تاریخ انتشار: 30تير1395|01:48

| کد خبر: 180352

تحلیل بی‌سابقه کارشناس بی بی سی از مشروعیت نظام جمهوری اسلامی

وکیل ملت: علی علیزاده تحلیلگر سیاسی به سه شاخصه اصلی مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و این نظام را مشروع‌ترین نظام سیاسی منطقه از دید دادگاه‌های بین المللی معرفی می کند؛ این سخنان غیرمنتظره علیزاده با واکنش مجری و سایر کارشناسان برنامه همراه شد.

علی علیزاده، تحلیلگر بی بی سی فارسی در برنامه پرگار که با موضوع "مشروعیت سیاسی جمهوری اسلامی ایران" اجرا شد، سخنان غیر منتظره ای بیان کرد که با واکنش مجری و سایر کارشناسان شبکه مواجه شد.

 

در این برنامه علیزاده به پایه های مشروعیت نظام ایران اشاره کرده و 3 شاخصه مهم مشروعیت نظام سیاسی ایران را اینگونه بر می شمارد:

 

1- انقلاب مردمی سال 57 که جزء 4 انقلاب مردمی قرن بیستم بود و نشان از وجود ریشه های قوی آن می دهد. و در واقع اگر دادگاه بین المللی آن را بررسی کند، این نظام احتمالا مشروع‌ترین نظام در منطقه است.

 

2- جنگ تحمیلی و تقدیم 200 هزار شهید از میان جوانان ایران که برای حفظ کشور به دفاع از آن پرداختند.

 

3- نهاد انتخابات که توسط بخشی از نظام احیا گشته و به یک اصل مهم تبدیل شده است.

 

علیزاده در توضیح این مورد اضافه می کند: در این کشور کی انتخابات برگزار شده بود؟ در  کل تاریخ دوهزار و چند صد ساله پادشاهی ایران شاهد برگزاری انتخابات آزاد نبوده ایم. انتحابات را بخشی از این نظام آورد و به عنوان یکی از نهادهای اندازه گیری مطرح کرد.

 

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال مجری که آیا لفظ مشروعیت، لفظ کارآمدی برای تحلیل سیاسی است یا خیر؟ به ناکارآمد بودن این واژه اشاره می کند و در تحلیل خود می افزاید: اگر این لفظ کارآمد بود، نامشروع‌ترین حکومت تاریخ یعنی اسرائیل اکنون باقی نبود و الان غرب نمی توانستند با آن کار کنند. پس این لفظی است که استفاده ابزاری از آن می شود.

 

نکته حائز اهمیت اینکه علیزاده در نهایت بیان می کند در حال حاضر باید درباره مشروعیت و کارآمدی اجزاء و بخشهای مختلف نظام صحبت شود و نه از مشروعیت اصل نظام؛ وی می گوید: این به ما اجازه می دهد که تحلیلها را در پروسه و کانال های درست‌تر و واقعی‌تری ارائه دهیم. زیرا در غیر این صورت اتلاف انرژی می کنیم.

 

به نظر می رسد مقاومت مردم ایران در سالهای گذشته باعث عقب نشینی مخالفان نظام از دیدگاه های خود شده به گونه ای که در گذشته همواره به فکر مخدوش کردن مشروعیت اصل نظام بودند ولی در حال حاضر به این نتیجه رسیده اند که نمی توانند با اصل نظام مردمی ایران مقابله کنند و به فکر مبارزه با اجزاء و بخشهای مختلف نظام افتاده اند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top