نگاهی به ترکیب استقلال و پرسپولیس در آستانه شروع لیگ

امیرحسین طبسی

وکیل ملت: حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس، بازگشت منصوریان به استقلال این بار به عنوان سرمربی، حفظ بازیکنان کلیدی و در‌کنار آن عملکرد بسیار خوب در بازار نقل و‌انتقالات باعث شده تا استقلال و پرسپولیس در شرایطی ‌‌ایده‌آل به استقبال لیگ شانزدهم بروند.

تاریخ انتشار: 31تير1395|16:33

 نگاهی به ترکیب استقلال و پرسپولیس در آستانه شروع لیگ
| کد خبر: 180688

حالا هواداران سرخابی پایتخت امیدوارتر از همیشه چشم به شروع لیگ دوخته‌‌اند و همه‌چیز نشان‌دهنده این است که تیم‌‌‌های پرطرفدار پایتخت بعد از مدت‌ها به عنوان مدعیان اصلی لیگ را آغاز خواهند کرد. با توجه به ‌‌‌این‌که لیست استقلال و پرسپولیس برای لیگ شانزدهم تقریبا تکمیل شده، می‌توان حدس زد که برانکو و منصوریان با چه ترکیبی در لیگ شانزدهم به مصاف رقبای خود می‌روند. قصد داریم در این گزارش به مقایسه ترکیب رویایی سرخابی در لیگ شانزدهم بپردازیم.

دروازه

 مهدی رحمتی

سن:    33
بازی در لیگ پانزدهم:    26
گل خورده:    23
کلین‌شیت:    11

 

 

 علیرضا بیرانوند

سن:    23
بازی در لیگ پانزدهم:    19
گل خورده:    12
کلین‌شیت:    9

 

در درون دروازه 2‌ تیم شرایط نسبتا مشابهی دارند. سید‌مهدی رحمتی مثل فصل گذشته شماره یک آبی‌ها خواهد بود و علیرضا بیرانوند هم که اولین خرید پرسپولیس در لیگ شانزدهم بود، به عنوان ‌‌‌‌‌‌دروازه‌بان اصلی در قفس توری خواهد ایستاد. رحمتی در سال‌‌‌های گذشته حضور در بازی‌‌‌های بزرگ از جمله داربی تهران را تجربه کرده و مسلما تجربه بیشتری نسبت به همتای خود در پرسپولیس دارد. بیرانوند در فصول گذشته برای نفت در قد و قامت یک ‌دروازه‌بان مطمئن ظاهر شد اما مسلما حضور در پرسپولیس با میلیون‌ها طرفدار تجربه‌ای کاملا متفاوت خواهد بود، آن هم در شرایطی که پرسپولیس در 5 سال اخیر در این پست فراز و ‌نشیب زیادی داشته. اگر بخواهیم همه جوانب را در نظر بگیریم کفه ترازو در قفس توری به سود آبی‌هاست.
 

  دفاع راست
 وریا غفوری

سن:    28
بازی در لیگ پانزدهم:    18
گل زده:    ۱
کارت زرد:    4

 

 

 حسین ماهینی

سن:    29
بازی در لیگ پانزدهم:    28
گل زده:    ۱
کارت زرد:    5

 

در دفاع راست پرسپولیس و استقلال شرایط خوبی دارند. وریا که بار دیگر به اردوی تیم ملی هم دعوت شد، بدون‌شک می‌تواند یکی از وزنه‌‌‌های اصلی استقلال در فصل جدید باشد و بار دیگر جناح راست این تیم را به یکی از نقاط قوتش تبدیل کند. تنها کافی است این مدافع باتجربه با جو حضور در تیم‌‌‌های بزرگ و پرطرفدار پایتخت کنار بیاید و نمایشی ارائه بدهد همچون برهه حضور در نفت و تیم ملی در جام ملت‌‌‌های آسیا.‌ سرخ‌پوشان هم در لیگ شانزدهم صاحب یک مدافع راست قابل اطمینان شده‌‌اند. حسین ماهینی بعد از صدور کارت پایان خدمتش‌ در این پست به عنوان بازیکن اصلی به میدان خواهد رفت و مسلما می‌تواند جناح راست خط دفاعی ‌سرخ‌پوشان را در غیاب رضائیان بیمه کند.
 

