تاریخ انتشار: 31تير1395|18:40

| کد خبر: 180693
انتقاد و پیشنهاد یک سپرده گزار درخصوص موسسه ثامن

ثامن الحجج را بانک مرکزی با تبلیغات و ایجاد هراس بطرف توقف سوق داد/ بانک پارسیان کل موسسه را بخرد

وکیل ملت: ثامن الحجج حدود 10 سال است که تحت عنوان موسسه تحت نظارت بانک مرکزی فعال بوده است.ناگاه در سال 94 بانک مرکزی بر روی آن زوم کرد و بدون شفاف سازی قانونی برخورد هائی کرد که ایجاد سوء تفاهم برای سپرده گذاران شده است

موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج که اقدامش در ادغام تعاونی های بسیار بطور مسلم نتیجه تعامل با بانک مرکزی بوده و اقوی دلیلی است که با تجویزو تحت نظارت بانک مرکزی قرار داشته  است بطور عادی مشغول کاربود و هیچ گونه نارضایتی از کارش وجود نداشت در نتیجه اعلامات و تبلیغات گام به گام بانک مرکزی بسوی بحران سوق داده شدوحساب های بانکی اش محدود و سپرده گذاران تحت اثرناشی از اقدامات بانک مرکزی ناگهان برای استرداد موجودی خود هجوم اوردند و بحران دیگری آفریده شد.

همزمان با کارزار علیه موسسه ثامن الحجج سازمان مالیاتی هر روز مصاحبه کرد که از سودسپرده گذاران موسسات اعتباری مالیات برداشت میکند. سازمان امور مالیاتی نمی گوید اگر موسسه غیر مجاز و سپرده ها مشمول مالیات بوده است چرا قبلا دم نزده است که حالا به موازات بانک مرکزی علیه سپرده گذاران حرکت میکند

 صرفنظر از تقصیر و تعدی یا عدم ان این وضعیت هجوم همگانی برای استرداد را بانک ملی هم نمیتواند جوابگوئی کند چون هیچ عامل مضاربه سرمایه را دائما راکد نگه نمیدارد بطوری که یک جا  همه وقت کلیه سپرده ها را  در یک روز مسترد کند.

بانک مرکزی میتوانست به این موسسه و موسسات دیگری که در نوبت اقدامات بعدی قرار داده است اعلام کند که میتوانند به قراردادهای تا فلان ماه سال 94 تا خاتمه مدت قرارداد عمل کنند  اما از  آن ماه به بعد نمی توانند  قرار دادهائی با نرخ بیشتر از نرخ بانکی منعقد نمایندیا اصلا قبول سپرده نکنندو قانونی پیشنهاد میکرد که مقامات مالیاتی از تعرض به سپرده گذاران خودداری کنندیا موسسه را ملی می کرد.

بانک مرکزی از حدود قانونی فراتر رفته است زیرا اگر موسسه ای نتواندجوابگوی بستانکاران باشد قانونا متوقف یعنی ورشکسته است و هر طلبکار و نیز دادستان میتوانند از دادگاه عمومی حقوقی خواستار صدور حکم ورشکستگی شوند تا در صورتیکه ورشکسته باشد طبق قانون موسسه از دخالت در اموال ممنوع و اداره تصفیه امور ورشکستگی وارد کارشود و اموال تبدیل به نقدینه و به بستانکاران که داخل در غرما خواهند بود هردرصدی که میرسد پرداخت و مدیر موسسه نیز اگر ورشکسته به تقصیر یا تقلب است تعقیب شود.

این کوتاهی ها نه تنها تقصیر و قصور که گناه شرعی هم هست.در حال حاضر دست کم باید به سئوالات مطروحه در بالا و یاسئوالات مقدر بطور شفاف پاسخ داده شود تا خدا راخوش آید.

دست اندر کاران باید مهر و وفا پیشه کنند و خود را بجای سپرده گذاران قرار دهند وبیانیشند که در این فرض چه انتظاراتی میداشتند و از گفتن حرف های دوپهلو که ایجاد تشویش و هراس نماید بپرهیزند.

این چگونه ساماندهی اقتصاد است که بالا بودن قدرت جذب سرمایه ضد امنیت ملی تلقی و شورای امنیت ملی را وارد امور مالی نمایند و مردم را برای استرداد سپرده های یک موسسه بشورانند و موسسه را عمدا فلج کنند.

