رئیس‌جمهوری: تراکم‌فروشی بدتر از نفت فروشی است

وکیل ملت: نگاهمان به آسمان است که خدا روزی برساند، شهرداری‌ها نیز نگاهشان به بلندمرتبه‌هاست که بالاتر بروند تا بتوانند پول تراکم بگیرند قالیباف: چیزی جز تضعیف شوراها و شهرداری‌ها از دولت‌ها ندیده‌ایم

تاریخ انتشار: 31تير1395|00:02

 رئیس‌جمهوری: تراکم‌فروشی بدتر از نفت فروشی است
| کد خبر: 180561

دو رقیب انتخابات ریاست‌جمهوری دور قبل، یکی در مقام رئیس دولت و دیگری در جایگاه شهرداری تهران دیروز در اجلاس جهانی شوراها و شهرداران جهان کنار هم نشستند، با همدیگر دست دادند، به هم لبخند زدند اما در نوبت سخنرانی‌ها از نقد عملکرد همدیگر دریغ نکردند. انتقادها را اول «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری شروع و از فروش تراکم در شهرداری انتقاد کرد و آن را «حتی مضرتر از اتکای کشور به درآمدهای نفتی» دانست. «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران هم دولت‌ها را متهم کرد که «کاری جز تضعیف شوراها و شهرداری‌ها»انجام نداده‌اند.


رئیس دولت که سعی داشت کمی از تندی انتقادهایش کم کند، اول از همه این را به همه گوشزد کرد که «قصد ندارد به شهرداری یا شورای شهر نقدی وارد کند» چون به عقیده او باید دست به دست هم داد و مشکلات را حل کرد؛ با این همه روحانی دست بر نقطه‌ای گذاشت که سال‌هاست مورد نقد اغلب منتقدان شهرداری تهران است. به گفته او، «نگاه شهرداری‌ها به بلندمرتبه‌هاست که بالاتر بروند تا بتوانند پول تراکم بگیرند» و شهر را اداره کنند.


رئیس‌جمهوری درحضور مدیران شهرهای ایران از «لزوم مدیریت یکپارچه» صحبت کرد و برهمین اساس به «لایحه نظام مدیریت شهری و لایحه درآمد پایدار برای شهرها» اشاره کرد که به گفته او مراحل پایانی خود را در دولت طی می‌کنند و به‌ زودی تقدیم مجلس خواهد شد. به عقیده روحانی با این قوانین «راه برای حرکت دقیق‌تر شوراها و شهرداری‌ها» فراهم می‌شود.


روحانی البته به کارهای خوبی که در شهرها انجام شده است، هم اشاره‌ای کرد و از «ساخت تونل‌ها و پل‌ها و بزرگراه‌ها و مترو» تمجید کرد، ولی گفت مردم «آن احساسی که باید در برابر این کارها داشته باشند را ندارند» چون برای ساخت تونل و پل «گاهی از تراکم و گاهی از تغییر کاربری زمین‌ها» استفاده می‌شود.


روحانی با اشاره به این‌که برای ساخت یک بزرگراه «مشکلات زیادی برای شهر» ایجاد می‌شود، مثلا پول ساخت آن بزرگراه از «ساخت چندین برج تأمین می‌شود» و بعد جمعیت این برج‌ها به بزرگراه‌ها می‌آیند و رفت‌وآمد کند می‌شود یا برای ساخت یک بوستان «یک باغ با درختان چندین ساله از بین می‌رود». او این روش کار را این‌طور توصیف کرد که «نعمتی درست می‌شود از آن طرف نغمتی.»
رئیس دولت در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از نحوه معماری در بعضی شهرها گفت: «یک نخست‌وزیر معروف به من گفت من همه دنیا را دیده‌ام اما زیباتر از اصفهان ندیده‌ام. با این وجود ما دربعضی شهرها و خیابان‌های خود احساس به هم‌ریختگی در معماری می‌کنیم که آلودگی بصری ایجاد کرده و انسان مجبور است اصلا به خیابان نگاه نکند. ما شاهد ساختمان‌های بی‌نظم و کج و معوجیم.»


