخص بورس با افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به روز قبل همراه بود. به طور کلی در بازار امروز شاهد پیش گرفتن تقاضا از عرضه بودیم که منجر به رشد شاخص بورس شد.

به گزارش وکیل ملت ، با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 95.04.29 شاخص بازار اول با 119 واحد افزایش به رقم 51962 واحد و شاخص بازار دوم با افزایش 35 واحد 162739 واحد را ثبت کردند. شاخص قیمت بورس(وزنی- ارزشی) نيز در روز جاري با 42 واحد افزایش به رقم 26756.1 واحد رسيد. شاخص کل بورس در چهارمین روز کاری بورس در هفته جاری با افزایش 116.7واحدی به  رقم 74313.6 واحد رسید و شاخص کل فرابورس نیز با رشد خیره کننده 8.3واحد به رقم 780.1واحد رسید. گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 2073میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1259 میلیارد ریال رسید.

امروز شاخص در شروع معاملات از همان ابتدا با افزایش تقاضا مواجه شد و رفته رفته شاهد افزایش شاخص بودیم به طوری که در حدود ساعت 9:55 به بیشتربن مقدار خود یعنی74386 واحد رسید ولی در ادامه با افزایش عرضه  در کلیت بازار شاخص کمی عقب نشینی کرد و در پایان  با 116.7واحد مثبت به کار خود خاتمه داد. یکی از مهمترین اخبار امروز در مورد جلسه سازمان ملل در مورد بررسی اجرای برجام در شورای امنیت بود که در نهایت بر پایبندی ایران در مورد بخش مربوط به موشک های بالستیک در قطعنامه 2231 تاکید کردند.در این روز بیشترین تاثیر مثبت را شرکت های بانک پاسارگاد،ایران خودرو، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و سایپا  و بیشترین تاثیر منفی را شرکت های پتروشیمی پردیس، صنایع پتروشیمی خلیج فارس،معدنی و صنعتی گل گهر و سرمایه گذاری آتیه دماوند بر شاخص کل بورس داشتند. بیشترین حجم معاملات را نمادهای وبصادر، خساپا،وپاسار و خزامیا به خود تخصیص دادند.برترین تقاضا ها در نمادهای وتجارت،ثفارس،آکنتور و درازک و برترین عرضه ها در نمادهای واتی، آکنتور،سپاس و مصفا9712 به ثبت رسید.بیشترین افزایش قیمت متعلق به نمادهای دعبید، حتوکا، ثاباد و ختراک و بیشترین کاهش قیمت را نمادهای شپدیس، سهگمت، واتی و سرود در بازار بورس رقم زدند. بیشترین ارزش معاملات بازار به ترتیب متعلق به گروه های بانکها و موسسات مالی و اعتباری ،خودرو و ساخت قطعات ، برق و گاز بود.

گروه های سرمایه گذاریها، محصولات شیمیایی و سیمان،آهک و گچ اثر منفی و گروه های خودرو و ساخت قطعات، مواد و محصولات دارویی و بانکها و موسسات مالی و اعتباری اثر مثبت بر روی شاخص بورس داشتند. جو فروش در گروه های سیملن،آهک و گچ، بیمه و صندوق بازنشستگی و شرکت های چندرشته ای صنعتی و جو خرید در گروه های خودرو و ساخت قطعات، تسهیلات مسکن و فلزات اساسی مشاهده شد.

در گروه فرآوردهای نفتی،کک و سوخت هسته ای، امروز مجددا این گروه با افزایش تقاضا مواجه شد. در این گروه که شرکت های پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان به جهت برگزاری مجمع بسته شده اند، شاهد معاملات متعادل و نسبت به روز قبل پرحجم تری در این گروه بودیم. امروز شرکت پالایش نفت تهران بازگشایی چون و از همان ابتدا با استقبال سرمایه گذاران روبرو گردید به طوری که حجم معاملات امروز در حدود8 میلیون سهم بود و تا پایان این اقبال ادامه داشت و با 8.25 درصد مثبت به کار خود پایان داد. برای چندمین روز متوالی شاهد معاملات کم حجم و منفی در نماد شسپا(نفت سپاهان) بودیم. علاوه بر نفت سپاهان، شرکت  نفت پارس هم با حجم بسیار اندکی در محدوه منفی به کار خود پایان داد.

در گروه استخراج ذغال سنگ، همانند دیروز شاهد افزایش قیمت سهام قابل معامله در این گروه بودیم و مجددا شرکت ذغال سنگ نگین طبس با صف خرید مواجه شد و بیشترین حجم معاملات در این گروه در نماد کطبس بود.تنها سهمی که در این گروه در محدوه منفی 0.8 معامله شد، شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود بود.

در گروه کاشی و سرامیک، از 7 نماد فعال و قابل معامله این گروه، 3 شرکت با افزایش قیمت و 4 شرکت با کاهش قیمت همراه بود. نکته جالب توجه این گروه شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا بود که امروز هم مانند چندروز متوالی گذشته با صف خرید بسته شد به طوری که به علت ندادن حجم مبنا قیمت پایانی آن تغییر چندانی نمی کند، احتمالا در روز های آینده باید شاهد رفع گره معاملاتی در این سهم توسط ناظر باشیم. به جز نماد کساوه، شرکت تولیدی گرانیت بهسرام نیز با صف خرید به کار خود پایان داد. و صف فروش های  این گروه متعلق به شرکت های کاشی سعدی و کاشی الوند بود.