 در دهه 80چرا دوباره بانک مرکزی به موسسات مضاربه کار اجازه نصب تابلو داد که بنویسند تحت نظارت بانک مرکزی؟که اکنون شروع به قلع و قمع کند؟

اگر بانک مرکزی بی قانونی کند چه توقعی میتواند از دیگران داشته باشد؟  بانک مرکزی بگوید کدام قانون اجازه داده است غیر ازوقتی  که حکم ورشکستگی صادر می شود و  کار هم به اداره تصفیه امور ورشکستگی می افتدوطلبکاران با هر میزان طلب داخل در غرما میشوند ارگانی در کار موسسه مالی دخالت نماید.

ثامن الحجج را بانک مرکزی قدم به  قدم با تبلیغات و ایجاد هراس  بطرف توقف سوق داد و بعد شیوه نامه ای صادر کرد که مبهم است زیرا منتهی به این شد که موسسه حساب راببندد و جریمه بستن حساب پیش از انقضای مدت را از پول سپرده گذار کم و از نرخ قراردادی نیز تخلف نماید.

تا امروز سپرده های زیر 35 ملیون استرداد و صاحبان سپرده 100 ملیونی از 20 تیر 95 برای دریافت 35 ملیون از سپرده خود فراخوانده شده اند و هیچ برنامه زمان بندی برای مراجعه بقیه سپرده گذاران اعلام نگردیده است.مردمی که به پول خود نیاز پیدا کرده اند نه به اصل و نه به سودسپرده به جرم کلان بودن مبلغ سپرده تا سقف35 ملیون هم دسترسی ندارند و در معرض نیستی قرار دارند و به تعهدات خود نمی توانند عمل کنند.لا اقل همان بانک پارسیان کل موسسه را بخرد که در آن صورت بیشترمردم از مطالبه اصل سپرده منصرف خواهند شد و همان سود خود را بر اساس نرخ بانکی میگیرند .

