ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

ابهامات و اشکالات قانون انتخابات

یدالله طاهرنژاد

وکیل ملت: نظام انتخاباتی کشور حداقل در موضوع «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» دارای ابهامات و گاه اشکالاتی است. اکنون که آقای عباسعلی کدخدایی عضو جدید حقوقدان شورای نگهبان از ضرورت پویایی این قانون گفت، لازم است به این اشکالات پرداخت که اهم این اشکالات به رشته تحریر درآمده است.

تاریخ انتشار: 30تير1395|01:29

ابهامات و اشکالات قانون انتخابات
| کد خبر: 180343

1- محدودیت زمانی‌: زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان محدود است و این امر باعث می‌شود فرصت رسیدگی دقیق به اعتراض نامزدهای انتخاباتی وجود نداشته باشد و در نتیجه ممکن است حقوق برخی افراد بر اثر تراکم پرونده‌ها و عدم فرصت رسیدگی تضییع شود. بنابراین لازم است قانون به‌گونه‌ای اصلاح شود که حداقل سه ماه قبل از انتخابات کار بررسی صلاحیت‌ها پایان یابد و تبلیغات قانونی و علنی کاندیداها آغاز شود. در شرایط فعلی به‌رغم محدودیت قانونی تبلیغات انتخاباتی، اکثر قریب به اتفاق کاندیداها در ماه‌های قبل از انتخابات فعالیت‌های تبلیغاتی خود را شروع می‌کنند که با روح قانون مغایر است.


2- حقوق داوطلبان : نحوه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات در برخی مواقع شائبه این را به وجود می‌آورد که علایق و سلایق برخی ناظران در نتیجه تایید صلاحیت‌ها اثرگذار است. حتی می‌توان گفت که این تاییدیه منتج از تحقیقات محلی است که گاه ممکن است در تحقیقات محلی حقوق داوطلبان تحدید ‌شود. به همین دلیل گاه شخصیت و گاه حقوق برخی‌ها ممکن است توسط عوامل محلی از بین برود و حق مردم در انتخاب نامزد اصلح زایل شود. لذا پیشنهاد بنده این است که مصادیق صلاحیت‌ها باید براساس قانون شفاف و واضح باشد تا از تاویل و تفسیر شخصی مصون بماند.


3- محدودیت در اجرا: در وضعیت کنونی، وزارت کشور مسئول برگزاری انتخابات است اما در اجرا محدودیت‌هایی دارد. مثلا دعوت از معتمدان محلی که وظیفه ذاتی فرمانداران است به‌تدریج به ناظران انتخابات محول شد و تقریبا معتمدان براساس سلایق ناظران انتخاب می‌شوند. برای رفع این شبهه نیز قانونگذاران در مجلس باید صریح و روشن مصادیق معتمدان و نقش آنان را تبیین کنند.


4- انتخابات الکترونیکی :‌ موضوع آخر اجرای الکترونیکی انتخابات است که متاسفانه به دلایل مبهم تاکنون اجرا نشده است. این خلأ در حد بالایی از سرعت و دقت انتخابات کاسته است که امیدواریم در قانون جدید این مهم به صورت برجسته مورد تاکید قرار گیرد.

عضو حزب کارگزاران سازندگی ایران

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top