گروه لاستیک و پلاستیک جز گروه هایی بود که مورد استقبال سهامداران قرار گرفت به طوری که شرکت های ایران تایر و درخشان تهران با صف خرید به کار خود پایان دادند. یکی از دلایل استقبال سهامداران را می توان بعد تکنیکالی و در کف قیمتی و حمایتی این گروه دانست. دو سهم این گروه که در درصد های منفی معامله شد شرکت های کویر تایر و ایران یاساتایرورابر بود که به ترتیب با 1.35درصد و 2.56 درصد منفی، امروز را به پایان رساند. نکته جالب توجه صف خرید متوالی در سهم ایران تایر بود که امروز شاهد حجم معاملاتی بیشتری نسبت به دیروز در این نماد بودیم که می تواند نوید معاملات مثبت فردا در این سهم هم باشد.

در گروه خودرو و قطعات ساخت، به طور کلی شاهد معاملات مثبت و متعادلی در این گروه بودیم. از 23 نماد قابل معامله در این گروه ، 18 شرکت با افزایش قیمت و 5 شرکت با کاهش قیمت همراه بودند. صف های خرید این گروه متعلق به نمادهای ختراک،خمحور،خشرق ، خفناور و خمهر و در مقابل تنها صف فروش این گروه متعلق به شرکت سازه پویش بود. برخلاف دیروز بیشترین حجم معاملات متعلق به شرکت زامیاد بود و بعد از آن شرکت های ایران خودرو دیزل و ایران خودرو در رده های دوم و سوم قرار داشتند. امروز در پایان معاملات نماد دو شرکت بزرگ این گروه، یعنی شرکت های ایران خودرو و ایران تولید اتومبیل جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف گردیدند.

در گروه فلزات اساسی، همانند دیروز شاهد استقبال سهامداران از این گروه شد به طوری که از 14 نماد قابل معامله امروز، 9 شرکت با افزایش قیمت و 5 شرکت با کاهش قیمت روبرو شدند. در این میان شرکت های ملی سرب و روی ایران، فروسیلیس ایران، آهن و فولاد ارفع و فولاد خراسان با صف خرید بسته شدند و در مقابل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران تنها صف فروش این گروه بود. همچنان یکی از دلایل استقبال سهامداران حقوقی و حقیقی در این گروه بحث افزایش قیمت های جهانی و انتظار سهامداران برای تعدیل این گروه بابت پیش بینی درآمد هر سهم منتهی به 30/12/1395 می باشند. یکی از گروه هایی بود که جو خرید در بازار را به خود اختصاص داده بود. بیشترین حجم معاملات متعلق به شرکت نورد و لوله اهواز بود که امروز شاهد لغو آگهی مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت بودیم. و کمترین حجم معاملات متعلق به شرکت سپنتا بود.

در گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات، شاهد معاملات نسبتا خوبی در این گروه بودیم. نماد شرکت های سخت آژند، عمران و توسعه فارس، س.توسعه و عمران استان کرمان و سرمایه گذاری مسکن زاینده رود با صف خرید بسته شدند و در مقابل نماد شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان در نزدیکی صف فروش به کار خود پایان داد. در این گروه شاهد دومین روز هستیم که نماد کرمان صف خرید خود را حفظ می کند. بیشترین حجم معاملات متعلق به شرکت سخت آژند و کمترین حجم معاملات به شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان متعلق بود.

در گروه بانک ها و موسسات اعتباری ، شاهد معاملات متعادل رو به مثبت بودیم و اکثرا در نزدیکی صفر تابلو به کار خود پایان دادند. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری بیشترین حجم معاملات در نماد وبصادر  با 243 میلیون معامله اتفاق افتاد.در این گروه شرکت های بانک انصار، بانک پارسیان جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیاننه و عمومی فوق العاده و نیز شرکت های  بانک اقتصاد نوین، بانک صادرات، بانک حکمت ایرانیان،بانک دی،بانک تجارت و بانک پاسارگاد جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه در پایان معاملات امروز متوقف گردیدند. باید دید در مجامع این شرکت ها، مدیران و هیئت مدیره بانک ها چه خبرهایی برای سهامداران دارند و چه مقدار سود نقدی تقسیم خواهند کرد.

امروز براساس پیغام ناظر، شاهد بازگشایی نمادهای معاملاتی شرکت های پتروشیمی فن آوران، فولاد آلیاژی ایران، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، گروه صنعتی بوتان و بیمه دی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تقسیم سود نقدی، نیز بازگشایی شرکت سیمان مازندران با توجه به اعلام تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم منتهی به 30/12/1395،  داروسازی تولید دارو، سرمایه گذاری مسکن و حمل و نقل توکا پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه، بانک پارسیان با توجه به ارائه صورت های مالی حسابرسی شده 29/12/1394 و در نهایت بازگشایی نماد معاملاتی شرکت نساجی بروجرد با توجه به حد نصاب نرسیدن مجمع عمومی عادی سالیانه و توقف نمادهای معاملاتی ایران خودرو، گروه بهمن، سیمان اصفهان، تولیدی کاشی تکسرام، بانک پاسارگاد، بانک اقتصاد نوین، لبنیات پاستوریزه پاک، شیشه و گاز، بانک صادرات ایران، تولیدی گرانیت بهسرام، بانک تجارت، ایرکا پارت صنعت، کارخانجات پارس الکتریک، ایرانی تولید اتومبیل، قند نقش جهان،مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن، بانک حکمت ایرانیان، بانک دی، عمران و توسعه شاهد، تولیدی قند شیروان،قوچان و بجنورد، گسترش سرمایه گذاری ایرانیان و سیمان مازندران جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و شرکت های ایران خودرو دیزل،بانک انصار و بانک پارسیان جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و عمومی فوق العاده مبنی بر تصمیم گیری افزایش سرمایه و در نهایت توقف نماد شرکت لامیران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30/12/1395بودیم.

کلید واژه ها شاخص بورس - صعود
منبع خبر تابناک
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top