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 29

قلی وند
|
31تير ماه 1395
4
23
قطعا من هم با این مطالب موافق هستم و اعتقاد دارم که با نک مرکزی عمدا تحریک به هجوم سپرده گذاران برای دریافت سپرده هایشان کرد . و اگر این اتفاق برای هریک از بانکهای دولتی هم می افتاد ورشکست می شدند. خدا عالم است که آقای سیف و همکارانشان چه نیتی از این کارها داشتند ولی هر نیتی که بود به نفع سپرده گذاران نبود.
رضا
|
31تير ماه 1395
5
17
کو گوش شنوا پارسیان حجج را میخره ولیانقدرلفتش میدهد که تاپول ما حججیها مفتخوری کنه بانک مرکزی هم باهش همکاری میکندتااون هم ازاین آشفته بازارسهمداشته با شد مردم هم دستوبالشون بسته است اینها هم رحم و مروت ندارندپول بی زبانمانرادارندمیخورندتازه به ما توحینم میکننداینجادیگه کجاست
بدبخت
|
31تير ماه 1395
0
16
خداوند انشالله ریشه ظلم را بکند
الهی پول مردم چرک و خون بشه تو بدنتون و درد بی دوا بگیرید
علی
|
31تير ماه 1395
0
12
اقا شکایتی به نمایندگی از همه ما بر علیه بنک مرکزی و ریس ان تنظیم کنید که طبق قانون قوه قضاییه ملزم به رسیدگی است و رو نوشت انرا به محضر رهبر و ریس جمهور و ریس مجلس و ریاست قوه قضاییه ارسال کنید. الحمدلله حقوقدان در بین سپرده گزاران کم نیستند. تو رو خدا اقدام کنید
سپرده گذار
|
31تير ماه 1395
0
11
ظاهرا اصلا مابشر نیستیم که کسی ازحقوقمون دفاع کنه خدا خودش به دادمون برسه
مرتضی
|
31تير ماه 1395
0
9
با سلام خدمت مسئولین محترم سخن این نویسند حرف دل بیشتر سپرده گذاران است اگر شما یک جو انصاف در وجودتان هست باید حرف حساب را بپذیرید حساب ها منتقل به بانک عامل کسی اجازه برداشت را برای یکسال نداشته باشد سود همان نرخ مصوب بانک مرکزی تا فرصت برای حساب رسی سیستم باشد و مردم هم مشگلات خود را برای این مدت مدیریت کنند با تشکر
سپرده گزار
|
31تير ماه 1395
0
9
فقط می خواهند مردم را گرفتار کنند ، آزار بدهند ، استرس ایجاد کنند، پولمان را غارت کردند یک نفر تو این چندین ماه یک حرف درست و حسابی هم نمی زند
فقط مردم مگر خودمان کاری کنیم وگرنه هیچ کس به فکر نیست چه روزگاری است این روزگار کثیف
چه بر سر ما آوره اند ،
مال باخته
|
1مرداد ماه 1395
0
10
دزدی و چپاول و غارت = عربیش میشه اختلاس
استفاده از کلمه اختلاس با کلاس تره از کلمه اختلاس استفاده کنین که بهشون بر نخوره چون اوناهم شخصیت دارند
مالباخته
|
1مرداد ماه 1395
0
10
قطعا راهکارهای بهتری هم بود، نظیر انچه که گفته شد، لکن امان از روزی که غرض ورزی، برخوردهای سیاسی و جناحی مبنای تصمیم گیریهای مسولان شود، در این زمان جز رسیدن به مقصود و مطلوب خود چیز دیگری ارجحیت ندارد، دیگر صدا مردمان به گوش نمیرسد،
خدایا چطور میشود چیزی که تو بارها بعنوان حق الناس از ان یاد کردی، چیزی که از ان به عنوان حق یتیم و مسکین و .... یاد کردی به راحتی،زیر پای همین بندگانت تباه و نابود بشه؟
پولی که با تلاش و مشقت، با شب بیداریها، با عرق ریختن ها، تحمل گرما و سرما، منت ها، خستگیها ، پولی که حق زنان و فرزندانمان بود، پولی که به امید بهتر شدن وضعیتمان ،به امید پیشرفتمان سپرده کرده بودیم، براش برنامه داشتبم اینطور بیرحمانه به دست عده ای خدانشناس به یغما میره، هنوز منت هم بر سر ما میگذارند که اگر تلاش سریع و به موقع انها نبود سرمایه ما به کل نابود میشد.
خدایا حرف بسیار است لکن زبان قاصر و البته مهر بر لبها نشانده شده. مبادا اعتراض کرد.
خدایا تو دانای نهان و اشکاری ، تا مجازات کننده و پاداش دهنده ای. اگر تو مارا محق میدانی،اگر تو مارا مظلوم میدانی،پس حق مارو خودت بگیر، خدایا تو گفته ای که از حق خودت میگذری ولی از حق بنده ات هرگز، پس به جلالت قسم هرگز از اینکه به من ظلم شده نخواهم گذشت، خدایا ارامش را از انها که مخل ارامش و اسایش ما شدند بگیر. امین
ه
|
1مرداد ماه 1395
0
10
امیدوارم ... داغ تمام عزیزاتو ببینی که همرو داغ کردنی ..امیدوارم اه مردم زندگی تو و تمام کسانی که دستای پشت پرده دارن رو اتش بزنه .که باعث شده ابروی چند ساله سپردگذاران پیش خانواده و زن و بچشون بره.اههههههااااااااییییی کسانی که روزه رفتید قران سر گرفتید .و ادعا کردید که برای حضرت علی گریه میکنید ...حضرت علی نگفت دزدی کن از بیت المال ..نگفت حق مظلوم بگیر برای ادم ظالم ..واگذارتون به خود خدا ... که روسیاتون کنه ما که جوز خدا به هیچ کسی تو این مملکت نمیتونیم اعتماد کنیم .
عباس کریمی
|
1مرداد ماه 1395
0
5
باسلام بهترین راه همين است حساب مردم راببرند بانک پارسیان و برای. مدتی سود را بدهند ناخالص مردم راحت بشه وبتدریج. اصل سپرده را بپردازند
داود
|
1مرداد ماه 1395
0
6
پارسیان پول ثامن الحجج رو میخواست بهش رسید افزایش سرمایه هم داد بقیه مسائل رو رها کردن
رضایی
|
1مرداد ماه 1395
0
4
تمام مشکلات زیر سر سیف ودار ودسته اش میباشد.
چهانگیری
|
1مرداد ماه 1395
0
4
اقای... شما سپرده گزاران را عزا داز کردی ،شما زندگی سپرده گزاران متلاشی کردی. شمای رنج ندیده بنفع بانک ورشکسته پارسیان حق ما را ضایع کردی. شمای قرتمند درد ورنج مارا ندیدی.شما از مشکلات ما اگاه نشدی. شما مثل ما فرزندتان ترک تحصیل نکرد.شما اطلاع پیدا نکردید که زوجینی به خاطر نیت بانک مرکزی از هم جدا شدند.شما می دانید افرادی بخطر عملکرد شما سکته کردند،چه جوابی به خدا میدهید؟ایا خانواده شما فریاد مظلومانه سپرده گزاران را میشنوند؟اه وناله مظلوم مسبب را می سوزاند.شما باعث بدبینی سپده گزاران در بانکهای دیگر شدید.حتی یک نفر از سپرده گزاران موسسه ثامن الحجج اعتمادی به سپرده گزاری در باک پارسیان ندارد .شما بیش از 5میلیون نفر مالبخته وخانواده را نسبت دولت روحانی بد بین کرده اید.داور اصلی خداست.
پروین اعتصامی
|
1مرداد ماه 1395
0
3
دزد و قاضي

