با انتشار گزارش ٦ ماهه درباره اجرای برجام رخ داد

انتقاد ایران، روسیه و آمریکا از گزارش بان کی مون

وکیل ملت: گزارش بان‌کی مون در باره بازه زمانی شش ماهه اجرای برجام سرانجام منتشر شد و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد این گزارش با انتقاد ایران روبه‌رو شد. البته ایران در انتقاد از این گزارش تنها نبود و روسیه و آمریکا نیز مشترکا زبان به انتقاد از این گزارش گشودند.

تاریخ انتشار: 30تير1395|00:17

انتقاد ایران، روسیه و آمریکا از گزارش بان کی مون
| کد خبر: 180306

این همان گزارشی است که چندی پیش جواد ظریف در مورد آن با آقای دبیرکل گفت‌وگویی تلفنی داشت و ظاهرا لحن ظریف در این گفت‌وگوی تلفنی آن‌قدر تند بود که یکی از مقامات سازمان ملل از این تماس تلفنی با عنوان «تماس طوفانی» یاد کرد.


 روز گذشته نیز جواد ظریف بار دیگر زبان به انتقاد از این گزارش گشود و اعلام کرد که این گزارش «براساس اطلاعات ناقص و بی‌خبری بان‌ کی ‌مون از دوران مذاکرات تدوین شده است» و ایران «پیشتر اعلام کرده است که سازمان ملل نقشی در تدوین برجام نداشته است».  ظریف درخصوص اتهامات وارد شده به ایران در این گزارش به‌ویژه ارسال سلاح به عراق، گفت:  «ما در بیانیه‌ای که همزمان با قطعنامه ٢٢٣١ صادر کردیم، گفتیم که به اقدامات خود در مقابله با تروریسم ادامه می‌دهیم و این سیاست ما است و ارتباطی با برجام ندارد.


آمریکا و روسیه نیز در کنار ایران به گزارش بان‌کی‌مون انتقاد کردند. البته انتقاد آمریکا و روسیه بیشتر به آن بخش از گزارش دبیرکل است که درباره نحوه اجرای قطعنامه ٢٢٣١ است.  آمریکا و روسیه روز دوشنبه در واکنش به گزارش دبیرکل درباره اجرای برجام، از گزارش بان کی مون درباره نحوه اجرای قطعنامه ٢٢٣١ در حمایت از توافق هسته‌ای انتقاد کردند.  سامانتا پاور، نماینده آمریکا در این سازمان از این‌که بان کی مون در گزارش خود به شکایات ایران علیه آمریکا پرداخته اعتراض کرد. او در جلسه دوشنبه در شورای امنیت گفت: «ایالات متحده قویا با بخش‌هایی از این گزارش مخالف است، ازجمله به این دلیل که محتویات آن از حیطه مناسب فراتر می‌رود.  ما می‌دانیم که ایران هم قویا با بخش‌هایی از گزارش مخالف است». 

پاور افزود: «هرچند بعضی‌ها استدلال کرده‌اند که برای حفظ توازن، گزارش باید به ایران فرصتی برای بیان شکایات درباره تخفیف تحریم‌ها براساس برجام بدهد».  اما شورای امنیت به بان کی مون اجازه نداده چنین مسائلی را گزارش کند.  همچنین ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل هم گفت که گزارش حاوی اشتباهاتی است و رئوسی در گزارش که به «محدودیت‌ها» درباره فعالیت‌های برنامه موشک‌های بالستیک ایران اشاره می‌کند «با موضوع گزارش همخوانی ندارد».  چورکین گفت: «بعضی بخش‌های گزارش دبیرکل ارتباطی با منشور کار او ندارد».   جفری فلتمن، مسئول امور سیاسی سازمان ملل، روز دوشنبه شورای امنیت را در جریان گزارش بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اجرای تحریم‌ها و محدودیت‌های باقیمانده بر ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل قرار داد.


بان کی مون در گزارش خود به شورای امنیت نوشت: «من از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهم از انجام چنین آزمایش‌های (موشکی) خودداری کند، چون به‌طور بالقوه می‌تواند باعث افزایش تنش در منطقه شود».  مون همچنین گفته است که از پایبندی ایران به تعهداتش در زمینه فعالیت‌های اتمی دلگرم شده است.


در گزارش دبیرکل سازمان ملل آمده است که ایران شکایت کرده که هنوز به‌طور کامل از مزایای رفع تحریم‌ها بهره‌مند نشده و در مورد محدودیت‌های سفر از سوی آمریکا و مصادره اموال بانک مرکزی براساس دستور دادگاهی در آمریکا ابراز نگرانی کرده است.  وی همچنین گفته است که مشغول بررسی ادعاها در مورد تلاش ایران برای ارسال سلاح به یمن است.  بان کی مون به علاوه نوشته است که ممکن است قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، با سفر به عراق مقررات منع سفر را نقض کرده باشد.

گزارش رسانه‌های ایرانی حاکی از حضور او در عراق در ماه می بود و خواستار اطلاعات بیشتر در این زمینه از دفاتر نمایندگی ایران و عراق در سازمان ملل شده است.  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز دوشنبه در انتقاد از گزارش دبیرکل سازمان ملل که هر شش ماه یک بار تهیه می‌شود گفت: «این گزارش تحت فشار آشکار آمریکا بر دبیرخانه سازمان ملل تنظیم شده و اتهامات وارده در آن علیه جمهوری اسلامی ایران بی‌اساس است و با روح و متن برجام و حتی قطعنامه ۲۲۳۱ متعارض است.» قاسمی گفت: «ابراز نگرانی این گزارش نسبت به آزمایشات موشکی ایران، اقدامی کاملا مغرضانه و جانبدارانه است، چون برخلاف نص صریح قطعنامه ۲۲۳۱ و صرفا با استناد به معیارهای اعلام شده توسط آمریکا و با زیر پا گذاردن کلیه اصول حرفه‌ای و کاملا خارج از حیطه اختیارات دبیرکل در این رابطه اظهارنظر کرده است».


او گفت که «این گزارش‌دهی دبیرکل یک رویه اداری و تکراری بوده و صرفا جنبه توضیحی داشته و عاری از هرگونه پیگیری اجرایی و عملی از سوی شورای امنیت سازمان ملل است».  قاسمی همچنین در انتقاد از مون گفت که «جامعه بین‌المللی انتظار دارد دبیرکل سازمان ملل موارد کوتاهی آمریکا و برخی از دیگر اعضای ١+٥ در عمل به تعهدات برجامی خود را که مورد گواهی بسیاری از کشورها است، به روشنی و صراحت منعکس کند».

شهروند

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

احمد
|
30تير ماه 1395
0
1
وای چه تفاهمی!!!!!!!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top