انتقاد از سخن‌گفتن مسئولان  در نقش اپوزیسیون
شهردار تهران هم یکی از سخنران‌های این اجلاس بود و از قبل به نظر می‌رسید که در نوبت سخنرانی‌اش، پاسخ منتقدانش را می‌دهد. «محمدباقر قالیباف از دوران دولت‌ هاشمی‌‌رفسنجانی شروع کرد و مدعی شد ظرف سه‌دهه اخیر درعمل چیزی جز تضعیف شوراها، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مشاهده نشد که این روند در تمامی دولت‌های گذشته انجام شده است.»
قالیباف که اغلب به سخنرانی‌هایی با انتقادهای تند به ساختار مدیریت کشور مشهور است، این‌بار خطاب به سخنرانان پیش از خود گفت، باید این عادت را کنار گذاشت که «به عنوان یک مسئول در نقش اپوزیسیون حرف زده شود» بلکه باید در نقش یک خدمتگزار پاسخگو بود.


شهردار تهران هم با تأکید بر این‌که «سیاسی سخن نمی‌گوید» اما فرقی بین دولت‌های گذشته نگذاشت چون به گفته او، «هر روز از اختیارات شوراها و شهرداری‌ها کم کرده‌اند» و سهم مدیریت شهری از بودجه‌های عمومی کاسته شده است. قالیباف مدعی شد بعضی شهرداری‌های کشور، امروز «توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند و برای جمع‌آوری زباله‌ها دچار مشکل‌اند» و درچنین شرایطی «صحبت از توسعه می‌کنیم.» شهردار تهران حضور صدها نفر از مسئولان شهری کشور و بعضی میهمانان خارجی را فرصت مناسبی دید تا به دستاوردهای دوره مدیریت خود اشاره کند. او با اشاره به وجود ٣٥کیلومتر مترو در‌سال ١٣٨٣ گفت: «امروز در شهر تهران ظرف ١٠‌سال گذشته ١١٠کیلومتر مترو به ٣٥کیلومتر قبلی اضافه شده است و تا پایان ‌سال آینده هم درتهران قریب به ٣٠٠کیلومتر مترو بهره‌برداری خواهد داشت و به این ترتیب متروی تهران جزو ١٠ متروی برتر جهان قرار خواهد گرفت.»


او در ادامه با اشاره به این‌که زمان ورودش به شهرداری سرانه فضای تهران ٩,٢ متر بود که این میزان امروز به ١٥.٥متر افزایش پیدا کرده، گفت: «تعداد پارک‌های شهر تهران از‌هزارو١٢٠ پارک، ظرف ١٠‌سال گذشته به ٢‌هزارو٣٠٠ پارک افزایش یافته است.»


به بهانه توسعه نمی‌توان حقوق مردم را مورد تاخت و تاز قرار داد
وزیر راه‌وشهرسازی هم یکی از سخنرانان این اجلاس بود. «عباس آخوندی» هم به انتقاد از وضع مدیریت شهرها پرداخت و درباره تهران از «وضعیت ساخت‌وساز در منطقه یک تهران گلایه کرد.» به گفته آخوندی ساخت‌وساز در برخی مناطق تهران مانند منطقه یک دیگر شهرسازی نیست بلکه «تاخت و تاز سوداگران بر منافع شهر تهران است.»
آخوندی هم به موضوع کسب درآمدهای شهرداری‌ها پرداخت و  با اشاره به این‌که منطقه یک تهران روزگاری نه‌چندان دور یکی از زیباترین مناطق کشور با باغستان‌های زیبا بود، گفت: «منطقه یک حالا در معرض هجوم ساختمان‌های بدقواره و به ظاهر اشرافی و لوکس است.»