برد دزدي را سوي قاضي عسس
گفت قاضي كاين خطا كاري چه بود
گفت، بدكردار را بد كيفر است
گفت، هان بر گوي شغل خويش
گفت، آن زرها كه بردستي كجاست
گفت، آن لعل بدخشاني چه شد
گفت. پيش كيست آن روشن نگين
دزدي پنهان و پيدا، كار تواست
تو قلم بر حكم داور مي بري
حد بگردن داري و حد مي زني
مي زنم گر من ره خلق، اي رفيق
مي برم من جامه درويش عور
دست من بستي براي يك گليم
من ربودم موزه و طشت نمد
دزد جاهل، گر يكي ابريق برد
ديده هاي عقل، گر بينا شوند
دزد زر بستند و دزد دين رهيد
من براه خود نديدم چاه را
مي زدي خود، پشت پا بر راستي
ديگر اي گندم نماي جو فروش
چيره دستان مي ربايند آن چه هست
در دل ما حرص، آلايش فزود
دزد اگر شب، گرم يغما كردن است خلق بسياري روان از پيش و بس
دزد گفت از مردم آزاري چه سود
گفت، بدكار از منافق بهتر است
گفت، هستم همچو قاضي راهزن
گفت، در هميان تلبيس شماست
گفت، مي دانيم و مي داني چه شد
گفت، بيرون آر دست از آستين
مال دزدي، جمله در انبار تواست
من ز ديوار و تو از در مي بري
گر يكي بايد زدن، صد مي زني
در ره شرعي تو قطاع الطريق
تو ربا و رشوه مي گيري بزور
خود گرفتي خانه از دست يتيم
تو سيه دل مدرك و حكم مند
دزد عرف، دفتر تحقيقق برد
خود فروشان زود تر رسوا شوند
شحنه ما را ديد و قاضي را نديد
تو بديدي، كج نكردي راه را
راستي از ديگران مي خواستي
با رداي عجب، عيب خود مپوش
مي برند آن گه ز دزدكاه، دست
نيت پاكان چرا آلوده بود
دزدي حكام، روز روشن است
مهدی
|
1مرداد ماه 1395
0
5
نمی‌دانم چرا همه مسئولین کشوری در این موضوع سکوت کردند بخدا این سپرده گذاران تمام زندگی شان دادن به این موسسه
مجید
|
1مرداد ماه 1395
0
7
انشاله خدا حق ما رو از تو چشم بچه های مسولین ثامن الحجج وبانک مرکزی دربیاره
محمد
|
1مرداد ماه 1395
0
4
سلام، بانک پارسیان مقداری از سهامش مربوط می شود به ... واین آخری ها قبل از این که ثامن با آن اقدام شود شرایط خیلی بدی داشتند و کم کم به روی باز نشستگی می رفتند با ادغام ثامن خودش را بالا کشید مثلا همین پول های 100میلیون را 35 میلیونشو میدن وبقیه را یک حواله میدهند که نه سود ونه هیچ تحسیلاتی بهش تعلق می گیره ودر جواب می گویند هر وقت منابع تامین شد با شما تماس گرفته میشود .
مردم بیشتر در چاه میندازن وکسی هم دیگه نمی تونه حرف بزنه . .....
محمود
|
1مرداد ماه 1395
5
4
میگویند خود اقای ... از سهامداران بانک پارسیان هست .شاید به همین دلیل این برنامه ها را برای ثامن براه انداختند تا منافع این کار به جیب پارسیان برود و ضرر این کار هم برای سپرده گذار بدبخت هست
لیلا
|
1مرداد ماه 1395
0
3
وقتی هر کی به فکر خودش باشه این بلاها سرمون میاد,اگه اتحاد داشته باشیم و اعتراضمون هماهنگ شده باشه ,شاید بهتر نتیجه بگیریم,چه طور ما اگر قسطمون عقب بیوفته باید جریمه بشیم؟ولی حالا که ما ذینفع هستیم نه تنها سودمونو نمیدن بلکه اصل پولمونم رو هواست
لیلا
|
1مرداد ماه 1395
0
3
معلوم نیس پول مارو چیکار کردن,من یکی که فکر میکنم دولت کمبود نقدینگی داشته برای مخارج یارانه و ....این موسسه سیاسی رو برای اهداف خودش استفاده کرده,وگرنه قبل از مسدودی حسابها این موسسه این همه سود میداده ,بازگشت منابع و سود اون موقع ها کوووووووووو؟از همونا پول مردمو اگه میدادن بیشتر از این مبالغی میشد که تا حالا پرداخت کردن
سپرده گذار
|
1مرداد ماه 1395
0
3
اگه بانک مرکزی نمیتونست این موسسه رو سامان بده بیخود کرد دخالت کرد
لیلی
|
1مرداد ماه 1395
0
3
سلام
توروخدا تهرانیها برین میرداماد

