تاریخ انتشار: 30تير1395|10:27

| کد خبر: 180371

رویترز مدعي شد؛ ترديد جدي روحاني براي شركت در دور بعدي انتخابات رياست جمهوري

وکیل ملت: «با وجود چنین فشاری ممکن است روحانی تصمیم گیرد که از انتخابات ریاست جمهوری آینده کناره گیری کند...»

Reuters) با انتشار گزارشی مدعي شده است كه حسن روحانی رئيس جمهور ايران فشار شدیدی را از سوی مخالفان داخلی تحمل می کند که می تواند او را به "رئیس جمهوری ناتوان" تبدیل ساخته و از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده منصرف نماید.

 

در ابتداي اين گزارش ضمن "تندرو" خواندن منتقدان دولت آمده است: «یک سال پس از توافق هسته ای ایران با غرب، تندروهای ایران واکنشی منفی علیه حسن روحانی رئیس جمهور عملگرای ایران به نمایش گذاشته اند که به گفته متحدان او می تواند موجب به حاشیه راندن روحانی و یا کنار زدن او از قدرت در انتخابات سال آینده شود.

 

روحانی که در انتخابات سال 2013 با وعده کاهش انزوای دیپلماتیک ایران با رای بالایی به ریاست جمهوری رسید، توانست به توافقی با غرب دست یابد که تحریم های مالی ایران را در مقابل کاهش برنامه هسته ای تهران، لغو کرد.


اکنون که مذاکرات به پایان رسیده است، حامیان روحانی می گویند که تندروها در تلاش‌اند که قدرت رئیس جمهور را محدود ساخته یا شخص دیگری را جایگزین او سازند. با وجود چنین فشاری ممکن است روحانی تصمیم گیرد که از انتخابات ریاست جمهوری آینده کناره گیری کند.»

 

رویترز در ادامه می نویسد: «در حال حاضر تندروها، روحانی و اطرافیانش را به خاطر عدم موفقیت توافق در ارتقای سریع استانداردهای زندگی مردم سرزنش می کنند، آن هم در زمانی که قیمت های صادرات نفت بسیار پایین است و هنوز سرمایه گذاری های خارجی محقق نشده است.

 

یکی از مقامات ارشد که نخواسته نامش فاش شود می گوید که "درگیری های سیاسی در ایران تشدید شده است و تا زمان انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده، بیشتر نیز خواهد شد." این مقام همچنین گفت که "اکنون روحانی خودش نیز شک و تردیدهای جدی درباره شرکت در دور آینده انتخابات ریاست جمهوری دارد."»

 

در ادامه این گزارش آمده است: «یک مقام اصلاح طلب سابق که نخواسته نامش فاش شود می گوید که محافظه کاران ایران می خواهند رئیس جمهور بعدی، نامزدی نزدیک به خودشان باشد". یکی از نزدیکان به روحانی می گوید اکنون پس از توافق هسته ای محافظه کاران اعمال فشار همه جانبه بر روحانی را زمان مناسبی می بینند. اکنون نامزد محافظه کاران در انتخابات مشخص نیست اما ممکن است تا ماه های آینده در این باره با یکدیگر به اجماع برسند.»

 

رویترز همچنین مدعی است که "محافظه کاران از سیاست خارجی تعامل با جهان مدنظر روحانی می ترسند و فکر می کنند باز شدن درها به تضعیف نظام می انجامد."

 

در انتهای این گزارش ضمن اشاره به اینکه برآورده نشدن انتظارات اقتصادی مردم در کنار موضوع فیش‌های حقوقی نجومی مدیران ارشد دولتی باعث  ایجاد حسی از سرخوردگی در بین مردم شده است به نقل از یک کارمند دولتی 32 ساله که به روحانی رای داده، آمده است: «من با تلاش زیاد می خواهم از پس اجاره خانه و هزینه زندگی ام برآیم آن وقت حقوق عده ای نجومی است. آنان توجهی به مردم ندارند تنها زمانی که به رای نیاز دارند به سراغ ما می آیند.»

 

 

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top