احتمال حمله داعش به المپیک ریو در برزیل

وکیل ملت: مقام های اطلاعاتی برزیل گفته اند با دقت تهدیدات احتمالی تروریستی را رصد می کنند. 85 هزار نفر مسئول تامین امنیت بازی های المپیک ریو شده است، این رقم دو برابر تعداد ماموران امنیتی المپیک لندن است.

تاریخ انتشار: 30تير1395|11:22

احتمال حمله داعش به المپیک ریو در برزیل
| کد خبر: 180385

وزارت اطلاعات برزیل اعلام کرد این کشور درباره احتمال ایجاد اختلال گروه های تندرو تروریستی در مسابقات المپیک ریودوژانیرو تحقیق می کند.

به گزارش وکیل ملت به نقل از رویترز این اقدام دستگاه های اطلاعاتی برزیل درپی اعلام بیعت یک گروه تندروی اسلامگرای برزیلی با گروه داعش در روزهای اخیر صورت گرفته است.

گروهی موسوم به " انصار الخلیفه برزیل " یکشنبه این هفته در پیامی در شبکه موبایلی " تلگرام " با ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده داعش اعلام بیعت کرده است. این گروه همچنین گفته است از طرق پیام رسان تلگرام با زبان های انگلیسی، عربی و پرتغالی - زبان محاوره مردم برزیل - درباره داعش تبلیغ خواهد کرد.

این اعلام بیعت، درست کمتر از 3 هفته مانده به برگزاری بازی های المپیک ریو صورت گرفته است و به همین خاطر نگرانی مقامات امنیتی برزیل را از احتمال هدف قرار دادن بازی های المپیک از سوی این گروه تروریستی شدت بخشیده است.

مقام های امنیتی در شهر ریودوژانیرو در پی حمله هفته گذشته در شهر نیس فرانسه ترتیبات امنیتی را در این شهر افزایش داده اند. پس از حمله تروریستی نیس، نیروهای امنیتی و پلیس شهر ریو مانورهایی را در نزدیکی اماکن ورزشی و فرودگاه و راه آهن شهری ریو برگزار کرده اند.

المپیک ریو از 5 آگوست ( 15 روز دیگر) رسما افتتاح خواهد شد و پیش بینی می شود در جریان رقابت های المپیک نزدیک به نیم میلیون گردشگر خارجی برای دیدن بازی ها به برزیل و شهر ریو بروند.

وزارت اطلاعات برزیل دیروز در بیانیه ای اعلام کرده است که همه تهدیدات مرتبط با برگزاری بازی های المپیک ریو به ویژه تهدیدات ناشی از اقدامات احتمالی تروریستی را به دقت مورد بررسی قرار می دهد.

مقامات وزارت اطلاعات برزیل ماه گذشته تایید کردند فعالیت یک کانال تلگرامی به زبان پرتغالی را که ظاهرا مرتبط با فعالیت های تبلیغی گروه داعش بوده است را رصد کرده اند، اما این مقامات گفته اند تا کنون به شواهدی مبنی بر تهدید یک حمله تروریستی قریب الوقوع از سوی گروه های مرتبط با داعش در برزیل دریافت نکرده اند.

"مایکل تمر " کفیل ریاست جمهوری برزیل روز دوشنبه اعلام کرده است که هیچ تهدید امنیتی متوجه بازی های المپیک ریو  نیست و گردشگران خارجی با آرامش خطر می توانند به این شهر رفته و از نزدیک بازی ها را تماشا کنند.

او در یک پیام ویدئویی در این باره گفت :" ما بالاترین سطح تمهیدات امنیتی را در شهر ریو برقرار کرده ایم و شما می توانید بدون نگرانی به این شهر بیایید."

با این حال اعلام بیعت گروهی موسوم به انصار الخلیفه برزیل با داعش کمتر از 3 هفته مانده به آغاز رقابت های المپیک ریو، مسئولان امنیتی برزیل را گوش بزنگ کرده و نگرانی هایی را درباره احتمال وقوع تهدیدات امنیتی در بازی های المپیک افزایش داده است.

مسئولان امنیتی برزیل گفته اند در تماس نزدیک با سازمان های اطلاعاتی کشورهای دیگر هستند تا تهدیدات احتمالی تروریستی علیه بازیهای المپیک ریو را خنثی کنند، آنها همچنین می گویند با دقت در حال رصد هستند تا هر نوع تهدید احتمالی را کشف و خنثی کنند.

مقام های امنیتی برزیل گفته اند نگرانی عمده آنها نه از جانب اقدام سازمان یافته گروه های تروریستی بلکه احتمال حملات یکجانبه افراد دارای تفکر تندروانه و وابسته به گروه های افراطی است که ممکن است همچون موارد حملات اخیر در فرانسه و آلمان فاجعه آفرین باشد.

دولت برزیل بیش از 85 هزار مامور امنیتی متشکل از پلیس و نیروهای نظامی را مسئول تامین امنیت شهر ریو در جریان بازی های المپیک کرده است. این تعداد دو برابر نیروهای مسئول تامین امنیت شهر لندن در جریان رقابت های المپیک 2012 است.

کلید واژه ها داعش - المپیک ریو - حمله
منبع خبر عصرایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top