بر باد رفته
|
2مرداد ماه 1395
0
3
جه انتظاری از مسولانی داریم که حقوق هیچ کس باشون مهم نیست
ده ماه حقوق طلبکارم
سه سال پیش در حوضه راه پیمانکار بودم پولمو نمیدن
اینم از سپردم
خدایا چیکار کنم هنر دزدیم ندارم
مهدی
|
2مرداد ماه 1395
0
1
سلام خدمت عزیزان منم با نظر اکثرشما موافقم ولی یک مطلب رو فراموش نکنید ترسی که دکترروحانی ودارودستش از محمود احمدی نژاد دارن اونارومجبوربه اینکارا کرده
علی حسنی زابل
|
2مرداد ماه 1395
0
0
البته با توجه باینکه رابطه سپرده گذار و موسسه به مضاربه قانون مدنی حمل میشود و قراردادهای خصوصی هم طبق ماده 10 قانون مدنی معتبر است اگر موسسه به بانک پارسیان از طرف صاحبانش فروخته شود آن قراردادها و نرخ ها به قوت خود باقی خواهد بود در نتیجه برای حل معضل کنونی که صد در صد برخی سپرده ها پرداخت شده است بلحاظ اینکه بانک مرکزی اگر ضرر بزند دولت ضامن است قانون خاص لازم خواهد بود
v,ناشناس
|
3مرداد ماه 1395
0
0
خدا مرگیتون بده دزدا
سیدعلی
|
3مرداد ماه 1395
0
0
فقط یک جمله.واگذارتون گردم به جدم
علی علوی
|
4مرداد ماه 1395
0
0
در هیچ یک ازمقررات پولی بانکی قبل و بعد از انقلاب اختیار چنین مداخلاتی به بانک مرکزی داده نشده است حتی در آئین نامه تنظیم بازار غیر متشکل پولی مواد 39و40 و 41 صراحت دارد که اتخاذ تصمیم در رابطه با ورشکستگی با دادگاه و اجرای آن با اداره تصفیه امور ورشکستگی است و تقدم سپرده های خورد تعاونی اعتبار بصراحت منع شده است.متاسفانه بانک مرکزی قانون را نادیده گرفته وبه رای خودعمل کرده است که رئیس آن و دولت در مقابل متضررین ضامن میباشند

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top