  دفاع چپ
 میثم مجیدی

سن:    29
بازی در لیگ پانزدهم:    ۲۳
گل زده:    ۲
کارت زرد:    4

 

 محمد انصاری

سن:    24
بازی در لیگ پانزدهم:    25
گل زده:    ۱
کارت زرد:    2

 

میثم مجیدی با وجود این‌که در نیم فصل دوم پارسال افت فاحشی داشت و بیشتر روی نیمکت ذخیره‌ها نشست اما همین که منصوریان در بازار نقل و‌ انتقالات تا الان مدافع چپ مناسبی جذب نکرده، نشان می‌دهد که روی این بازیکن برای مدافع چپ بودن حساب باز کرده‌ و میثم مجیدی هم مثل روزهای ابتدایی حضورش در اردوی استقلال باید انتظارات را برآورده کند. در این پست پرسپولیس شرایط مناسب‌‌‌تری دارد.‌‌ سرخ‌پوشان اکنون صاحب ‌‌‌2 بازیکن مدعی در این پست هستند. محمد انصاری که با حضور خود در فصل گذشته در این پست به یکی از بازیکنان تاثیرگذار و البته پدیده لیگ در جناح چپ تبدیل شده بود، اکنون محمدامین آرام‌طبع را نیز در‌کنار خود می‌بیند که با انگیزه زیادی پیراهن سرخ را بر تن کرده است. حضور این ‌‌‌2 بازیکن و جنگ برای تصاحب جایگاه اصلی در این پست دغدغه شیرین برانکو محسوب می‌شود و شرایط پرسپولیس در این منطقه به مراتب بهتر از استقلالی‌هاست.
 

دفاع میانی

هرایر مگویان

سن:    29
بازی در لیگ پانزدهم:    26
گل زده:    -
کارت زرد:    3

 

 

آنتونی گولچ

سن:    26
بازی در لیگ پانزدهم:    11
گل زده:    -
کارت زرد:    1

 

مگویان مدافع ‌‌ملی‌پوش ارمنستانی از جمله بازیکنانی بود که منصوریان از باشگاه خواست تا قراردادش تمدید شود، از همین‌رو ‌‌پیش‌بینی می‌شود او به‌ عنوان ستون ا‌صلی ساختار تدافعی همچنان یکی از کلیدی‌ترین بازیکنان استقلال قلمداد شود. مگویان با بازی‌خوانی و قدرت فیزیکی خود به خصوص در نیم فصل دوم فصل گذشته‌ بهترین عنصر دفاعی تیمش بود و امسال هم استقلالی‌ها حساب خاصی روی او باز کرده‌‌اند. در مقابل پرسپولیسی‌ها با یک مدافع جدید میانی لیگ را آغاز خواهند کرد. گولچ مدافع فصل گذشته تیم دیویزیا در فصل گذشته لیگ مولداوی عملکرد چندان قابل دفاع نداشته، با این حال با قد یک متر و 91 سانتی‌متری خود در‌کنار سیدجلال می‌تواند حریم هوایی محوطه جریمه پرسپولیس را بیمه کند. اگر بخواهیم نگاه کلی به 2 مدافع خارجی سرخابی داشته باشیم، باید از مگویان به واسطه عملکردش در فصل گذشته و شناخت از لیگ ایران به عنوان گزینه برتر نام ببریم.
 

 

  دفاع میانی
 محمدحسین کنعانی‌زادگان

سن:    22
بازی در لیگ پانزدهم:    28
گل زده:    3
کارت زرد:    3

 

 

 سیدجلال حسینی

سن:    34
بازی در لیگ پانزدهم:    20
گل زده:    ۱
کارت زرد:    1

 

یکی از بهترین‌‌‌های لیگ در فصل گذشته، قرار است با پیراهن آبی لیگ شانزدهم را شروع کند. خرید جنجالی استقلالی‌ها به عنوان جانشین حنیف عمران‌زاده به جمع ‌آبی‌پوشان پیوسته است. بازیکن‌ ‌‌ملی‌پوش و جوان که منصوریان اعتقاد دارد می‌تواند یکی از بهترین مدافعان ایران باشد، حالا باید در کنار مگویان زوج ‌‌ایده‌آلی برای خط دفاع استقلال تشکیل بدهد تا با درخشش در این تیم جایگاهش در تیم ملی نیز تثبیت شود. همتای این بازیکن جوان در پرسپولیس سیدجلال با‌تجربه و مطمئن است. حسینی فصل گذشته یکی از بهترین مدافعان لیگ بود و مسلما با بازگشت او خیال برانکو در قلب خط دفاعی راحت شده. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در پست دفاع‌ میانی تجربه بالاست که مدافع ‌سرخ‌پوشان بر‌خلاف مدافع آبی‌ها از این فاکتور بهره‌مند است.
 