او با بیان این‌که درحالی قصد ما کسب درآمد پایدار بود، اما به نظر می‌رسد سیر معکوسی را طی می‌کنیم و شهرها تحت جولان تعدادی سوداگران قرار گرفته است، گفت: «باید با کیفیت مسائل اجتماعی و شهرها، شاهد بهبود کیفیت زندگی در شهرها باشیم، نه این‌که به بهانه توسعه شهری دیگر حقوق شهروندان را تضییع کنیم و صرفا با نگاه درآمدی بخواهیم شهرها را به سوداگران بفروشیم.» شهردار تهران با بیان این‌که اینطور نمی‌توان فضای بانشاط شهری و حمل‌ونقل مناسب و محیط‌زیست سالم داشت، گفت: «نتیجه این وضع آشفته‌بازاری است که امروزه درتهران و سایر کلانشهرها مشاهده می‌شود. باید از یک‌جا تصمیم بگیریم که این وضع متوقف شود.»


وزیر راه‌وشهرسازی با تأکید بر این‌که شهر بدون فعالیت خصوصی نمی‌تواند توسعه پیدا کند اما این را به معنای این ندانست که «حقوق شهروندان نادیده گرفته شود و مقررات فروخته شود.» به گفته او، نباید فعالیت بخش خصوصی باعث «ایجاد تبعیض گسترده و قطبی‌کردن شهر به بالای شهر و پایین شهر» شود.


آخوندی با تأکید بر این‌که برای توسعه نباید حقوق مردم نادیده گرفته شود، ادامه داد: «هیچ‌کس نمی‌پذیرد که حقوق مردم فدا شود تا عده‌ای خلاف مقررات و ضوابط و تنها با دادوستد با مراکز قدرت نسبت به تاخت‌وتاز در ساختمان اقدام کنند.»


در این اجلاس وزیرکشور، وزیر ارتباطات و رئیس شورای شهر تهران هم سخنرانی کردند. «عبدالرضا رحمانی فضلی»، وزیر کشور با تأکید بر این موضوع که مشارکت مردم باید در شهر دیده شود، گفت: «مدیریت شهری و شوراها باید کاملا شفاف باشند.»


در این اجلاس همچنین مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران با تأکید بر ضرورت وجود درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها، از رئیس دولت خواست که لایحه مدیریت یکپارچه شهری و لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها هرچه زودتر در دولت تکمیل و برای تصویب به مجلس فرستاده شود. او هم بر این موضوع تأکید کرد که اگر درآمدهای پایدار شهرداری وجود نداشته باشد، شهرداری‌ها به سوی سایر مسائل سوق پیدا می‌کنند که هرچند برای آنها درآمدزایی دارد، ولی به ضرر مردم تمام می‌شود.
در نهایت در این اجلاس از رئیس دولت تا شهردار و رئیس شورای شهر تهران از لزوم کسب درآمدهای پایدار برای شهرها و پرهیز از شهرفروشی صحبت کردند، با این حال این گفته‌ها سال‌هاست که از طرف دولت‌ها و شهرداری‌ها درهمایش‌ها و اجلاس‌ها گفته می‌شود و درنهایت شهرها راهی جز تراکم‌فروشی برای اداره خود پیدا نمی‌کنند. این‌بار شاید انتقادهای تند رئیس دولت و عزم وزارت راه‌وشهرسازی تا پایان این دولت راهی برای نجات شهرها از فروخته‌شدن  پیدا کنند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

مسعود
|
31تير ماه 1395
0
0
وقتي تيم خودتون به سرپرستي هاشمي و كرباسچي تراكم فروشيو تو تهران شروع كرد و سود سرشارش در كسب قدرت سياسي شما و دوستانتون بدرد خورد كجا بودي برادر؟ الان كه سياست ايجاب ميكنه قاليبافو بكوبي يادتون افتاده؟

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top