  هافبک دفاعی
 امید ابراهیمی

سن:    28
بازی در لیگ پانزدهم:    28
گل زده:    10
پاس گل:    3

 

کمال کامیابی‌نیا

سن:    27
بازی در لیگ پانزدهم:    26
گل زده:    ۲
پاس گل:    -

 

امید ابراهیمی که یکی از پرسرو‌ صدا‌ترین بازیکنان استقلال در نقل و‌انتقالات تابستانی بود و تنها یک گام با جدایی و پیوستن به لژیونرهای قطری فاصله داشت، در‌نهایت‌ در جمع شاگردان منصوریان ماندنی شد تا استقلال یکی از بهترین‌های فصل گذشته خود را در لیگ شانزدهم نیز داشته باشد. باقی ماندن این هافبک ‌‌ملی‌پوش به عنوان یک هافبک تدافعی فوق‌العاده، مسلما نیمی از دغدغه‌‌‌های علی منصور را از بین خواهد برد. ابراهیمی هم در کارهای تدافعی و هم در کارهای تهاجمی یکی از بهترین هافبک‌‌‌های حال حاضر فوتبال ایران است و منصوریان باید قدر این ستاره تاثیرگذار را بداند. در مقابل پرسپولیس در این پست کمال کامیابی‌نیا را در اختیار دارد. بازیکنی که لقب کمال گتوزو کاملا برازنده‌اش است؛ هافبکی که در خراب کردن بازی رقیب تبحر خاصی دارد.
 

  هافبک بازیساز
 بختیار رحمانی

سن:    24
بازی در لیگ پانزدهم:    28
گل زده:    ۵
پاس گل:    ۵

 

 محسن مسلمان

سن:    25
بازی در لیگ پانزدهم:    ۲۱
گل زده:    ۱
پاس گل:    ۷

 

استقلال 2 فصل بود که بدون بازیساز به مصاف رقبا می‌رفت و حالا جذب بختیار باعث شد تا امیدواری طرفداران برای برطرف شدن ضعف‌‌‌های استقلال در پست بازیساز از بین برود. بختیار که مدت‌ها بود زمزمه حضورش در جمع آبی‌ها به گوش می‌رسید، حالا امید اول کادر فنی در میانه میدان است تا با بازیسازی و شم گلزنی‌اش شکل و شمایل خاصی به فوتبال استقلال ببخشد. مسلما حضور این هافبک فانتزی باز می‌تواند به زیبا شدن بازی‌‌‌های استقلال کمک شایانی کند. در مقابل برانکو در پست بازیساز همچنان به ساق‌‌‌های محسن مسلمان چشم دوخته است. مهدی طارمی، بازیکنی است که برای آقای گلی‌اش مدیون محسن مسلمان است. او در وسط میدان آقایی خواهد کرد، بازیکنی که 2 سال در لیست مازاد بود و حالا برانکو از او یک ستاره ساخته است. با بختیار و مسلمان مطمئنا سرخابی‌‌‌های پایتخت می‌توانند فوتبال زیبایی را به نمایش بگذارند.
 

بال راست

 خسرو حیدری

سن:    ۳۲
بازی در لیگ پانزدهم:    18
گل زده:    -
پاس گل:    6

 

 

 فرشاد احمدزاده

سن:    23
بازی در لیگ پانزدهم:    27
گل زده:    ۳
پاس گل:    5

 

کاپیتان دوم استقلال بعد از تمدید قرارداد 3‌ ساله‌اش با باشگاه آن‌ هم در سال‌‌‌های پایانی فوتبالش همچنان امید اصلی کادر فنی در ساختار تهاجمی تلقی می‌شود. بال راست استقلال اگر همان خسرو چند سال قبل باشد، هر پاس و سانترش بوی گل می‌دهد اما اگر مثل فصل گذشته با مصدومیت‌‌‌های سریالی مواجه شود، قطعا جناح راست استقلالی‌ها به نقطه ضعف این تیم تبدیل خواهد شد. بر‌خلاف منصوریان که در این جناح روی تجربه و پختگی بازیکنش حساب باز کرده، برانکو بازیکن جوانی دارد که در طول‌90 دقیقه با فرارهای خود می‌تواند هر دفاعی را آزار دهد. فرشاد احمدزاده در لیگ پانزدهم به عنوان بال سرعتی و قدرتمند با تکنیک بالا یکی از ستارگان تیم برانکو بود و در لیگ شانزدهم می‌توانیم شاهد نمایش‌‌‌های درخشان‌تری از این بازیکن باشیم.
 

بال چپ

 یعقوب کریمی

سن:    24
بازی در لیگ پانزدهم:    14
گل زده:    -
پاس گل:    ۲

 

 امید عالیشاه

سن:    24
بازی در لیگ پانزدهم:    26
گل زده:    6
پاس گل:    9

 

در پست هافبک چپ برتری کاملا از آن ‌سرخ‌پوشان است، مگر ‌‌‌این‌که اتفاق خاصی رخ دهد و ناگهان منصوریان در این پست برگ برنده‌ای رو کند. در این پست منصوریان محسن کریمی و یعقوب کریمی را در اختیار دارد که هر 2 فصل گذشته نمایش کاملا معمولی داشتند و در مقاطعی هم با بازی‌‌‌های ضعیف خود مورد انتقاد قرار گرفتند. از بین این 2 بازیکن به نظر می‌رسد شانس یعقوب بیشتر باشد. در مقابل شرایط پرسپولیس در این جناح کاملا متفاوت است. امید عالیشاه یکی از بهترین‌‌‌های فصل قبل در این پست بوده و امسال هم ‌سرخ‌پوشان به درخشش ستاره تکنیکی خود دل بسته‌‌اند تا بار دیگر با فرارها و پاس‌‌‌های طلایی‌اش در جناح چپ خوش بدرخشد.
 

مهاجم کاذب

 جابر انصاری

سن:    29
بازی در لیگ پانزدهم:    28
گل زده:    7
پاس گل:    4

 

 وحید امیری

سن:    28
بازی در لیگ پانزدهم:    28
گل زده:    5
پاس گل:    4

 

با خریدهای جدید علی منصور برای خط حمله باید منتظر تغییر پست این بازیکن در لیگ شانزدهم و دوری او از نوک پیکان خط حمله باشیم. سرمربی استقلال که تجربه خوبی از به کار بردن بازیکنان سرعتی و فیزیکی در نقش بازیکن پشت مهاجم در نفت با وحید امیری به دست آورد، حالا برنامه دارد تا از جابر انصاری در این پست کلیدی بهره ببرد. منصوریان خیلی دوست داشت که در این پست از سجاد شهباززاده استفاده کند، اما حالا به نظر می‌رسد گزینه اول و آخر او در این پست انصاری باشد. در چنین پست مشابهی احتمالا وحید امیری برای ‌سرخ‌پوشان به بازی گرفته می‌شود و مسلما سرعت بالا و تیزهوشی امیری می‌تواند مکمل قدرت تمام‌کنندگی و شم گلزنی مهدی طارمی باشد.‌‌‌‌‌‌
 

مهاجم

 کاوه رضایی

سن:    24
بازی در لیگ پانزدهم:    24
گل زده:    6
پاس گل:    4

 

 مهدی طارمی

سن:    24
بازی در لیگ پانزدهم:    25
گل زده:    16
پاس گل:    5

 

امسال سرخابی‌ها با ‌جذاب‌ترین خطوط حمله پا به لیگ شانزدهم خواهند گذاشت و مسلما ستارگان 2 تیم در این پست رضایی و طارمی خواهند بود. مهاجم اول آبی‌ها در لیگ شانزدهم کاوه رضایی است که از او به عنوان شاه‌ماهی نقل و انتقالات استقلال در این فصل نام برده می‌شود. مهاجمی که در یک قدمی پیوستن به رقیب سنتی مسیرش را تغییر داد و پیراهن آبی را برتن کرد، حالا انتخاب اول منصوریان در نوک خط حمله خواهد بود و این مربی امیدوار است شاگردش در تیم ملی امید با توانایی‌‌‌های فنی و قدرت فیزیکی که دارد بتواند گلزن اول استقلال لقب بگیرد. در پرسپولیس هم بازگشت مهدی طارمی خیلی از مشکلات این تیم را در خط حمله برطرف کرده است. آن‌ها همچون فصل گذشته می‌توانند از این مهاجم فرصت‌طلب به عنوان کابوس رقبا استفاده کنند.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

شیس درچهار
|
1مرداد ماه 1395
3
3
فقط کیسه کشا ببینن اینقدر زر نزنن فقط تقریبا رحمتی و بختیار با هم پستاشون برابرن اونا دیگه مثلا حیدری پیر احمدزاده جوان وسرعتی امیری با انصاری کاوه با مهدی محمد انصاری وکریمی کنعانی وجلال ماهینی وغفوری هیچکدام از کیسه کشا در حد پرسپولیسیها نیستن
عباس
|
1مرداد ماه 1395
0
0
لنگی واقعا"نمیدونی امیدابراهیمی ازتمام هافبک دفاعی های ایران سرتره، یا غفوری و حیدری که تیم ملی رو قبضه کردن بعلاوه محسن کریمی آتیش پاره هم ک هست، مگویان و کنعانی زادگان رو هم احتمالا بشناسی
دیندامال
|
1مرداد ماه 1395
0
0
بخیتار 24 سال !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
عامو این بابا متولد 1368 هست که با شناسنامه دیگه متولد 70 ثبت شده طبق روایت خیلی ها وتایید ضمنی خودش ..اینقدرا هم جون نیست
6رده های امید لنگ در 4 بزرگسالان لنگ =24
|
1مرداد ماه 1395
0
0
لنگی بی صدا فریاد کن لنگ اگه تیم بود باتیم خسته و کوفته خونه به خونه که استقلال سه تا بهش زد مساوی نمیکرد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top